Válás kávézaccból: Amikor a mesterséges intelligencia jóslata romba dönt egy házasságot

Egy görögországi eset rávilágít arra, hogy a mesterséges intelligencia (MI) milyen váratlan és mélyreható módon befolyásolhatja az emberi sorsokat, akár egy ártatlannak tűnő játékos jóslás formájában is. Egy tizenkét éve házasságban élő nő úgy döntött, hogy véget vet kapcsolatának, miután a népszerű ChatGPT egy kávézacc-elemzés során azt sugallta, hogy férje hűtlen hozzá. Az eset, amely első hallásra akár egy modern kori anekdotának is tűnhet, komoly családi drámához vezetett.

A történet egy hétköznapi délután kezdődött, amikor a házaspár szórakozásból arra kérte a mesterséges intelligenciát, hogy a hagyományos görög kávéjuk elfogyasztása után a csészékben maradt zaccból olvasson. A férj csészéjének „vizsgálata” után a ChatGPT azt a meglepő „felfedezést” tette, hogy a férfi egy bizonyos „E” kezdőbetűs hölgy iránt táplál gyengéd érzelmeket, és hamarosan viszonyba is bonyolódik vele. A feleség csészéjének elemzése pedig tovább fokozta a helyzetet: a chatbot szerint a férj már meg is csalja őt ezzel a rejtélyes nővel, akinek célja a család egységének megbontása.

A férj csupán egy könnyed nevetéssel reagált a digitális jövendőmondó szavaira, felesége azonban halálosan komolyan vette azokat. A „jóslat” olyannyira mély nyomot hagyott benne, hogy mindössze három nappal később hivatalosan is beadta a válókeresetet. Első lépésként felszólította férjét, hogy költözzön el közös otthonukból, majd tájékoztatta gyermekeiket a kapcsolatuk végéről. A férfi számára csak akkor vált világossá a helyzet súlyossága, amikor kézhez kapta az ügyvédi felszólítást. „Eleinte azt gondoltam, csak tréfál, de amikor megérkezett a jogi dokumentum, megértettem, hogy ez nem csupán egy múló szeszély” – nyilatkozta a férj a görög „To Proino” című reggeli televíziós műsorban.

Az ügyben eljáró ügyvéd hangsúlyozta, hogy a mesterséges intelligencia által generált „elemzésnek” semmilyen jogi relevanciája nincs egy válóperes eljárás során. A férj következetesen tagadja a hűtlenség vádját, és elmondása szerint felesége korábban is hajlamos volt túlzott jelentőséget tulajdonítani spirituális és éppen divatos irányzatoknak. Felidézett egy korábbi esetet, amikor felesége egy asztrológus tanácsait vette készpénznek, és csak hónapok múltán ismerte el, hogy a jövendölések nem váltak valóra.

Ez a megdöbbentő történet újabb figyelmeztető példaként szolgál arra, hogy a technológia, különösen a mesterséges intelligencia, milyen mértékben képes beavatkozni az emberi kapcsolatok szövevényes világába, még akkor is, ha az eredeti szándék csupán a szórakoztatás volt. Nem ez az első eset, hogy az MI kapcsán bizalmi vagy féltékenységi problémák merülnek fel. 2023-ban például komoly visszhangot váltott ki, amikor kiderült, hogy számos férfi folytatott flörtölésnek minősülő beszélgetéseket MI-alapú chatbotokkal, gyakran partnereik tudta nélkül. A görög házaspár esete, bár elsőre talán abszurdnak tűnhet, plasztikusan mutatja be, hogy a mesterséges intelligencia és az emberi érzelmek komplex interakciója kiszámíthatatlan, és időnként drámai következményekkel járhat. Az ilyen esetek felvetik a kérdést, hogyan kezeljük a technológia által generált információkat, és hol húzódnak a határok a digitális világ és a valós életünk között, különösen, ha olyan érzékeny területekről van szó, mint a bizalom és a házasság szentsége. A jövőben valószínűleg egyre többször kell majd szembenéznünk hasonló kihívásokkal, ahogy az MI egyre inkább életünk részévé válik. A felelős MI használat és a kritikus gondolkodás fontossága soha nem volt még ennyire aktuális, mint napjainkban, amikor egy algoritmus „véleménye” akár egy családi köteléket is képes megingatni.

Kiemelt kép: Pixabay

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük