Sokan emlékszünk még a Windows 95 korszakára, amikor az internet még gyerekcipőben járt, és a dial-up modem hangja mindennapos kísérője volt az életünknek. Ma már szinte elképzelhetetlen, hogy ezekkel a technológiákkal böngésszük a világhálót, de a nosztalgia és a technikai kihívás sokakat arra ösztönöz, hogy újraélesszék ezeket a régi rendszereket. Ebben a cikkben lépésről lépésre bemutatjuk, hogyan állíthatunk be internetkapcsolatot Windows 95-ön.
Előkészületek
Mielőtt belevágnánk, győződjünk meg róla, hogy minden szükséges alkatrész és információ rendelkezésre áll. Szükségünk lesz:
- Egy működő Windows 95 rendszert futtató számítógépre.
- Egy dial-up modemre (belső vagy külső).
- Egy működő telefonszolgáltatásra.
- Az internet szolgáltató (ISP) által megadott információkra: telefonszám, felhasználónév, jelszó, DNS szerver címek.
- A Windows 95 telepítő CD-re (esetleg driverekre a modemhez).
Ha a modemmel kapcsolatos driverek nincsenek telepítve, a Windows 95 telepítésekor automatikusan megkísérli megtalálni és telepíteni azokat. Ha ez nem sikerül, szükség lehet a modem gyártójának weboldaláról letöltött driverekre, amelyeket egy floppy lemezre másolva telepíthetünk.
A hálózati kapcsolat beállítása
Miután minden előkészület megvan, kezdjük a hálózati kapcsolat beállítását. A Windows 95-ben ez a következőképpen történik:
- Hálózat beállításának megnyitása: Kattintsunk a „Start” menüre, majd válasszuk a „Settings” (Beállítások) pontot, majd a „Control Panel” (Vezérlőpult) lehetőséget. A Vezérlőpultban keressük meg a „Network” (Hálózat) ikont, és kattintsunk rá duplán.
- Hálózati adapter hozzáadása: A „Network” ablakban ellenőrizzük, hogy a modemünk (például egy „Dial-Up Adapter”) szerepel-e a telepített hálózati összetevők listájában. Ha nem, kattintsunk az „Add” (Hozzáadás) gombra, majd válasszuk az „Adapter” (Adapter) lehetőséget. A gyártók és modellek listájából válasszuk ki a modemünket. Ha a modem nem szerepel a listában, válasszuk a „Microsoft” gyártót, majd a „Dial-Up Adapter” modellt. A Windows kérheti a telepítő CD-t.
- Protokoll hozzáadása: Szintén az „Add” gombra kattintva válasszuk a „Protocol” (Protokoll) lehetőséget. A gyártók listájából válasszuk a „Microsoft” gyártót, majd a „TCP/IP” protokollt. Ez a protokoll elengedhetetlen az internethez való csatlakozáshoz.
- Client hozzáadása (opcionális): Ha hálózati megosztást is szeretnénk használni (ami valószínűleg nem a célunk a mai környezetben), az „Add” gombra kattintva választhatunk egy „Client” (Kliens) típusú összetevőt is, például a „Client for Microsoft Networks”-öt.
- TCP/IP beállítások konfigurálása: Válasszuk ki a „TCP/IP” protokollt a hálózati összetevők listájából, és kattintsunk a „Properties” (Tulajdonságok) gombra. Itt két lehetősünk van:
- Automatikus IP cím hozzárendelés (DHCP): Ha az ISP-nk DHCP-t használ, válasszuk az „Obtain an IP address automatically” (IP cím automatikus beszerzése) opciót. Ez a legvalószínűbb beállítás.
- Manuális IP cím beállítás: Ha az ISP-nk statikus IP címet adott, válasszuk a „Specify an IP address” (Adja meg az IP címet) opciót, és írjuk be a kapott IP címet, alhálózati maszkot (Subnet Mask) és átjárót (Default Gateway).
A „DNS Configuration” (DNS konfiguráció) fülön adjuk meg az ISP által megadott DNS szerver címeket. Ha kettő is van, a „DNS Server Search Order” (DNS szerver keresési sorrend) listába vegyük fel őket a „Add” gomb segítségével.
- Alkalmazzuk a beállításokat: Kattintsunk az „OK” gombra az összes ablakban, amíg vissza nem jutunk a Vezérlőpultra. A Windows kérheti a számítógép újraindítását.
A dial-up kapcsolat beállítása
A hálózati beállítások után a dial-up kapcsolatot kell konfigurálnunk:
- Dial-Up Networking megnyitása: Kattintsunk a „Start” menüre, majd válasszuk a „Programs” (Programok) pontot, majd a „Accessories” (Kellékek) almenüt. Itt találjuk a „Dial-Up Networking” (Telefonhálózat) ikont. Ha nem találjuk, lehet, hogy telepíteni kell a Windows telepítő CD-jéről (Control Panel -> Add/Remove Programs -> Windows Setup -> Communications).
- Új kapcsolat létrehozása: A „Dial-Up Networking” ablakban kattintsunk duplán a „Make New Connection” (Új kapcsolat létrehozása) ikonra.
- Írjunk be egy nevet a kapcsolatnak (pl. „Internet”).
- Válasszuk ki a modemünket a „Select a modem” (Modem kiválasztása) listából.
- Kattintsunk a „Next” (Tovább) gombra.
- Írjuk be az ISP által megadott telefonszámot.
- Kattintsunk a „Finish” (Befejezés) gombra.
- A kapcsolat tulajdonságainak konfigurálása: Kattintsunk jobb gombbal az újonnan létrehozott kapcsolatra, és válasszuk a „Properties” (Tulajdonságok) lehetőséget.
- A „General” (Általános) fülön ellenőrizhetjük a telefonszámot és a modemet.
- A „Server Types” (Szerver típusok) fülön válasszuk a „PPP” típust a „Type of Dial-Up Server” (Dial-Up szerver típusa) listából.
- Győződjünk meg róla, hogy a „TCP/IP” protokoll be van jelölve a „Allowed network protocols” (Engedélyezett hálózati protokollok) listában.
- Kattintsunk a „TCP/IP Settings” (TCP/IP beállítások) gombra.
- Győződjünk meg róla, hogy a „Server assigned IP address” (Szerver által hozzárendelt IP cím) opció van kiválasztva, hacsak az ISP nem adott statikus IP címet.
- Győződjünk meg róla, hogy a „Use IP header compression” (IP header tömörítés használata) és a „Use default gateway on remote network” (Alapértelmezett átjáró használata távoli hálózaton) opciók be vannak jelölve.
- Adjunk meg DNS szerver címeket, ha az ISP megadott ilyet, vagy használjuk az automatikus DNS szerver hozzárendelést.
- Kattintsunk az „OK” gombra az összes ablakban.
Csatlakozás az internethez
Minden beállítás elvégzése után csatlakozhatunk az internethez:
- A kapcsolat indítása: Kattintsunk duplán a létrehozott kapcsolatra a „Dial-Up Networking” ablakban.
- Belépési adatok megadása: Írjuk be az ISP által megadott felhasználónevet és jelszót.
- Csatlakozás: Kattintsunk a „Connect” (Csatlakozás) gombra.
A modem elkezd tárcsázni, és ha minden jól megy, létrejön a kapcsolat. A tálcán megjelenik egy ikon, amely jelzi a kapcsolat állapotát. Most már elindíthatjuk a böngészőnket (pl. Netscape Navigator vagy Internet Explorer) és elkezdhetjük a böngészést!
Hibaelhárítás
Ha valami nem működik, néhány gyakori probléma és megoldás:
- Nem sikerül a kapcsolat létrehozása: Ellenőrizzük a telefonszámot, a felhasználónevet és a jelszót. Győződjünk meg róla, hogy a modem megfelelően van telepítve és működik. Próbáljuk ki a modemet egy másik telefonvonalon.
- Nem tudunk weboldalakat megnyitni: Ellenőrizzük a DNS szerver beállításokat. Próbáljuk meg pingelni egy ismert IP címet (pl. 8.8.8.8) a parancssorból (Start -> Run -> command). Ha a pingelés sikeres, a DNS szerverrel van a probléma.
- Lassú a kapcsolat: A dial-up kapcsolatok eleve lassúak. Próbáljunk meg kevesebb képet tartalmazó weboldalakat megnyitni.
A Windows 95 internetre csatlakoztatása kihívást jelenthet, de a sikerélmény kárpótol a fáradtságért. Ráadásul közelebbről megismerhetjük az internet kezdeti éveinek technológiáját. Jó szórakozást!