Százéves teknősanya hozott ritka szaporulatot a philadelphiai állatkertben

Különleges eseménynek adott otthont a philadelphiai állatkert: egy százéves galápagosi óriásteknős sikeresen költött ki tojásokat. Ez a sikeres szaporodás nemcsak azért figyelemre méltó, mert a „Mommy” névre hallgató nőstény matuzsálemi kort ért meg, hanem azért is, mert az állatkertben 150 éve nem volt példa ilyen eseményre ennél a fajnál.

A galápagosi óriásteknősök súlyosan veszélyeztetett fajnak számítanak, így minden egyes kikelt utód óriási jelentőséggel bír a faj fennmaradása szempontjából. Úgy tudni, „Mommy” a legidősebb dokumentált példány, amely valaha utódokat hozott világra ebből a fajból.

A „Mommy” nevű nőstény és a „Abrazzo” nevű hím párosítása egy fajmegőrzési program keretében valósult meg 2020-ban. Több sikertelen próbálkozás után „Mommy” 2023-ban kezdett tojásokat rakni, de az első három fészekalj sajnos nem tartalmazott életképes tojásokat. Végül 2024 novemberében rakott ismét tojásokat, amelyek ezúttal egészségesnek bizonyultak.

A 16 tojásból eddig négy kis teknős kelt ki, mindannyian nőstények, az első február 27-én bújt elő. Az állatkert gondozói további utódok érkezését várják a következő hetekben a többi tojásból.

Ez a faj a világ legnagyobb teknősfaja, egyedei fogságban akár a 170 éves kort is elérhetik. Állományuk a 19. században drasztikusan lecsökkent a vadászat és az élőhelyükre behurcolt invazív fajok miatt. Bár a védelmi erőfeszítéseknek köszönhetően számuk növekedett, ma is csupán körülbelül 20 000 példány él vadon.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük