
Képzeljük el, hogy a kozmosz egy gigantikus, puha szőnyeg, amelyen égitestek gurulnak. Ezt a szőnyeget, a téridőt, Albert Einstein írta le először, és forradalmasította vele a gravitációról alkotott elképzeléseinket. De mi történik, ha egy hatalmas, forgó fekete lyuk kerül a képbe? Vajon csak meggörbíti maga körül a téridőt, mint egy bowlinggolyó a trambulint, vagy ennél sokkal furcsább jelenségeket is produkál? A válasz az utóbbi, és ezen furcsaságok egyike a Lense-Thirring hatás, avagy a téridő húzása.
A relativitáselmélet csodája
Ahhoz, hogy megértsük a Lense-Thirring hatás lényegét, érdemes visszatekintenünk Albert Einstein zseniális elméletére, az általános relativitáselméletre. Einstein forradalmi felismerése szerint a gravitáció nem egy misztikus erő, amely távolról hat, hanem a téridő görbületének következménye. Minél nagyobb egy objektum tömege, annál inkább görbíti maga körül a téridőt, és ezen görbület mentén mozognak a körülötte keringő testek, legyen szó bolygókról vagy fénysugarakról. Ez a felfogás alapjaiban változtatta meg a világról alkotott képünket, és számos lenyűgöző jelenséget tárt fel, a gravitációs lencséktől a fekete lyukak létezéséig.
A forgás rejtett ereje
De mi történik, ha egy égitest nemcsak hatalmas tömeggel rendelkezik, hanem forog is a tengelye körül? Itt lép színre a két osztrák fizikus, Josef Lense és Hans Thirring, akik 1918-ban, az általános relativitáselmélet megszületése után nem sokkal, matematikai úton levezették, hogy egy forgó test – például egy fekete lyuk – nem csupán görbíti, hanem mintegy magával rántja is a körülötte lévő téridőt. Ezt a jelenséget nevezzük téridőhúzásnak, vagy a Lense-Thirring effektusnak. Gondoljunk csak bele: ahogy egy kődarab egy ragacsos folyadékban forog, úgy rántja magával a folyadékot, és ezen az elven működik a Lense-Thirring hatás is, csak itt a „folyadék” maga a téridő.
Hogyan működik a téridő húzása?
A Lense-Thirring hatás lényege, hogy a forgó objektum forgási energiája áttevődik a téridőre, amely így a testtel együtt forogni kezd, mint egy láthatatlan örvény. Ennek következtében a test közelében lévő objektumok – például űrhajók vagy csillagászati műszerek – pályája eltorzul, mintha egy keresztben ható erő húzná őket. Ez a hatás rendkívül gyenge a hétköznapi tárgyak esetében, ezért a Föld vagy más bolygók forgását szinte lehetetlen kimutatni ezzel a módszerrel. Azonban a kozmosz extrém környezeteiben, különösen a forgó fekete lyukak közelében, a Lense-Thirring hatás jelentős mértékűvé válik, és csillagászati megfigyelésekkel is kimutatható.
A fekete lyukak tánca: Akkréciós korongok és kvazárok
Ahol a Lense-Thirring hatás a leglátványosabban megnyilvánul, azok a szupermasszív fekete lyukak környezete, amelyek galaxisok középpontjában rejtőznek. Ezek a gigantikus objektumok nemcsak elképesztő tömeggel rendelkeznek, hanem gyakran hihetetlenül gyorsan forognak. A körülöttük keringő gáz és por egy úgynevezett akkréciós korongot alkot, amely spirálisan halad a fekete lyuk felé. A Lense-Thirring hatás következtében az akkréciós korong belső részei, a fekete lyukhoz közeledve, elkezdenek a fekete lyuk forgásának irányába húzódni, még akkor is, ha eredetileg eltérő szögben mozogtak. Ez a jelenség bonyolult dinamikai folyamatokat eredményez a korongban, és hozzájárulhat a nagy energiájú, röntgensugárzást kibocsátó jetek kialakulásához, amelyek a kvazárok, a galaxisok aktív magjainak jellegzetességei.
A Gravitációs Szonda B és a Gravity Probe B
A Lense-Thirring hatás elméleti levezetését követően hosszú évtizedek teltek el, mire a technológia lehetővé tette a kísérleti igazolását. A NASA Gravitációs Szonda B (Gravity Probe B) nevű küldetése volt az egyik legfontosabb lépés ezen az úton. A 2004-ben felbocsátott űrszonda négy rendkívül precíziós giroszkóppal volt felszerelve, amelyek arra szolgáltak, hogy a Föld forgása által okozott téridőhúzást kimutassák. A kísérlet rendkívül nagy kihívást jelentett, hiszen a hatás rendkívül apró volt, de végül 2011-ben a tudósok bejelentették, hogy a Gravity Probe B adatai megerősítették a Lense-Thirring hatás létezését. Ez az eredmény hatalmas áttörést jelentett a gravitációval kapcsolatos ismereteinkben, és újabb bizonyítékot szolgáltatott Einstein zsenialitására.
Jövőbeli kutatások és a hatás jelentősége
Bár a Gravity Probe B küldetés befejeződött, a Lense-Thirring hatás tanulmányozása továbbra is aktív terület. A csillagászok folyamatosan gyűjtenek adatokat a kozmosz különböző objektumaiból, különösen a fekete lyukak és neutroncsillagok közeléből, hogy jobban megértsék a téridőhúzás komplex dinamikáját. A jövőbeli gravitációs hullám obszervatóriumok, mint például a LISA (Laser Interferometer Space Antenna), további részleteket árulhatnak el a Lense-Thirring hatásról, különösen a bináris fekete lyukrendszerekben, ahol két forgó fekete lyuk tánca még bonyolultabb téridőtorzulásokat eredményez.
A Lense-Thirring hatás nem csupán egy elméleti érdekesség; mélyrehatóan befolyásolja a kozmikus objektumok viselkedését, és segít megérteni az univerzum működését. A fekete lyukak körüli akkréciós korongok dinamikájától a galaxisok fejlődéséig, a téridő húzása kulcsfontosságú szerepet játszik. Ez a lenyűgöző jelenség egy újabb bizonyíték arra, hogy az univerzum sokkal bonyolultabb és fantasztikusabb, mint azt valaha is gondoltuk, és folyamatosan újabb titkokat rejt a felfedezésre váró kutatók számára.