
Az ünnepek közeledtével az otthonok megtelnek ragyogó fényekkel, illatos finomságokkal és persze a meghitt családi légkörrel. Számunkra, emberek számára ez az időszak a pihenésről, feltöltődésről és az együttlétről szól, de vajon kedvenceink hogyan élik meg ezt a változásokkal teli időszakot? Az ünnepi készülődés a háziállatokkal valóságos kétarcú Janus: egyszerre lehet forrása az örömnek és a szorongásnak, sőt, akár az őrületnek is. Ahogy a karácsonyi díszek előkerülnek, a sütik illata belengi a lakást, és a vendégek sűrűbben járnak, állataink számára is egy új, izgalmas – vagy éppen ijesztő – világ nyílik meg.
A változás szele: Hogyan hatnak a készülődésre a háziállatok?
Az ünnepi készülődés már önmagában is hatalmas felfordulást jelenthet a négylábú családtagok számára. Gondoljunk csak a karácsonyfa felállítására! A kutyák és macskák számára ez egy új, izgalmas „játék” megjelenését jelentheti, melynek díszei csillognak, lengenek, és mintha csak arra várnának, hogy megvizsgálják őket. Egy csillogó gömb, egy bozontos girland vagy egy fényfüzér igazi kihívás lehet egy kíváncsi cica számára, míg egy játékos kutya könnyen felboríthatja a fát egy hirtelen mozdulattal. Fontos tehát a megelőzés és a biztonság: helyezzük el a díszeket úgy, hogy kedvenceink ne férjenek hozzájuk, vagy válasszunk törhetetlen, állatbarát dekorációkat. Kerüljük a könnyen lenyelhető, apró díszeket, a mérgező növényeket (mint például a fagyöngy vagy a mikulásvirág), és mindig ügyeljünk a fényfüzérek épségére, nehogy rágcsálni kezdjék azokat.
A rendszertelen életmód, a megszokott rutin felborulása szintén stresszforrás lehet. Ha kedvencünk hozzászokott a pontosan betartott etetési időhöz és a rendszeres sétákhoz, az ünnepek alatti változások – a későbbi lefekvés, a váratlan vendégek érkezése, a gyakori rohangálás – zavaróak lehetnek számára. Próbáljuk meg a lehető legnagyobb mértékben fenntartani a megszokott napirendet, és biztosítsunk számukra egy csendes, nyugodt zugot, ahova elvonulhatnak, ha túl soknak érzik a nyüzsgést. Egy kényelmes fekhely, egy takaró és a kedvenc játékuk segíthet abban, hogy biztonságban érezzék magukat.
Az illatok és ízek csábítása: Étel és veszélyforrás
Az ünnepi asztal tele van finomabbnál finomabb ételekkel, melyek illata még a legfegyelmezettebb állatot is próbára teheti. Fontos azonban észben tartani, hogy sok emberi étel káros vagy akár mérgező is lehet a háziállatok számára. A csokoládé, a hagyma, a fokhagyma, a szőlő és mazsola, az avokádó, az édesítőszerek (főleg a xilit) mind olyan összetevők, melyek súlyos egészségügyi problémákat okozhatnak. Soha ne adjunk kedvencünknek maradékot az ünnepi asztalról, és figyeljünk arra, hogy az ételek ne legyenek elérhetőek számukra. A csontok is veszélyesek lehetnek, különösen a főtt csontok, melyek szilánkosra törhetnek és belső sérüléseket okozhatnak. Inkább jutalmazzuk meg őket számukra készült, biztonságos finomságokkal, például egy különleges kutyakeksszel vagy egy rágcsálni valóval, ami leköti a figyelmüket.
A vendégsereg és a petárdák: A zaj és az idegenek kezelése
Az ünnepek alatt gyakoriak a vendégeskedések, ami sok állat számára stresszes lehet. A kutyák és macskák eltérően reagálnak az idegenekre: egyesek izgatottan üdvözlik őket, mások visszahúzódnak, megint mások pedig akár agresszívvá is válhatnak a félelemtől. Készítsük fel kedvencünket a vendégek érkezésére: ha tudjuk, hogy jönnek, adjunk nekik egy kis mozgásteret, és biztosítsuk a már említett menedéket. Tájékoztassuk a vendégeket az állatunk viselkedéséről és arról, hogyan közelítsenek hozzá. Kérjük meg őket, hogy ne kényszerítsék a kontaktust, ha az állat félénk, és ne etessék őket az asztalról.
Szilveszterkor különösen nagy kihívást jelent a petárdázás és a tűzijáték. A hirtelen, erős hanghatások sok állatot pánikba ejtenek, ami szökéshez, sérülésekhez vagy akár halálhoz is vezethet. Fontos, hogy a szilveszteri éjszakát zárt ajtók és ablakok mögött töltsük, és ne hagyjuk kedvencünket egyedül. Húzzuk be a függönyöket, kapcsoljunk be zenét vagy tévét, hogy elnyomjuk a külső zajokat, és próbáljuk meg elvonni a figyelmüket játékkal vagy jutalomfalattal. Léteznek nyugtató szerek és feromonos párologtatók is, melyek segíthetnek a szorongás enyhítésében, de ezek alkalmazása előtt mindig konzultáljunk állatorvosunkkal.
Az ünnepek után: Vissza a rutinba
Amikor az ünnepek véget érnek, és a díszek eltűnnek, fontos, hogy fokozatosan térjünk vissza a megszokott kerékvágásba. A hirtelen változás, az addigi pezsgés hiánya szintén depressziót vagy szorongást okozhat kedvencünknek. Folytassuk a rendszeres sétákat, az etetési időket, és szánjunk időt a közös játékra. Figyeljük kedvencünk viselkedését, és ha tartósan levertség, étvágytalanság vagy egyéb szokatlan tünetek jelentkeznek, ne habozzunk felkeresni az állatorvost. Az ünnepek tehát valóban lehetnek örömteliek a háziállatokkal, feltéve, ha tudatosan készülünk rájuk, és odafigyelünk a biztonságukra, kényelmükre és jólétükre. Így válhat az ünnepi időszak igazi boldogsággá minden családtag számára, legyen az két- vagy négylábú.