Valós idejű beszéd agyi jelekből: új implantátum adhatja vissza a hangot

Amerikai tudósok, a Kaliforniai Egyetem (Berkeley) munkatársai, egy úttörő eljárást mutattak be a Nature Neuroscience szaklapban. Az általuk kifejlesztett agyi implantátum képes lehet visszaadni a kommunikáció képességét azoknak, akik betegség vagy sérülés, például bénulás miatt, nem tudnak beszélni.

A rendszer egy mesterséges intelligencia alapú dekódolót használ, amely a páciens agyi aktivitását elemzi, miközben az beszélni próbál. Az igazi újdonság, hogy ez a folyamat szinte valós időben történik, kiküszöbölve a korábbi technológiák jelentős késleltetését. A fejlesztők szerint a módszer gyorsasága a népszerű hangasszisztensekéhez (mint Siri vagy Alexa) hasonlítható.

Az MI betanításához egy súlyosan bénult nő, Ann agyi jeleit rögzítették, miközben megpróbált némán kimondani különböző mondatokat. Ezáltal a kutatók feltérképezhették az agyi mintázatokat és az azokhoz tartozó beszéd szándékát.

A beszéddé alakítás során egy előre betanított modellt alkalmaztak, amit Ann sérülés előtti hangfelvételeivel tettek személyesebbé. Ennek köszönhetően a generált hang nagyon hasonlít a páciens eredeti hangjára. A rendszer kevesebb mint egy másodperces késleltetéssel, folyamatosan képes a beszédet előállítani, ami hatalmas előrelépés a korábbi, akár 8 másodperces várakozási időhöz képest. A kutatócsoport ezt jelentős áttörésnek tartja.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük