A bőrrák, különösen annak legagresszívabb formája, a melanoma, világszerte és hazánkban is egyre növekvő egészségügyi problémát jelent. Az elmúlt évtizedben Magyarországon a melanomás megbetegedések száma aggasztó mértékben, másfélszeresére emelkedett. Ezen ijesztő statisztikák mellett azonban van egy rendkívül biztató tény is: a korai felismerés esetén a melanoma az esetek 99 százalékban gyógyítható. Éppen ezért kap kiemelt szerepet minden olyan innováció, amely elősegíti a kóros bőrelváltozások időben történő azonosítását. Ebben a küzdelemben nyújt mostantól hathatós segítséget egy új, magyar fejlesztésű, ingyenes applikáció.
A digitális egészségügy területén született úttörő megoldás a Semmelweis Egyetem és az Eötvös Loránd Tudományegyetem kutatóinak többéves közös munkájának eredménye. Ulbert Attila vezetésével egy olyan, mesterséges intelligencián alapuló platformot hoztak létre még 2018-ban, amely képes a rosszindulatú bőrelváltozások nagyon korai szakaszban történő kiszűrésére. Ez a technológiai alap szolgáltatta a bázist az emdee Bőr névre keresztelt mobilalkalmazás és a hozzá kapcsolódó, klinikán készült képeket kezelő webes szolgáltatás kifejlesztéséhez. Az alkalmazás ingyenesen letölthető mind Androidos okostelefonokra, mind pedig iPhone készülékekre, így széles körben hozzáférhetővé téve a modern technológia nyújtotta előnyöket.
De hogyan is működik ez a gyakorlatban? Az emdee Bőr mobilalkalmazás lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy egyszerűen lefotózzák a bőrükön észlelt gyanús elváltozásokat, újonnan megjelent foltokat, vagy akár a már régóta meglévő anyajegyeiket, amelyekben bármilyen változást tapasztalnak. A feltöltött képet az alkalmazás fejlett, mesterséges intelligencián alapuló algoritmusa elemzi. Ez az algoritmus hatalmas mennyiségű képi adatbázison lett tanítva, hogy nagy pontossággal tudja megkülönböztetni a jóindulatú és a potenciálisan rosszindulatú elváltozásokat. Az elemzés eredményeképpen a felhasználó néhány másodpercen belül visszajelzést kap arról, hogy az adott bőrelváltozás hordoz-e olyan kockázatot, amely miatt javasolt orvoshoz fordulni.
Fontos hangsúlyozni, hogy az applikáció nem helyettesíti a bőrgyógyászati szakvizsgálatot, és nem állít fel diagnózist. Célja sokkal inkább az, hogy egyfajta előszűrőként működjön, felhívva a figyelmet azokra az esetekre, amelyek valóban szakorvosi kivizsgálást igényelnek. Ezzel jelentősen lerövidítheti a diagnózisig vezető utat, és hozzájárulhat ahhoz, hogy a melanoma és más bőrdaganatok valóban a legkorábbi, még könnyen kezelhető stádiumban felismerésre kerüljenek. A korai diagnózis pedig, ahogy azt a statisztikák is mutatják, életet menthet.
Az ilyen típusú mobilalkalmazások elterjedése forradalmasíthatja a prevenciót és a lakosság egészségtudatosságának növelését. Azáltal, hogy a technológia bárki számára könnyen elérhetővé válik, az emberek aktívabb szerepet vállalhatnak saját egészségük megőrzésében. Az emdee Bőr applikáció egy kiváló példája annak, hogyan képes a tudomány és a technológia összefogása kézzelfogható segítséget nyújtani egy súlyos betegség elleni küzdelemben. A magyar kutatók innovációja nemcsak hazai, de nemzetközi szinten is figyelmet érdemel, hiszen a bőrrák problémája globális kihívást jelent. Az ingyenes elérhetőség pedig tovább növeli annak esélyét, hogy minél többen éljenek ezzel a modern lehetőséggel, hozzájárulva ezzel a melanomás esetek kedvezőbb kimeneteléhez.