Valószínűleg te is emlékszel még azokra az időkre, amikor a Windows XP operációs rendszer szinte minden számítógépen uralkodott. Akkoriban kezdett igazán elterjedni a játékok rögzítése, a videó megosztás és a „Let’s Play” kultúra. A Fraps volt az abszolút király ezen a téren: egyszerű volt, hatékony, és a legtöbb játékossal a gépeiken megtalálható volt.
Azonban az idő múlik, és bár az XP mára már csak egy kedves emlék vagy egy retro projekt része, sokan még ma is szívesen elővesznek egy régi gépet, hogy elmerüljenek a régi kedvenceikben. De mi van, ha ezeket a nosztalgikus pillanatokat meg szeretnéd örökíteni? A Fraps még mindig létezik, de van, amikor nem a legjobb választás, vagy egyszerűen keresünk valami mást. Cikkünkben bemutatjuk, milyen alternatívák állnak rendelkezésünkre játékfelvételhez Windows XP-n, ha a Fraps már nem felel meg az igényeknek, vagy egyszerűen valami újat próbálnánk ki.
Miért keressünk Fraps alternatívákat Windows XP-n?
Bár a Fraps legendás hírnévvel rendelkezik, vannak bizonyos korlátai, különösen egy olyan idős platformon, mint a Windows XP. Nézzük meg, miért lehet érdemes alternatívákat keresni:
- A Fraps korlátai: A Fraps fizetős szoftver, a demó verzió csak korlátozott ideig rögzít, és gyakran vízjelet helyez el a videón. Emellett a Fraps alapvetően tömörítetlen AVI formátumba rögzít, ami óriási fájlméreteket eredményez. Bár támogat külső kodekeket, a beállítások nem mindig intuitívak.
- Windows XP hardveres korlátai: Az XP-s gépek általában régebbi hardverrel rendelkeznek, kevesebb RAM-mal és gyengébb processzorokkal. Egy erőforrás-igényes felvevőprogram, mint a Fraps, könnyen leterhelheti a rendszert, ami drasztikusan csökkentheti a játék FPS-ét, vagy akár akadozó felvételekhez is vezethet.
- Kompatibilitási problémák: Bár az XP-s Fraps verziók stabilak voltak, az újabb játékok (ha valaki trükkösen futtatja őket XP-n) vagy driverek időnként problémát okozhatnak.
- Fejlettebb funkciók hiánya: A Fraps funkcionalitása viszonylag alapvető. Hiányoznak belőle a modern felvevőprogramok extra funkciói, mint például a több audió sáv kezelése, vagy a részletesebb videó kódolási opciók.
Főbb szempontok XP-s játékfelvételhez
Mielőtt belevágunk az alternatívákba, fontos átgondolni, milyen szempontokat érdemes figyelembe venni, amikor egy Windows XP rendszeren próbálunk játékot rögzíteni:
- Teljesítmény (overhead): Ez a legkritikusabb tényező. A szoftvernek a lehető legkevesebb erőforrást kell felhasználnia ahhoz, hogy a játék futása ne szenvedjen csorbát.
- Kodek támogatás: Az XP korszakából származó kodekek, mint a DivX, Xvid, vagy az MJPEG (Motion JPEG) gyakran jobban optimalizáltak a régebbi hardverekhez, mint a modern H.264 vagy H.265. Ezekkel kisebb fájlméreteket érhetünk el, miközben a képminőség elfogadható marad.
- Fájlméret: A tömörítetlen videók gigabájtos nagyságrendűek lehetnek percenként. Fontos, hogy a szoftver támogassa a valós idejű tömörítést, vagy legalábbis hatékony „lossless” (veszteségmentes) kodekeket.
- Egyszerűség és használhatóság: Egy komplexebb szoftver beállítása sok időt vehet igénybe, ami elronthatja a retro élményt. Az intuitív kezelőfelület előnyt jelent.
- Elérhetőség és kompatibilitás: Mivel az XP már nem támogatott, nehéz lehet olyan szoftvereket találni, amelyek még mindig elérhetőek és garantáltan működnek ezen a platformon. Gyakran régebbi verziókra kell vadászni.
Fraps alternatívák Windows XP-re
Lássuk hát, milyen alternatív programok jöhetnek szóba, ha szeretnél játékokat rögzíteni Windows XP-n:
1. Bandicam (régebbi verziók)
A Bandicam a Fraps egyik legnagyobb riválisa volt, és a mai napig rendkívül népszerű. Korábbi verziói teljes mértékben támogatták a Windows XP-t, és kiemelkedő teljesítményt nyújtottak. A Bandicam egyik fő erőssége a beépített tömörítési képessége, ami sokkal kisebb fájlméreteket eredményez, mint a Fraps tömörítetlen kimenete. Támogatja a DirectX/OpenGL játékfelvételt, és rugalmasan beállítható a felbontás, képkockasebesség és a kodek.
- Előnyök: Jó teljesítmény, hatékony valós idejű tömörítés (pl. Xvid/DivX támogatás), felhasználóbarát felület, FPS kijelzés.
- Hátrányok: A legújabb verziók már nem támogatják az XP-t, ezért régebbi, kompatibilis verziót kell találni (általában 2.x vagy korábbi). Fizetős program, de léteznek shareware/trial verziók.
- Tipp: Keresd a Bandicam 2.x sorozatának verzióit, és állítsd be az Xvid vagy MJPEG kodeket a legjobb teljesítmény/fájlméret arány érdekében.
2. Dxtory
A Dxtory egy másik rendkívül erőteljes és sokoldalú felvevőprogram, amelyet a komolyabb tartalomgyártók is előszeretettel használtak. Kiemelkedő jellemzője a „multi-threading” (többszálú) támogatás, ami lehetővé teszi, hogy jobban kihasználja a többmagos processzorokat, amennyiben az XP SP2/SP3 rendszere erre képes. Különböző kodekeket támogat, beleértve a „lossless” lehetőségeket is, és részletes beállítási lehetőségeket kínál az audió sávok, a felbontás és a képkockasebesség terén.
- Előnyök: Kiváló teljesítmény, alacsony CPU kihasználtság, rendkívül testreszabható (kodekek, minőség, audió források), többszálú optimalizáció.
- Hátrányok: A beállításai bonyolultabbak lehetnek a kezdők számára. A felhasználói felület nem a legmodernebb. Szintén fizetős, és az XP-kompatibilis verziók megtalálása kihívás lehet.
- Tipp: A Dxtory-hoz érdemes a Lagarith Lossless Codec-et vagy a ffdshow-t használni, majd a rögzített anyagot utólag tömöríteni.
3. MSI Afterburner (RivaTuner Statistics Server – RTSS)
Az MSI Afterburner elsősorban videókártya-tuning és monitorozó szoftverként ismert, de a hozzá tartozó RivaTuner Statistics Server (RTSS) tartalmaz egy rendkívül hatékony videófelvétel funkciót is. Az RTSS rendkívül alacsony erőforrás-igényű, mivel a felvételi motort közvetlenül a játék renderelő csatornájára injektálja, hasonlóan a Fraps-hez vagy Dxtory-hoz. Ráadásul teljesen ingyenes!
- Előnyök: Teljesen ingyenes, rendkívül alacsony erőforrás-igény, testreszabható felbontás, képkockasebesség és minőség, számos modern kodeket támogat (akár H.264-et is szoftveres alapon, bár ez XP-n erősebb CPU-t igényel). FPS kijelzésre is alkalmas.
- Hátrányok: A régebbi XP-s verzióknál a kodek támogatás korlátozottabb lehet. A beállítási felület elsőre kissé zsúfoltnak tűnhet.
- Tipp: Az RTSS beállításainál válaszd ki az „MJPEG” vagy „MSU Screen Capture” kodeket, ha a CPU-d nem túl erős a H.264 valós idejű kódolásához. Fontos, hogy az MSI Afterburnert is futtasd, mivel az RTSS azzal együtt működik.
4. CamStudio
A CamStudio egy ingyenes és nyílt forráskódú képernyőfelvevő program. Elsődlegesen általános asztali felvételekre tervezték, nem kifejezetten játékokra. Ennek ellenére, ha valami nagyon egyszerű és ingyenes megoldásra van szükséged, megpróbálhatod. A játékok rögzítése során azonban valószínűleg komoly teljesítményproblémákkal találkozhatsz, mivel nem direktben a videókártyáról, hanem a képernyő tartalmát rögzíti.
- Előnyök: Ingyenes, nyílt forráskódú, egyszerű felület.
- Hátrányok: Nagyon gyenge teljesítmény játékok rögzítésekor, valószínűleg nem képes stabil képkockasebességet tartani. A kimeneti minőség is korlátozott.
- Tipp: Csak végső megoldásként vagy nagyon egyszerű, régi 2D-s játékokhoz ajánlott.
Teljesítmény optimalizálási tippek Windows XP-n
Mivel a Windows XP egy régebbi operációs rendszer, és a hardverek sem a legmodernebbek, elengedhetetlen néhány optimalizálási tippet megfogadni a simább felvételek érdekében:
- Zárj be minden felesleges programot: Mielőtt elindítanád a játékot és a felvevőprogramot, győződj meg róla, hogy minden más alkalmazás bezárásra került, ami feleslegesen foglalná a RAM-ot és a CPU-t.
- Töredezettségmentesítés (Defragmentálás): A merevlemez töredezettségmentesítése segíthet abban, hogy a videófelvételek írása gyorsabb és egyenletesebb legyen. Használd a beépített Windows eszközt vagy egy külső programot (pl. Defraggler).
- Alacsonyabb in-game beállítások: Vedd lejjebb a játék grafikájának beállításait. Csökkentsd a felbontást, a textúra minőséget, és kapcsold ki az olyan effekteket, mint az élsimítás vagy az árnyékok.
- Válassz hatékony kodeket: Ahogy említettük, az Xvid, DivX vagy MJPEG kodekek sokkal kevésbé terhelik a CPU-t valós idejű kódoláskor, mint a modern H.264. Érdemes kísérletezni velük. A „lossless” kodekek (pl. Lagarith) a legjobb minőséget nyújtják, de óriási fájlméreteket produkálnak, amihez gyors HDD-re van szükség.
- Felvétel külön meghajtóra: Ha van lehetőséged, a játékot és a felvevőprogramot külön merevlemezen vagy partíción futtasd, és a felvételeket egy harmadik meghajtóra rögzítsd. Ez minimalizálja az olvasási/írási konfliktusokat.
- Realista felbontás és képkockasebesség: Ne akard feltétlenül 1080p 60 FPS-ben rögzíteni a videót XP-n. Próbáld meg 720p 30 FPS-sel, vagy akár 480p-vel, és figyeld a teljesítményt. A régi játékok eleve alacsonyabb felbontásra voltak tervezve.
- Grafikus kártya illesztőprogramok frissítése: Győződj meg róla, hogy a legfrissebb Windows XP-kompatibilis illesztőprogramok vannak telepítve a videókártyádhoz.
Utómunka és konvertálás
Miután rögzítetted a videót, valószínűleg szerkeszteni vagy konvertálni szeretnéd. A Windows XP alatt is elérhetőek olyan ingyenes és hatékony eszközök, mint a VirtualDub. Ezzel a programmal vághatsz, összefűzhetsz videókat, szűrőket alkalmazhatsz, és átkódolhatod őket más formátumokba, akár a modern H.264-be is (ha telepítve van hozzá a megfelelő kodek, pl. x264vfw).
A VirtualDub kiválóan alkalmas arra, hogy a nagy méretű rögzített fájlokat kisebb, webbarát formátumba alakítsd át, mielőtt feltöltenéd őket.
Konklúzió
A Windows XP rendszert használó játékfelvétel ma már egyfajta művészeti forma. Bár kihívásokkal teli lehet a megfelelő eszközök megtalálása és a rendszer optimalizálása, a végeredmény egyedi és nosztalgikus élményt nyújthat. A Fraps mellett számos hatékony alternatíva létezik, amelyek segítségével rögzítheted kedvenc retro játékaidat.
A Bandicam, Dxtory és MSI Afterburner (RTSS) kiemelkedő választások lehetnek, hiszen mindegyikük képes alacsony rendszerterheléssel rögzíteni, megfelelő kodek beállításokkal. Ne feledd, a kísérletezés kulcsfontosságú! Minden hardverkonfiguráció és játék más és más, így próbálj ki többféle beállítást és programot, hogy megtaláld a számodra legoptimálisabb megoldást. Jó szórakozást a múlt rögzítéséhez!