Riadalom a Jupiter körüli pályán: A Juno szonda kétszer is biztonsági módba kapcsolt

A 2016 júliusa óta a Jupiter körül keringő NASA Juno űrszonda, amelynek elsődleges feladata a gázóriás hatalmas mágneses terének feltérképezése, nemrégiben váratlan technikai problémával szembesült. A 71. sikeres Jupiter-megközelítés alkalmával, április 4-én, az eszköz kétszer is automatikusan biztonsági üzemmódba kapcsolt, miután elhaladt a bolygó mellett.

A NASA mérnökei jelenleg is vizsgálják a leállások pontos okát, de erős a gyanú, hogy az incidensek akkor következtek be, amikor a szonda áthaladt a Jupiter rendkívül erős sugárzási övezetén. Ebben az óvintézkedésként aktivált állapotban a Juno leállította az összes, a közvetlen túléléshez nem nélkülözhetetlen rendszerét, ideértve az értékes tudományos adatokat gyűjtő műszereket is.

A szonda szerencsére képes volt önállóan újraindítani fedélzeti számítógépét, és antennáit a Föld felé fordítva sikeresen helyreállította a kommunikációt az irányítóközponttal. Az ilyen biztonsági módba lépés egy előre programozott válaszreakció, amikor a fedélzeti rendszerek valamilyen anomáliát vagy potenciálisan veszélyes helyzetet észlelnek.

Nem szabad elfelejteni, hogy a Jupiter környezete rendkívül ellenséges. A bolygó mágneses mezeje, amely a Naprendszer messze legerősebbike, megközelítőleg 20 000-szer intenzívebb, mint a Földé. Az Európai Űrügynökség (ESA) adatai szerint ez a hatalmas magnetoszféra csapdába ejti és felgyorsítja a töltött részecskéket, különösen az egyenlítő körüli, fánk alakú sugárzási zónákban. A Juno érzékeny műszereit éppen ezért egy speciális, 180 kilogrammos titánpajzs védi a káros sugárzástól.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük