Az év elején Oroszország három, hivatalosan meg nem nevezett célú műholdat juttatott Föld körüli pályára egy Szojuz hordozórakétával. A Koszmosz 2581, 2582 és 2583 jelzésű űreszközök küldetése körüli titkolózás azonnal találgatásokra adott okot, különösen katonai körökben.
A helyzetet tovább bonyolította, hogy márciusban az egyik műhold, a Kosmosz 2583 egy eddig azonosítatlan objektumot bocsátott ki magából. Ezt az új pályára állt elemet az amerikai katonai rendszerek is észlelték és katalogizálták. Jonathan McDowell, a Harvard-Smithsonian Asztrofizikai Központ elismert csillagásza is megerősítette az eseményt.
Az Egyesült Államok Űrhadereje aggodalommal figyeli ezeket a fejleményeket. Amerikai védelmi tisztviselők szerint felmerült a gyanú, hogy Oroszország (és potenciálisan Kína is) titkos katonai képességek tesztelését végezheti alacsony Föld körüli pályán. Egy nyilatkozó tisztviselő szerint az orosz műholdak olyan manővereket hajtottak végre, amelyek egy másik műhold bekerítésére és elszigetelésére utalhatnak, demonstrálva egy esetleges jövőbeli konfliktusban bevethető képességeket.
McDowell csillagász ugyanakkor óvatosságra intett, szerinte a megfigyelt mozgások akár véletlen együttállások eredményei is lehetnek, nem feltétlenül szándékos katonai gyakorlat részei. Tény azonban, hogy Oroszország korábban is hajtott végre nehezen értelmezhető műveleteket az űrben, és ezek a műholdak is többféle célt szolgálhatnak, a Föld-megfigyeléstől kezdve új technológiák teszteléséig. A Pentagon mindenesetre kiemelt figyelemmel kíséri az orosz műholdak és az új objektum további sorsát.
(Cikkünk nyitóképe illusztráció)