Az Nvidia RTX 50 széria buktatói: A tápcsatlakozóktól a kifolyó hővezető pasztáig

Az Nvidia legújabb generációs videokártyái, az RTX 50 széria, az év elején, januárban rajtoltak el nagy várakozások közepette. A sort a csúcskategóriás RTX 5090 és RTX 5080 modellek nyitották meg, ígérve a korábbinál is lenyűgözőbb grafikus teljesítményt a játékosok és tartalomkészítők számára. A következő hónapokban a kínálat fokozatosan bővült a közép- és felső-középkategóriás változatokkal, mint az RTX 5070 Ti, az RTX 5070 és az RTX 5060 Ti. A tervek szerint májusban érkezik az RTX 5060, és még egy esetleges RTX 5050 modell piacra dobása sincs kizárva, teljessé téve ezzel a portfóliót. Az indulás azonban korántsem volt zökkenőmentes, és a kezdeti időszakot több, a felhasználói élményt negatívan befolyásoló probléma árnyékolta be.

Az egyik legkomolyabb, már-már visszatérőnek mondható gond a tápellátással kapcsolatos. Annak ellenére, hogy a 12VHPWR tápcsatlakozó egy frissített verzióját alkalmazzák, az RTX 5090 és RTX 5080 modellek esetében továbbra is érkeztek jelentések túlmelegedő, megolvadó vagy akár égési sérüléseket szenvedő csatlakozókról. Ez a jelenség komoly aggodalomra adott okot a felhasználók körében, hiszen potenciális hardverkárosodáshoz és akár biztonsági kockázathoz is vezethet. Mintha ez önmagában nem lenne elég, a szoftveres oldal sem volt problémamentes. Több felhasználó is panaszkodott az új illesztőprogramok (driverek) instabilitására, amely gyakran fekete képernyő megjelenésében vagy egyéb grafikai anomáliákban nyilvánult meg.

Tovább rontotta a helyzetet, hogy hardveres minőségi problémák is felütötték a fejüket. Kiderült, hogy egyes legyártott és kiszállított kártyákról bizonyos alkatrészek hiányoztak, vagy nem megfelelően működtek, ami a vártnál jelentősen alacsonyabb teljesítményt eredményezett. Ezeket a hibás példányokat természetesen garanciálisan cserélni kellett, ami további kellemetlenséget okozott a vásárlóknak. Most pedig egy újabb aggasztó jelenség került napvilágra, amely a kártyák hűtéséért felelős anyagot érinti, és úgy tűnik, ezúttal a partnergyártók egyedi megoldásaihoz köthető.

Számos partnergyártó, köztük a Gigabyte is, az RTX 50 szériánál elhagyta a korábban elterjedt, szilárd hővezető párnákat (thermal pads), és egy sűrűbb, processzor pasztákhoz hasonló, de azoknál valamivel szilárdabb, gél- vagy pasztaszerű hővezető anyag mellett döntött. A Gigabyte ezt saját kommunikációjában „szerverminőségű” anyagként említi, amely elméletben jó hőátadási képességekkel rendelkezik és lassabban szárad ki, mint a hagyományos paszták. Azonban úgy tűnik, ennek az anyagnak van egy nem várt mellékhatása bizonyos felhasználási módok esetén.

A probléma kifejezetten azokban az esetekben jelentkezik, amikor a videokártyát nem a hagyományos vízszintes módon, hanem vertikálisan, egy úgynevezett riser kábel segítségével építik be a gépházba. Ez az esztétikai szempontból népszerű megoldás lehetővé teszi a kártya dizájnjának teljesebb megcsodálását az átlátszó oldallapú házakban. Azonban ebben a pozícióban a gravitáció hatására a fent említett, kevésbé szilárd hővezető paszta vagy gél elkezdhet lefelé „vándorolni” vagy akár kifolyni a hűtendő komponensekről, például a memóriamodulokról vagy a VRM-ekről. Egy felhasználó által megosztott kép tanúsága szerint egy mindössze egy hónapos kártyán már látható volt ez a jelenség.

A közösségben vita folyik arról, hogy ez csupán a feleslegesen felvitt, a komponensek mellé került anyag kifolyása-e, vagy magának a hűtés szempontjából kritikus rétegnek a megmozdulása. Bármelyik esetről is legyen szó, a jelenség aggasztó, hiszen a nem megfelelő hővezetés hosszú távon túlmelegedéshez, teljesítménycsökkenéshez és akár a kártya élettartamának rövidüléséhez is vezethet. A Gigabyte egyelőre nem reagált hivatalosan ezekre a felhasználói jelentésekre. Összességében az RTX 50 széria indulása tehát több fronton is problémásnak bizonyult, aláásva a kezdeti bizalmat és komoly fejtörést okozva mind az Nvidia, mind a partnergyártók, és legfőképpen a vásárlók számára.

Borító: Quasar Zone

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük