
A modern digitális infrastruktúra egyik kulcsfontosságú eleme a felhőalapú szolgáltatások, amelyek lehetővé teszik a vállalatok számára, hogy rugalmasan és hatékonyan működtessék rendszereiket. Azonban a nagy techóriások közötti verseny és a licencelési politikák komoly feszültséget generálnak a piacon. Különösen igaz ez a Microsoft Windows Server termékére, amelynek futtatása más felhőszolgáltatóknál, mint az Amazon Web Services (AWS) és a Google Cloud, jelentősen magasabb költségekkel járhat, mint a Microsoft saját Azure platformján.
Ez az árkülönbség nem csupán elméleti probléma, hanem a gyakorlatban négyszeresére is növelheti az ügyfelek kiadásait. A Microsoft álláspontja szerint ez a helyzet a szellemi tulajdon védelmével és a piaci verseny természetével magyarázható. A vállalat szerint a diszkontált árak az Azure platformon a versenystratégia részét képezik, amelynek célja az ügyfelek vonzása és az üzleti lehetőségek kihasználása.
A versenyfelügyelet beavatkozása és a piaci aggodalmak
Az Egyesült Királyság versenyfelügyeleti hatósága (CMA) alaposan megvizsgálta a brit felhőalapú számítástechnikai szektor állapotát, és súlyos aggályokat fogalmazott meg a piaci koncentráció és a Microsoft licencelési gyakorlata kapcsán. A CMA megállapította, hogy a Microsoft képes és ösztönözve van arra, hogy részben kizárja az AWS-t és a Google-t bizonyos szoftvertermékek használatából, ami károsítja a versenyt. Az Amazon és a Google kérésére a CMA fontolóra vette a beavatkozást, hogy korlátozza a Microsoft által felszámított árakat a felhőszolgáltatásaikban használt szoftverek licenceléséért.
A Microsoft azonban „példátlan és rendkívüli beavatkozásnak” minősíti ezt a törekvést, ami figyelmen kívül hagyja a szellemi tulajdonjogait. Véleményük szerint semmilyen más szoftverszolgáltatót nem érintenének hasonló korlátozások, és a javasolt jogorvoslat egyedüli kedvezményezettjei az Amazon és a Google lennének. A redmondi óriás hangsúlyozza, hogy az AWS a legnagyobb felhőalapú szolgáltató az Egyesült Királyságban, jelentős piaci részesedéssel, ami aláássa a versenytársak panaszaik jogosságát.
Globális visszhang és jövőbeli kilátások
A probléma nem korlátozódik az Egyesült Királyságra. A Google már tavaly szeptemberben trösztellenes panaszt nyújtott be a Microsoft ellen az Európai Bizottságnál. Korábbi európai kutatások, amelyeket az AWS által támogatott CISPE kereskedelmi csoport rendelt meg, arra a következtetésre jutottak, hogy a Microsoft „Bring Your Own Licence” (BYOL) politikája miatt az európai ügyfelek kollektíve tízmilliárdos nagyságrendű túlszámlázással szembesülnek.
A Microsoft azzal érvel, hogy a „legacy” szoftverek működése miatt az ügyfelek hajlandóak a munkaterheket a privát adatközpontokból a felhőbe migrálni, és gyakran az Azure-t választják, még akkor is, ha szoftvereik más nyilvános felhőkön is elérhetők. A vállalat állítja, hogy a versenyképes árképzés és a kedvezményes ajánlatok az Azure-ra nem kizárást jelentenek, hanem a verseny lényegét, ami végső soron a brit ügyfelek érdekét szolgálja.
A CMA további aggodalmai a felhőpiac egészét illetően a magas belépési díjak, a nagyfokú piaci koncentráció és a jelentős belépési korlátok körül forognak. A hatóság most azt mérlegeli, hogy beavatkozik-e a digitális piacokra vonatkozó hatáskörével a felmerült akadályok, mint például a szolgáltatóváltást nehezítő kilépési díjak, a technikai akadályok és a Microsoft licencelési gyakorlata kezelésében. A végső döntés idén várható, és valószínűleg jelentős hatással lesz a globális felhőpiac jövőjére.