A Celsius-vezér bukása: Milliárdokat elsikkasztó kriptomogul súlyos ítélete

Alex Mashinsky, a korábban nagy népszerűségnek örvendő Celsius kriptokölcsönző megalapítója és egykori vezérigazgatója számára a manhattani bíróságon zárult le egy korszak, amely fényes ígéretekkel indult, ám végül milliárdos nagyságrendű kárral és ügyfelek ezreinek megkárosításával végződött. John Koeltl bíró döntése értelmében Mashinskynek 12 év börtönbüntetésre kell számítania, miután bűnösnek vallotta magát az ellene felhozott értékpapír-csalás és árutőzsdei csalás vádjában. Ez az ítélet egyike a kriptovaluta-szektor eddigi legnagyobb visszhangot kiváltó csalási ügyeinek.

A vád szerint Alex Mashinsky tudatosan vezette félre a Celsius ügyfeleit, azt a látszatot keltve, hogy befektetéseik teljes biztonságban vannak, és rendkívüli hozamokat érhetnek el. A háttérben azonban a vállalat kockázatos pénzügyi manőverekbe bocsátkozott, és Mashinsky állítólag a cég saját digitális valutájának, a CEL tokennek az árfolyamát is manipulálta saját érdekei szerint. A beismerő vallomás részeként az egykori vezetőnek 48 millió dollárt kellett visszaszolgáltatnia az amerikai igazságügyi minisztériumnak, ami azonban csak töredéke az ügyfeleket ért teljes veszteségnek.

Damian Williams amerikai ügyész kemény szavakkal illette Mashinsky tetteit, kijelentve, hogy ő követte el „a kriptoszektor történetének egyik legnagyobb csalását”. A Celsius Network 2017-ben robbant be a piacra, azt hirdetve, hogy forradalmasítja a pénzügyi rendszert, és alternatívát kínál a hagyományos bankokkal szemben. A befektetőknek biztonságos befektetést és magas kamatokat ígértek kriptovaluta-letétjeik után. Azonban a csillogó felszín alatt a vállalat súlyos kockázatokat vállalt az ügyfelek pénzével.

A végzetes fordulatot a Terra és Luna kriptovaluták 2022 májusában bekövetkezett összeomlása hozta el, amely lavinaként söpört végig az egész iparágon. Ez a piaci sokk a Celsiust is magával rántotta, amely képtelen volt teljesíteni ügyfeleivel szembeni kötelezettségeit. A cég mérlegében mintegy 1,2 milliárd dolláros hiány tátongott, és a csődhelyzet következtében több mint 4,7 milliárd dollárnyi ügyfélvagyon került befagyasztásra. Ebből az összegből a károsultaknak eddig csupán hozzávetőlegesen 60%-át sikerült részlegesen visszaszerezniük, ami hatalmas veszteséget jelent sok ezer kisbefektető számára.

Mashinsky védői enyhébb büntetésért folyamodtak, hivatkozva katonai múltjára és nehéz gyermekkori körülményeire. A bíróság azonban nem látott őszinte megbánást a vádlott részéről, és megállapította, hogy szándékos megtévesztés történt, amellyel tudatosan károsította meg az ügyfeleket. Bár az ügyészség eredetileg 20 évnyi szabadságvesztést kért, a bíró végül 12 évben határozta meg a büntetés mértékét. Az 59 éves Mashinskynek, még példás magaviselet esetén is, büntetése legalább 85%-át le kell töltenie.

Ezzel az ítélettel zárult le egy olyan vállalkozó pályafutása, akit korábban a technológiai szektor egyik úttörőjeként és briliáns újítóként tartottak számon, és akit egykor még a Wall Street Journal is elismerően méltatott. Az eset komoly figyelmeztetésként szolgál a gyorsan fejlődő, de gyakran szabályozatlan kriptovaluta-piac szereplői és befektetői számára egyaránt. Az ügy rávilágít a megfelelő átvilágítás és a kockázatkezelés fontosságára a digitális eszközök világában, ahol a nagy hozamok ígérete gyakran óriási kockázatokkal párosul.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük