A Goat Simulator – egy név, ami egybeforrt a dicsőséges, kaotikus abszurditással. Egy játék, ami szándékosan bugos, fizikája nevetséges, és egy kecske bőrébe bújva a világ teljes felforgatását tűzte ki célul. Azonban mi van, ha már unod a nyelveddel tárgyakat ragadozni, és újabb, hasonlóan abszurd játékok után vágysz? A játékipar tele van gyöngyszemekkel, melyek nem félnek feszegetni a határokat, és a humor, a váratlanság, valamint a tiszta hülyeség erejével hódítanak. Merüljünk el a káoszban, és fedezzük fel azokat a címeket, melyek a Goat Simulator nyomdokain járnak, sőt, talán még felül is múlják azt az abszurditásban!
Mi teszi ezeket a játékokat olyan felejthetetlenné és egyedülállóvá? Általában három kulcstényező dominál:
- Elrugaszkodott Alapsztori: Gondoltál már arra, milyen lenne egy kecske? Vagy egy kenyérszelet? Esetleg egy polip, aki embernek adja ki magát? Ezek a játékok mernek merészet álmodni, és olyan koncepciókat hoznak létre, melyek elsőre teljesen értelmetlennek tűnnek, de éppen ebben rejlik zsenialitásuk.
- Szándékosan Rossz, de Vicces Fizika és Irányítás: A Goat Simulator a példa erre. Nem az a cél, hogy mindent tökéletesen irányíts, hanem éppen az, hogy a küzdelem, a botladozás és a váratlan interakciók szülessenek meg a kaotikus fizika miatt. Ez az „elvesztett kontroll” érzés generálja a legtöbb nevetést.
- Önirónia és Fekete Humor: Sok ilyen játék nem veszi komolyan magát, sőt, kifejezetten parodizálja a videojátékok megszokott kliséit. A cél a szórakoztatás, nem feltétlenül a mélység vagy a kihívás (bár néha meglepően nehezek tudnak lenni!).
Surgeon Simulator (2013)
„Kinek van szüksége precíz mozdulatokra, amikor van kalapácsa és egy tál szalvétája?” A Surgeon Simulator az egyik úttörője az „abszurd szimulátor” műfajnak. A játékban egy Bossa Nova nevű sebészt irányítunk, akinek a feladata a bonyolult műtétek elvégzése… mindezt egy kézzel, és egy olyan irányítási rendszerrel, ami inkább egy részeg bábjátékosra emlékeztet, mint egy képzett orvosra. A cél nem az, hogy sikeres legyél, hanem az, hogy a kudarcok során minél nevetségesebb helyzeteket teremts. Kockák zuhognak a mellkasba, a szív kirepül az ablakon, és a beteg valószínűleg már rég nem él, mire a műtét felénél jársz. Ez a fajta fizika alapú játék tökéletes példája annak, hogyan lehet a frusztrációt humorrá alakítani. Ha a Goat Simulator kecskéjével nevettél, a Surgeon Simulatorban sírni fogsz – a nevetéstől.
I Am Bread (2015)
A Surgeon Simulator alkotóitól érkezett az I Am Bread, amelyben egy szelet kenyeret irányítasz, akinek az a célja, hogy pirítóssá váljon. Igen, jól olvastad. A konyhapultról indulva navigálnod kell a lakásban, elkerülve a padlót (hiszen az „értékelhetetlenné” teszi a kenyeredet), miközben a legkülönfélébb módon próbálod magad hőforráshoz juttatni. Az irányítás itt is szándékosan nehézkes, minden sarkon veszély leselkedik, és a legbanálisabb feladatok is epikus kihívássá válnak. Ez a játék tökéletesen demonstrálja, hogyan lehet egy teljesen hétköznapi tárgyat és célt egy hihetetlenül abszurd kaland központjába helyezni, garantálva a folyamatos mosolyt.
Octodad: Dadliest Catch (2014)
Mi történik, ha egy polip egy titokban férjként és apaként él egy emberi családban? Az Octodad: Dadliest Catch pontosan erre ad választ. A játékban az Octodad nevű polipot irányítjuk, akinek mindkét végtagjával (illetve, hát… csápjával) külön kell mozognunk, miközben igyekszünk fenntartani az emberi álcánkat a környezetünkben, nehogy rájöjjenek a titkunkra. A legegyszerűbb feladatok is, mint például egy kávé megfőzése vagy a fűnyírás, szürreális komédiává fajulnak a kontrollálatlan, ingatag mozgás miatt. Az Octodad nem csak a fizika alapú vicces játékok sorát gazdagítja, hanem egy szívmelengető, ugyanakkor rendkívül furcsa történetet is elmesél a családról és az elfogadásról. Ez az indie játék egy igazi gyöngyszem a kategóriában.
Untitled Goose Game (2019)
„Ez egy gyönyörű reggel a faluban, és te egy szörnyű lúd vagy.” Ez az Untitled Goose Game mottója, és tökéletesen összefoglalja a játék lényegét. Ebben az abszurd sandbox játékban egy gonoszkodó libát irányítunk, akinek a célja, hogy terrorizálja egy csendes angol falu lakóit. Harangot csengetni, kalapokat lopni, tóba dobálni tárgyakat, riogatni az embereket – mindezt a liba jellegzetes „honk” hangjával kísérve. Bár a játék irányítása precíz, az abszurditás az alapkoncepcióból és a liba karakterének tökéletes megvalósításából fakad. Egy olyan játék, ami bizonyítja, hogy nem kell kaotikus fizikának lennie ahhoz, hogy valami nevetségesen szórakoztató legyen. A nyugalom megzavarása még sosem volt ilyen szívmelengető.
Human: Fall Flat (2016)
Ha szereted a Goat Simulator „bénázásból” fakadó humorát, akkor a Human: Fall Flat biztosan a kedvenced lesz. Itt egy „Bob” nevű, ingatag, rongybaba-szerű figurát irányítunk, akinek végtagjait külön-külön mozgathatjuk. A cél fizikai alapú feladványok megoldása, de a kivitelezés sosem egyszerű. Bob állandóan botladozik, leesik, és a legprimitívebb mozdulatok is nagy odafigyelést igényelnek. Az igazi móka akkor kezdődik, amikor kooperatív módban játszol barátaiddal: a közös kudarcok, a véletlen egymás lelökdösése és a rögtönzött megoldások folyamatos nevetést generálnak. Ez a játék a fizikai komédia netovábbja, ahol a kudarc ugyanolyan szórakoztató, mint a siker. A sandbox játékok között kiemelkedő.
Totally Accurate Battle Simulator (TABS) (2019)
Gondoltad volna, hogy egy római legionárius harcolhat egy középkori paraszttal, miközben óriási csirke emberek rohangálnak körülöttük? A Totally Accurate Battle Simulator (TABS) pontosan ezt kínálja. Ez egy stratégiai játék, ahol seregeket építesz különböző korokból és fantasy lényekből, majd nézed, ahogy egymásnak esnek egy nevetséges, rongybaba fizikán alapuló harcban. Az eredmény mindig kiszámíthatatlan és garantáltan vicces. A katonák össze-vissza esnek, röpülnek, szaltóznak, és a legkomolyabb ütközetek is pillanatok alatt komikus cirkusszá válnak. A TABS a stratégiai játékok egy szürreális paródiája, ami a végtelenségig képes szórakoztatni az abszurd csata animációkkal és a kreatív egységtervezéssel.
Gang Beasts (2014)
Ha a barátokkal közösen nevetni a cél, a Gang Beasts a tökéletes választás. Ebben a multiplayer verekedős játékban zselészerű, ingatag karaktereket irányítunk, akikkel megpróbáljuk kiütni egymást, majd kidobni a színpadról. A harc fizika alapú, ami azt jelenti, hogy minden mozdulat esetlen, nehézkes, és gyakran vezet véletlen, de hihetetlenül vicces szituációkhoz. A karakterek egymásra tapadnak, lebegnek a levegőben, majd váratlanul leesnek a színpadról. A Gang Beasts a tiszta, kontrollálhatatlan káosz és a baráti rivalizálás esszenciája, mely minden összejövetelt garantáltan felpörget.
Miért vonzódunk ennyire ezekhez az abszurd játékokhoz? Talán azért, mert a valóság sokszor túl komoly, és szükségünk van egy szeletnyi tiszta, öncélú butaságra, ami kikapcsol és megnevettet. Ezek a játékok nem akarnak mély üzenetet közvetíteni (bár néha meglepő módon sikerül nekik), nem akarnak bonyolult mechanikákkal vagy kihívásokkal terhelni. Egyszerűen csak szórakoztatni akarnak, és a nevetés az, ami összeköti a játékosokat. Emellett tökéletesek streamelésre, YouTube videók készítésére, hiszen a váratlan események és a komikus kudarcok mindig remek tartalmat szolgáltatnak. A közösségi élmény, a barátokkal való együtt nevetés is kulcsfontosságú eleme a népszerűségüknek.
A Goat Simulator elindított egy hullámot, mely megmutatta, hogy a videojátékoknak nem mindig kell komolynak lenniük. Az abszurd szimulátor játékok és a hasonlóan furcsa, humoros játékok egyre nagyobb teret hódítanak, bizonyítva, hogy van igény a kreatív, elborult ötletekre. Ha tehát egy felejthetetlen, kacagtató élményre vágysz, ami teljesen más, mint amit megszoktál, ne habozz belevetni magad ezekbe az indie játékokba. Készülj fel a nevetésre, a káoszra és arra, hogy a valóságérzéked kicsit elmosódik majd a monitor előtt. A játékipar legfurcsább, legmókásabb szeglete vár rád!