Versenypolitikai aggályok: Zuckerberg már évekkel ezelőtt felvetette az Instagram és a WhatsApp eladását

Egy jelenleg is zajló, a Meta ellen indított versenyjogi per során került napvilágra egy figyelemre méltó információ. A Szövetségi Kereskedelmi Bizottság (FTC) által kezdeményezett eljárásban egy 2018-as belső e-mail tanúsága szerint Mark Zuckerberg már évekkel ezelőtt számolt egy ilyen jogi lépéssel, és komolyan mérlegelte a következményeket.

Zuckerberg ebben a levélben kifejtette, hogy az Instagram elengedése megoldást jelenthetne több problémára is. Előrevetítette annak lehetőségét, hogy a nagy technológiai cégeket érintő trösztellenes vizsgálatok miatt a Metának 5-10 éven belül meg kellene válnia az Instagramtól, sőt, talán a WhatsApptól is. Érdekességként megjegyezte azt is, hogy bár a cégek általában tiltakoznak a feldarabolás ellen, a múltbeli példák alapján az érintett vállalatok gyakran jobban teljesítettek a szétválást követően.

Az FTC keresete, amely ezen a héten került bírósági szakaszba, azzal vádolja a Metát, hogy az Instagram (melyet 2012-ben 1 milliárd dollárért vásároltak fel) és a WhatsApp (2014-es akvizíció, 19 milliárd dollárért) megszerzésével károsította a piaci versenyt. Amennyiben a bíróság az FTC-nek ad igazat, a Metát kötelezhetik egyik vagy mindkét platform eladására. A cég 2024 áprilisában sikertelenül próbálta elérni az ügy ejtését.

A keddi bírósági meghallgatáson Zuckerberg védelmébe vette az Instagram megszerzését, hangsúlyozva, hogy a platform jobb volt annál, amit a Facebook akkoriban kínálni tudott, és kiemelte az új, sikeres alkalmazások létrehozásának nehézségét is. Egy másik, szintén nyilvánosságra került e-mailben pedig Zuckerberg a konkurens kínai közösségi alkalmazások (Kakao, WeChat) hirdetéseinek letiltását javasolta a Facebookon, azzal érvelve, hogy ezek a platformok veszélyt jelentenek a Facebook dominanciájára, függetlenül az esetlegesen kieső hirdetési bevételtől.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük