
A digitális korban egyre kifinomultabb módszerekkel igyekeznek a bűnözők kihasználni az internetezők és telefonhasználók hiszékenységét. Az egyik legújabb fenyegetés egy megtévesztő SMS-üzenettel kezdődik, amely látszólag véletlenül érkezik a gyanútlan címzetthez. Ez a módszer, bár egyszerűnek tűnik, rendkívül hatékonynak bizonyul, és már számos áldozatot szedett világszerte.
A telefonos csalások terén nem szűnnek meg az újabb és újabb variációk. Míg korábban a hanghívások vagy e-mailek jelentették a fő veszélyforrást, ma már az SMS-ek is komoly kockázatot hordoznak. Ezek az üzenetek gyakran teljesen ártalmatlannak tűnő témákról szólnak, például egy állatorvosi időpontról, egy baráti találkozóról, vagy akár egy csomag kézbesítéséről. A csalók célja, hogy a címzett azt gondolja, tévedésből érkezett hozzá az üzenet, és jóhiszeműen válaszoljon rá.
Az amerikai Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) nemrégiben egy sürgős figyelmeztetést adott ki, felhívva a figyelmet erre az új, robbanásszerűen terjedő csalási hullámra. Az elkövetők egy látszólag tévesen küldött SMS-sel közelítenek a potenciális áldozatokhoz. Az üzenet tartalma teljesen ártatlan, például egy találkozó időpontjáról vagy egy apró-cseprő mindennapi dologról szól. A kulcs abban rejlik, hogy az üzenet úgy van megfogalmazva, mintha valaki másnak szánták volna, és véletlenül a mi számunkra került volna.
Amint az áldozat visszaír, jelezve a tévedést, a csalók máris megkezdték a tervük kivitelezését. Ekkor próbálnak kapcsolatot fenntartani SMS-en keresztül, csevegést kezdeményezni, és a bizalmukba férkőzni. Előfordul, hogy akár távoli romantikus kapcsolatot is színlelnek, hosszas beszélgetésekkel építve a bizalmat. Az FBI szerint az ilyen típusú csalások mögött gyakran magas szintű technológiai automatizáltság áll, ami lehetővé teszi, hogy kevés emberi szereplő rendkívül sok áldozatot hálózzon be. Ez magyarázza a csalástípus gyakoriságának növekedését.
Amikor a csalók úgy érzik, hogy sikerült horogra akasztaniuk valakit, és elegendő bizalmat építettek ki, akkor kezdődik a valódi átverés. Ekkor különféle kitalált történetekkel és hamis befektetési lehetőségekkel állnak elő, igyekezve minél több pénzt kicsalni az áldozatokból. Gyakran apellálnak a jóindulatra, a segítségnyújtásra, vagy éppen egy „soha vissza nem térő” befektetési lehetőség ígéretével kecsegtetnek. Egy korábbi eset, Amy Downs története is rávilágít erre a problémára, ahol egy szélhámos nő a TikTokon keresztül, mások jóindulatát kihasználva több százmillió forintnak megfelelő dollárt csalt ki. Ez az eset is mutatja, hogy a csalók mennyire kifinomult módszereket alkalmaznak a gyanútlan emberek megkárosítására. Fontos tehát az állandó éberség és a kritikus gondolkodás minden ismeretlen üzenet vagy megkeresés esetén. A legjobb védekezés a megelőzés, és a gyanús üzenetek azonnali törlése.
Fotó: Kev Costello / Unsplash