Az intelligens otthonok rejtett kockázatai: Eszközök, amelyek veszélyeztethetik biztonságunkat

Az okosotthonok térhódítása megállíthatatlannak tűnik, hiszen a mindennapi életünket megkönnyítő, kényelmet és fejlett funkcionalitást ígérő eszközök csábítása nagy. Azonban ennek a technológiai fejlődésnek van egy árnyoldala is, amelyet hajlamosak vagyunk figyelmen kívül hagyni: az adatbiztonság kérdése. Számos intelligens készülék esetében a gyártók nem helyeznek kellő hangsúlyt a biztonsági protokollokra, ami komoly veszélyforrást jelenthet otthoni hálózatunkra és személyes adatainkra nézve.

Gyakori probléma, hogy a fejlesztők a gyors piacra lépés és a költséghatékonyság érdekében a biztonsági szempontokat másodlagosként kezelik. Ez azt eredményezi, hogy a termékek firmware-ében felfedezett sérülékenységeket vagy egyáltalán nem, vagy csak jelentős késéssel, esetleg ritkán orvosolják. Különösen igaz ez azokra az olcsóbb, kevésbé ismert márkájú eszközökre, amelyek széles körben elérhetőek. A helyzetet tovább bonyolítja, hogy sok Wi-Fi alapú okoseszköz nem csupán a helyi hálózaton belül kommunikál, hanem egy felhőalapú infrastruktúrán keresztül működik, ami további támadási felületet és adatvédelmi aggályokat vet fel. Fontos megjegyezni, hogy tökéletesen biztonságos eszköz nem létezik, de az alábbiakban bemutatott kategóriák esetében érdemes alaposan mérlegelni az előnyöket és a lehetséges kockázatokat.

  1. Digitális asszisztensek és okoshangszórók Ezek az eszközök folyamatosan „hallgatóznak”, várva az aktiváló parancsszavakat (pl. „Alexa”, „Ok, Google”). Bár a gyártók igyekeznek transzparensek lenni az adatkezelési gyakorlatukkal kapcsolatban, a hangutasítások feldolgozása gyakran a gyártó központi szerverein történik. Ez azt jelenti, hogy a lakásban elhangzott beszélgetések részletei kikerülhetnek az otthonunkból. Ezeket az adatokat felhasználhatják a mesterséges intelligencia tanítására, és ha nem tiltjuk le, célzott reklámok megjelenítésére is. Egy esetleges szerverfeltörés esetén pedig érzékeny személyes információk kerülhetnek illetéktelen kezekbe. Tipp: Fontold meg a mikrofon ideiglenes kikapcsolását, amikor nincs rá szükség, és rendszeresen töröld a hangfelvételeket a gyártó szervereiről.

  2. Kamerával felszerelt eszközök: Biztonsági kamerák, robotállatkák, bébimonitorok A kamerával ellátott okoseszközök különösen nagy kockázatot hordoznak. A Wi-Fi-s biztonsági kamerák ugyan sokrétűen konfigurálhatók, de alapértelmezett beállításaik gyakran hagynak kívánnivalót maguk után. Amennyiben lehetséges, részesítsük előnyben a vezetékes kapcsolatot, vagy ha Wi-Fit használunk, alkalmazzunk erős titkosítást és egyedi, bonyolult jelszót. Érdemes lehet egy elkülönített, vendég vagy IoT-alhálózatot létrehozni ezeknek az eszközöknek. A robot „háziállatok” és a kamerás robotporszívók nemcsak hangot rögzítenek, de képet is, folyamatosan gyűjtve információt otthonunkról, beleértve annak alaprajzát is, amit szintén a felhőbe továbbíthatnak. Egy sikeres támadás esetén illetéktelenek nyerhetnek betekintést magánéletünkbe, vagy felmérhetik az értéktárgyaink helyét.

  3. Intelligens világítás és kapcsolók Az okoségők és okoskapcsolók gyakran szintén a felhőn keresztül kommunikálnak, még akkor is, ha a vezérlő okostelefon ugyanazon a helyi hálózaton van. Ez lehetővé teszi a távoli elérést, de egyben biztonsági rést is jelenthet. Ha ezek az eszközök sérülékenyek, és a támadók hozzáférést szereznek, az további problémákhoz vezethet, különösen, ha más okoseszközökkel vannak összekapcsolva. Javasolt olyan modelleket keresni, amelyek támogatják a helyi hálózati vezérlést, vagy legalább a vendég Wi-Fi hálózatra csatlakoztatni őket.

  4. Nyomkövető eszközök (pl. AirTag) Bár eredeti céljuk az elveszett tárgyak megtalálásának segítése, ezek a kisméretű eszközök könnyen felhasználhatók illetéktelen nyomkövetésre. Elrejthetők táskában, autóban, lehetővé téve a célpont mozgásának és tartózkodási helyének figyelemmel kísérését, ami bűnözők számára értékes információ lehet. Míg egyes gyártók már beépítettek bizonyos védelmi funkciókat (pl. értesítés idegen nyomkövető jelenlétéről), ezek nem minden esetben és nem minden típusú eszköznél működnek megbízhatóan.

  5. Okos zárszerkezetek Az intelligens zárak kényelmes megoldást kínálnak otthonunk ajtajának nyitására és zárására kóddal vagy okostelefonnal, akár távolról is. Azonban a Wi-Fi kapcsolattal rendelkező modellek esetében az ajtónyitási és -zárási naplóadatok a felhőben tárolódhatnak. Egy adatszivárgás esetén ezek az információk felfedhetik életviteli szokásainkat, például hogy mikor nem tartózkodik senki otthon, ami vonzó célponttá tehet minket.

  6. Intelligens háztartási gépek Az okoshűtők, mosógépek és egyéb háztartási eszközök szintén csatlakozhatnak az internetre. Ezek az eszközök adatokat gyűjthetnek használati szokásainkról (pl. milyen gyakran mosunk, milyen élelmiszereket tárolunk), amelyeket a gyártók marketingcélokra vagy a felhasználói szokások elemzésére használhatnak fel, esetleg továbbadhatnak harmadik feleknek célzott hirdetésekhez.

Professzionális szintű védekezési tipp: Az otthoni router és a szolgáltatói modem szünetmentes tápegységre történő csatlakoztatása kulcsfontosságú lehet. Egy áramszünet után ugyanis az okoseszközök gyakran gyorsabban újraindulnak, mint maga a router. Ebben a rövid időablakban egyes kütyük ideiglenes, kevésbé védett Wi-Fi hotspotot hozhatnak létre, ami könnyű célpontot kínálhat a támadóknak, mielőtt a fő hálózat helyreállna. Általános jó tanács a rendszeres frissítések telepítése minden eszközre, erős, egyedi jelszavak használata, és ahol lehetséges, a hálózati szegmentáció alkalmazása, elkülönítve az IoT eszközöket a fő hálózatunktól.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük