Az Assassin’s Creed Unity megjelenésekor nem csak a Francia Forradalom izgalmas világa, hanem a teljesítményproblémák is felkavarták a kedélyeket. A játék grafikailag lenyűgöző volt, de sok játékos küzdött a sima játékmenettel. Ebben a cikkben alaposan megvizsgáljuk, hogy ma, évekkel a megjelenés után, hogyan fut az Unity a különböző konfigurációkon, és adunk néhány hasznos optimalizálási tippet.
A Játék Rendszerigénye
Kezdjük a hivatalos rendszerigényekkel, amelyek sokat elárulnak arról, hogy mire van szükségünk a játék futtatásához:
Minimum Rendszerigény:
- Operációs rendszer: Windows 7 SP1, Windows 8/8.1 (64bit verziók)
- Processzor: Intel Core i5-2500K @ 3.3 GHz vagy AMD FX-8350 @ 4.0 GHz vagy AMD Phenom II x4 940 @ 3.0 GHz
- RAM: 6 GB
- Videokártya: NVIDIA GeForce GTX 680 vagy AMD Radeon HD 7970 (2 GB VRAM)
- DirectX: Version 11
- Hálózat: Szélessávú internetkapcsolat
- Tárhely: 50 GB szabad hely
Ajánlott Rendszerigény:
- Operációs rendszer: Windows 7 SP1, Windows 8/8.1 (64bit verziók)
- Processzor: Intel Core i7-3770 @ 3.4 GHz vagy AMD FX-8350 @ 4.0 GHz vagy jobb
- RAM: 8 GB
- Videokártya: NVIDIA GeForce GTX 780 vagy AMD Radeon R9 290X (3 GB VRAM)
- DirectX: Version 11
- Hálózat: Szélessávú internetkapcsolat
- Tárhely: 50 GB szabad hely
Fontos megjegyezni, hogy ezek a specifikációk a játék megjelenésekor voltak érvényesek. Azóta az újabb hardverek és a driver optimalizálások sokat javítottak a helyzeten. Nézzük meg, hogy mit tapasztalhatunk a különböző hardverkonfigurációkon.
Teljesítménytesztek Különböző Konfigurációkon
A következőkben néhány példát mutatunk be a várható teljesítményre különböző hardverkonfigurációk esetén. A tesztek eredményei nagyban függhetnek a driver verziójától, a Windows beállításoktól, és egyéb futó programoktól, tehát ezeket tájékoztató jellegűnek kell tekinteni.
Belépő szintű konfiguráció (közel a minimum rendszerigényhez):
- Processzor: Intel Core i5-4460
- Videokártya: NVIDIA GeForce GTX 960 (2GB)
- RAM: 8GB
Ezen a konfiguráción 1080p felbontáson, alacsony beállítások mellett 30-40 FPS-t várhatunk. A frame rate instabil lehet, és a városi területeken jelentősen eshet.
Középkategóriás konfiguráció:
- Processzor: Intel Core i5-8400
- Videokártya: NVIDIA GeForce GTX 1060 (6GB)
- RAM: 16GB
Ezen a konfiguráción 1080p felbontáson, közepes beállítások mellett 50-60 FPS-t érhetünk el. Néhol itt is előfordulhatnak esések, de a játékélmény sokkal simább lesz.
Felsőkategóriás konfiguráció:
- Processzor: Intel Core i7-9700K
- Videokártya: NVIDIA GeForce RTX 2070 Super
- RAM: 16GB
Ezen a konfiguráción 1080p felbontáson, magas beállítások mellett általában 60 FPS feletti teljesítményt kapunk. 1440p felbontáson is élvezhető a játék, de a beállításokat érdemes finomhangolni a stabil frame rate érdekében.
Optimalizálási Tippek
Ha nem vagyunk elégedettek a játék teljesítményével, van néhány dolog, amivel javíthatunk a helyzeten:
- Grafikai beállítások csökkentése: Kezdjük a leginkább teljesítményigényes beállításokkal, mint például az árnyékok, a textúraminőség és az élsimítás. Kísérletezzünk, hogy megtaláljuk a legjobb kompromisszumot a grafika és a teljesítmény között.
- Driverek frissítése: Győződjünk meg róla, hogy a legfrissebb driverek vannak telepítve a videokártyánkhoz. Az NVIDIA és az AMD rendszeresen kiadnak új drivereket, amelyek javítják a játékok teljesítményét.
- Háttérben futó programok bezárása: Zárjuk be azokat a programokat, amelyek feleslegesen futnak a háttérben, és erőforrásokat használnak.
- A játék fájljainak ellenőrzése: A Steam vagy az Uplay kliens segítségével ellenőrizzük a játék fájljainak integritását. Ezzel kiküszöbölhetjük a sérült fájlok okozta problémákat.
- Egyéni konfigurációs fájlok: A haladó felhasználók módosíthatják a játék konfigurációs fájljait, hogy finomhangolják a beállításokat. Erre számos útmutató található az interneten, de legyünk óvatosak, mert a helytelen beállítások instabilitást okozhatnak.
- Alacsonyabb felbontás: Ha minden kötél szakad, próbálkozzunk alacsonyabb felbontáson játszani. Ez jelentősen javíthat a teljesítményen.
- Tiszta telepítés: Végső megoldásként a játék újratelepítése is segíthet, különösen, ha korábban sokféle módon próbáltuk optimalizálni.
Következtetés
Az Assassin’s Creed Unity megjelenésekor valóban kihívást jelentett a hardvereknek, de a mai konfigurációkon már sokkal jobban fut. A megfelelő beállításokkal és optimalizálással a legtöbb játékos élvezheti a játékot. Ne felejtsük el, hogy a rendszerigények tájékoztató jellegűek, és a valós teljesítmény nagyban függhet a konkrét hardverösszetételtől és a szoftveres környezettől.
Reméljük, ez a cikk segített eldönteni, hogy az Unity futni fog-e a gépeden, és adott néhány hasznos tippet a teljesítmény optimalizálására. Jó játékot!