
A legtöbb autós számára a műszaki vizsga egy szükséges rossz, egy olyan akadály, amelyet időről időre le kell győzni. Ilyenkor számos kérdés felmerülhet a jármű állapotával kapcsolatban, és az egyik leggyakoribb tévhit, ami kering, hogy a légzsák hiánya azonnali bukást jelent. De vajon tényleg így van? Átmehet egy autó a műszaki vizsgán szabályosan, annak ellenére, hogy nincs benne légzsák? A válasz meglepőbb, mint gondolnánk, és messze nem fekete-fehér.
Ahhoz, hogy megértsük a helyzetet, először is érdemes tisztázni, miért is olyan fontos a légzsák az autókban. A légzsákrendszer a passzív biztonság egyik sarokköve, célja, hogy ütközés esetén megakadályozza a benne ülők súlyos sérüléseit. A modern gépjárművekben már nem csupán egy, hanem több légzsák is található: frontális, oldalsó, függöny- és térdlégzsákok is védelmezik az utasokat a különböző irányú behatásoktól. A rendszer működése rendkívül komplex: szenzorok érzékelik az ütközés erejét és irányát, majd másodpercek töredéke alatt felfúvódik a megfelelő légzsák, tompítva a becsapódást. Az évek során a légzsákok ezernyi életet mentettek meg, és csökkentették a sérülések súlyosságát, ezzel jelentősen hozzájárulva a közlekedésbiztonság növeléséhez.
Nos, térjünk rá a központi kérdésre: átmegy-e a vizsgán egy légzsák nélküli jármű? A magyarországi jogszabályok, mint ahogy az uniós direktívák is, egyértelműen fogalmaznak: a gépjárműnek rendelkeznie kell azokkal a biztonsági felszerelésekkel, amelyekkel gyárilag ellátták. Ez a kulcsfontosságú mondat. Ha egy autó az eredeti gyártásakor nem kapott légzsákot – ami a ’90-es évek előtti modelleknél, vagy akár bizonyos alapfelszereltségű autók esetében is előfordulhatott –, akkor a műszaki vizsgán a légzsák hiánya nem jelent akadályt. Ezeket a régebbi típusokat a gyártáskori előírásoknak megfelelően minősítik. Egyszerűen fogalmazva, ami sosem volt benne, azt nem is várják el.
A helyzet azonban teljesen más, ha egy légzsákkal gyárilag felszerelt járműből hiányzik a légzsák, vagy az hibásan működik. Ebben az esetben a vizsgán elbukik az autó. A műszaki ellenőrzés során a vizsgabiztosok nemcsak azt nézik meg, hogy van-e légzsák a helyén, hanem a műszerfalon megjelenő légzsák hiba jelzését is figyelik. Egy világító sárga lámpa, amely a légzsákrendszer rendellenességére utal, azonnal kizárja az átmenet lehetőségét. Ez a jelzés arra utal, hogy a rendszer vagy sérült, vagy valamilyen alkatrésze meghibásodott (pl. ülésfoglaltság-érzékelő, spirálkábel, szenzor). Ilyenkor a gépjármű nem felel meg a biztonsági előírásoknak, hiszen vészhelyzet esetén nem biztosított a megfelelő védelem.
Felmerülhet a kérdés, mi a teendő, ha egy légzsákkal felszerelt autóból valamilyen oknál fogva eltávolították a légzsákot, például egy kármentés során, vagy egy korábbi tulajdonos spórolás céljából. Ilyen esetben a gépjármű nem fog átmenni a vizsgán. A légzsákrendszer hiánya vagy szakszerűtlen javítása nemcsak vizsgabuktató tényező, hanem rendkívül veszélyes is. Gondoljunk bele, milyen következményei lehetnek egy balesetnek, ha a légzsákok nem nyílnak ki, vagy rosszul működnek. Az ilyen beavatkozások súlyos jogi és biztonsági kockázatot jelentenek. A légzsák cseréje vagy javítása mindig szakember feladata, megfelelő diagnosztikai eszközökkel és gyári alkatrészekkel. A utángyártott vagy bontott alkatrészek beépítése is kérdéses lehet, ha nem megfelelő minőségűek vagy nem szakszerűen kerülnek beszerelésre, ami szintén hibajelzést eredményezhet.
A szabályozás tehát a gyári állapotra és a működőképességre fókuszál. Egy jármű akkor tekinthető biztonságosnak és műszaki vizsgára alkalmasnak, ha minden, a gyártó által beépített biztonsági rendszere hiánytalanul és kifogástalanul üzemel. Ez magában foglalja a légzsákrendszert is, amennyiben az a gyári felszereltség részét képezte.
Összefoglalva, ha egy régebbi autóról van szó, amely sosem rendelkezett légzsákkal, akkor a műszaki vizsgán nem fog problémát jelenteni annak hiánya. Azonban minden olyan esetben, amikor a légzsák gyárilag beépítésre került, de hiányzik, vagy hibásan működik (ezt jelzi a műszerfalon a figyelmeztető lámpa), az autó elbukik a vizsgán. A közlekedésbiztonság szempontjából ez a megközelítés teljesen érthető és indokolt, hiszen a légzsákrendszer kulcsfontosságú a balesetek során bekövetkező sérülések megelőzésében. A vizsgán való átjutás nem csupán egy formaság, hanem a saját és mások biztonságának garanciája is.