Képzeljük el a szituációt: kritikus pillanat egy szoros FIFA 15 mérkőzésen, az ellenfél támadást indít, a védőnk pedig, a legjobb szándéka ellenére, belerúg a játékosba. A bíró sípja felhangzik, a kezében megjelenik a rettegett piros lap, és kedvenc játékosunk leballag a pályáról. Azonnali frusztráció, de a dolog ennél mélyebb: a játékos nem csak a jelenlegi meccset hagyja ki, hanem a következő, vagy akár a következő kettőt is! Ilyenkor merül fel a kérdés: van-e mód arra, hogy egy FIFA 15 piros lap miatt kitiltott játékost „feloldjunk” vagy visszahozzuk a keretbe azonnal? Ebben a cikkben részletesen áttekintjük a FIFA 15 felfüggesztési rendszerét, eloszlatunk néhány tévhitet, és megvizsgáljuk, mit tehetünk, ha piros lapot kapunk.
A Piros Lapok Természete a FIFA 15-ben: Miért és Miért Nem?
A FIFA 15, mint a sorozat többi része, a valós futballt igyekszik szimulálni, és ennek elengedhetetlen része a büntetőrendszer. A piros lap a legsúlyosabb büntetés a játékban, és általában az alábbi szituációkban kapható:
- Durva szabálytalanságok: Brutális becsúszó szerelések, különösen ha hátulról, vagy a labda eltalálása nélkül történnek.
- Utolsó emberes szabálytalanság: Amikor egy védő a kapussal szemben lévő utolsó akadályként szabálytalanságot követ el, hogy megakadályozzon egy nyilvánvaló gólhelyzetet. Ez akkor is piros lapot érhet, ha a szerelés nem volt különösebben durva, de megfosztotta az ellenfelet a gólhelyzettől.
- Szándékos kezezés a tizenhatoson kívül (ritkább, beállításoktól függ): Bár a FIFA 15-ben a kezezések automatikusan ki vannak kapcsolva online, ha be vannak kapcsolva, egy szándékos, gólhelyzetet megakadályozó kezezésért azonnali piros lap járhat.
- Összeszedett sárga lapok: Két sárga lap egy mérkőzésen automatikusan pirosat és kiállítást jelent.
Amellett, hogy a játékos azonnal lekerül a pályáról, és a csapatunk emberhátrányban folytatja a meccset, a piros lapnak egy hosszabb távú következménye is van: a játékos felfüggesztést kap a következő mérkőzésekre.
Felfüggesztések a Különböző FIFA 15 Módokban
A piros lapok következményei a játék különböző módjaiban kissé eltérő módon jelentkeznek:
Karrier Mód (Career Mode)
A Karrier Módban a felfüggesztések a leginkább realisztikusak. Egy piros lap általában 1-3 mérkőzésre szóló eltiltást jelent, attól függően, hogy milyen súlyos volt a szabálytalanság (például két sárga lap 1 meccs, egy durva becsúszás vagy gólhelyzet megakadályozása 2-3 meccs). A játékos profiljában láthatjuk, hány mérkőzésre van eltiltva. Ez arra kényszerít bennünket, hogy mélyebb kerettel rendelkezzünk, és a pótlásokra is figyeljünk. A felfüggesztett meccseket itt „le lehet tölteni” a játékok lejátszásával vagy akár szimulálásával.
Ultimate Team (FUT)
Az Ultimate Team a FIFA 15 egyik legnépszerűbb módja, és itt a legkritikusabb a piros lapok kérdése. FUT-ban egy közvetlen piros lap általában 1 meccses eltiltást, míg két sárga lap szintén 1 meccses eltiltást eredményez. Súlyosabb szabálytalanságok (pl. utolsó emberes durva szerelés) akár 2 meccses eltiltással is járhatnak. A felfüggesztés a konkrét játékos kártyájához tapad, és látható a kártyán. Amíg a felfüggesztés tart, addig a játékost nem tudjuk beállítani a kezdőbe vagy a kispadra sem a meccsek előtt.
Barátságos Mérkőzések és Kick-off Mód
Ezekben a módokban a piros lapnak nincs tartós következménye. A játékos kiállítása csak az adott mérkőzésre vonatkozik, és a következő barátságos meccsen már újra teljes értékűen használható lesz.
„Feloldható” a Kitiltott Játékos? Tények és Tévhitek a FIFA 15-ben
Most pedig térjünk rá a legégetőbb kérdésre: feloldható-e a kitiltott játékos a FIFA 15-ben? A rövid és egyértelmű válasz: nem, a hagyományos értelemben nem. Nincs olyan gomb, kártya vagy trükk, amivel azonnal megszüntethetnénk egy játékos felfüggesztését, mintha sosem kapott volna piros lapot.
A FIFA 15 (és általában a FIFA sorozat) felfüggesztési rendszere arra hivatott, hogy a játékosok felelősségteljesebben játsszanak, elrettentse a durva szabálytalanságoktól, és stratégiai mélységet adjon a keretkezelésnek. Ha bármikor azonnal feloldható lenne egy játékos, a piros lapok értelmetlenné válnának.
Tévhitek és félreértések
Az interneten keringhetnek különböző „trükkök” vagy tévhitek a felfüggesztések feloldásával kapcsolatban. Nézzük meg a leggyakoribbak közül néhányat:
- Játékos eladása és visszavásárlása (Ultimate Team): Ez az egyik legelterjedtebb, de hibás elképzelés. Egyes régebbi FIFA részekben talán létezett egy „hiba”, amely lehetővé tette, hogy egy felfüggesztett játékost eladva, majd azonnal visszavásárolva (vagy egy másik ugyanolyan lapot beszerezve) a felfüggesztés „eltűnjön”. A FIFA 15-ben azonban a felfüggesztés az adott játékos kártyájához tapad. Ha eladunk egy felfüggesztett játékost, majd újra megvásároljuk (akár ugyanazt a lapot, ha van rá mód, akár egy másikat ugyanabból a játékosból), a felfüggesztés MEGHATÁROZÓAN MEGMARD. Az egyetlen módja annak, hogy ez ne így legyen, ha a felfüggesztett kártyát egy SBC-ben (Squad Building Challenge – ami a FIFA 15-ben még nem létezett, csak később vezették be) felhasználnánk, de ez a lap végleges elvesztését jelentené, és nem is releváns a FIFA 15 esetében. Tehát, ha valaki azt állítja, hogy az eladás-visszavásárlás működik, az téved, vagy egy régebbi FIFA verzióra hivatkozik.
- Fittségi vagy Edzéskártyák használata: Ezek a kártyák a játékosok fittségi szintjét befolyásolják, illetve bizonyos statisztikáikat ideiglenesen növelik. Semmi közük nincs a felfüggesztésekhez. Egy fittségi kártya nem fogja eltávolítani a piros lap miatti tiltást.
- Szerződéskártyák használata: Hasonlóan a fittségi kártyákhoz, a szerződéskártyák is csak a játékosok szerződését hosszabbítják meg, nem befolyásolják a felfüggesztéseket.
- Játékos formációjának megváltoztatása: A játékos pozíciójának vagy formációjának megváltoztatása sem befolyásolja a felfüggesztést.
Mi az egyetlen „feloldási” mód?
Az egyetlen valódi módja a piros lap miatti eltiltás megszüntetésének az, ha egyszerűen lejátsszuk a büntetésben előírt számú mérkőzést a felfüggesztett játékos nélkül. Karrier módban akár szimulálni is lehet ezeket a meccseket. Ultimate Teamben nincs más választás, mint lejátszani a szükséges számú meccset. A felfüggesztett játékos eközben a tartalékok közé kerül, vagy egy piros ikont látunk a kártyáján a keretünkben.
Miért van Szükség a Felfüggesztésekre a Játékban?
A FIFA-sorozat készítői nem véletlenül implementálták a felfüggesztési rendszert. Ennek több oka is van:
- Realizmus: A valós futballban a piros lap komoly következményekkel jár. A felfüggesztések bevezetése közelebb hozza a játékélményt a valósághoz.
- Stratégiai mélység: Arra kényszeríti a játékosokat, hogy gondolkodjanak a keretük mélységén. Nem elég 11 sztárjátékos, szükség van megfelelő cserékre is, akik átvehetik a felfüggesztett játékos helyét.
- A Fair Play ösztönzése: A büntetés tudata elrettenti a játékosokat a túlságosan agresszív, felelőtlen játéktól. A taktikai fegyelem és a tiszta szerelések jutalmat nyernek.
- Dinamikusabb mérkőzések: Az emberhátrányban játszás vagy egy kulcsjátékos hiánya új kihívásokat és taktikai döntéseket eredményez a mérkőzések során.
Tippek a Piros Lapok Elkerülésére a FIFA 15-ben
Mivel a felfüggesztéseket nem tudjuk azonnal feloldani, a legjobb védekezés a támadás: próbáljuk meg elkerülni őket! Íme néhány tipp:
- Okosan szerelj: Ne csússz be túlságosan agresszívan, különösen a büntetőterületen belül vagy az utolsó emberként. Az álló szerelés (X/A gomb) általában biztonságosabb, mint a becsúszó (kör/B gomb). Csak akkor használj becsúszó szerelést, ha teljesen biztos vagy benne, hogy eltalálod a labdát, és nincs más megoldás.
- Figyelj a bíróra: A FIFA 15-ben a bírók személyisége és szigorúsága is változó lehet. Néhány bíró engedékenyebb, míg mások azonnal lapot osztanak, ha egy kicsit is durvább a szerelés.
- Kerüld a felesleges kockázatot: Ha az ellenfél játékosa már elhúzott melletted, és valószínűleg nem éred utol, ne rántsd vagy lökd meg hátulról. Ez majdnem garantált piros lapot jelent, ráadásul szabadrúgást vagy büntetőt is eredményezhet.
- Használd a „Contain” funkciót (X/A tartása): Ahelyett, hogy azonnal szerelésre mennél, tartsd lenyomva az X/A gombot (vagy a PC megfelelőjét), hogy a játékosod automatikusan kövesse az ellenfél labdás játékosát, és nyomás alá helyezze. Ez sok esetben megelőzi a felesleges szabálytalanságokat.
- Ne fellebbezz (dissent): Bár a FIFA 15-ben ritkább, hogy a bíró sárga lapot ad a játékos „fellebbezéséért” (azaz a szabálytalanság utáni reklamálásért), a valós életben ez is piros laphoz vezethetne. A játékban is érdemes elkerülni az ilyen jellegű mozdulatokat.
- Tartsd meg a hidegvéred: A frusztráció gyakran vezet meggondolatlan szerelésekhez. Próbáld megőrizni a nyugalmadat, még akkor is, ha a meccs nehéz.
Összefoglalás és Következtetések
Összességében elmondható, hogy a FIFA 15 piros lap miatti felfüggesztés egy valós és elkerülhetetlen része a játéknak. Nincs titkos kód, rejtett kártya vagy bármilyen „glitch”, amivel azonnal feloldható a kitiltott játékos. A rendszer célja a realizmus, a stratégia és a fair play elősegítése. A legjobb, amit tehetünk, az, ha odafigyelünk a játékunkra, elkerüljük a felesleges szabálytalanságokat, és felkészülünk arra, hogy időnként pótolnunk kell egy kulcsjátékost a keretünkből.
A piros lapok kezelése és a keret megfelelő menedzselése hozzátartozik a sikeres FIFA 15 játékhoz. Fogadjuk el, hogy ez is része a focinak, és használjuk fel a helyzetet arra, hogy új játékosokat próbáljunk ki, vagy finomítsuk a taktikai megközelítésünket! Végül is, egy jó edző mindig képes alkalmazkodni a körülményekhez.