Szeretnél Windows-os alkalmazásokat futtatni az Ubuntu rendszereden, de egyes programok különböző Wine verziókat igényelnek? A PlayOnLinux ebben segít neked! Ez a remek eszköz lehetővé teszi, hogy egyszerre több Wine verziót telepíts és használj, elkerülve a konfliktusokat és biztosítva a programok optimális futását. Ebben a cikkben lépésről lépésre végigvezetünk a folyamaton.
Miért jó a PlayOnLinux?
A Wine egy kompatibilitási réteg, amely lehetővé teszi Windows-os alkalmazások futtatását Linuxon és más operációs rendszereken. Azonban nem minden alkalmazás kompatibilis a legújabb Wine verzióval. Előfordulhat, hogy egy régebbi Wine verzióval fut a legjobban. A PlayOnLinux egy grafikus felület a Wine számára, ami egyszerűsíti a telepítést és a konfigurálást. A legfontosabb előnye, hogy elkülönített „virtuális meghajtókat” (prefixeket) hoz létre minden alkalmazás számára, így különböző Wine verziókat használhatunk egyszerre, anélkül, hogy zavarnák egymást. Ezáltal rugalmasan kezelhetjük a Windows-os alkalmazásaink kompatibilitási igényeit.
Előkészületek
Mielőtt belevágnánk, győződjünk meg róla, hogy a PlayOnLinux telepítve van a rendszerünkön. Ha nem, a következő paranccsal telepíthetjük az Ubuntu terminálból:
sudo apt update
sudo apt install playonlinux
A telepítés után indítsuk el a PlayOnLinux programot.
Wine verziók telepítése PlayOnLinuxban
A PlayOnLinux alapértelmezetten nem tartalmazza az összes Wine verziót. Ezeket külön kell letöltenünk és telepítenünk. Kövessük ezeket a lépéseket:
- Nyissuk meg a PlayOnLinux programot.
- A felső menüsorban kattintsunk az „Eszközök” (Tools) menüre.
- Válasszuk a „Wine verziók kezelése” (Manage Wine versions) opciót.
- Egy új ablak jelenik meg, ahol láthatjuk a rendelkezésre álló Wine verziókat. A „Wine versions (x86)” fül alatt a 32 bites verziók, a „Wine versions (amd64)” fül alatt a 64 bites verziók találhatók. (A legtöbb esetben a 32 bites verziókra is szükségünk lehet, még akkor is, ha 64 bites rendszerünk van, mivel sok Windows-os program 32 bites.)
- Válasszuk ki a telepíteni kívánt Wine verziót (pl. Wine 5.0, Wine 6.0, Wine 7.0, stb.). A leggyakoribb, hogy több különböző verzióra is szükségünk lesz a különböző programokhoz.
- Kattintsunk a „>” gombra, ami áthelyezi a kiválasztott Wine verziót a „Telepítendő Wine verziók” listába.
- Várjuk meg, amíg a PlayOnLinux letölti és telepíti a kiválasztott Wine verziót. Ez a folyamat időbe telhet, függően az internetkapcsolat sebességétől.
- Ismételjük meg a fenti lépéseket minden olyan Wine verzióval, amire szükségünk van.
- Ha végeztünk, zárjuk be a „Wine verziók kezelése” ablakot.
Virtuális meghajtó (prefix) létrehozása és a megfelelő Wine verzió beállítása
Most, hogy telepítettük a kívánt Wine verziókat, létre kell hoznunk egy virtuális meghajtót (prefixet) az adott alkalmazás számára, és hozzá kell rendelnünk a megfelelő Wine verziót.
- A PlayOnLinux főablakában kattintsunk a „Telepítés” gombra.
- A felugró ablakban válasszuk a „Telepíts egy programot, ami nem szerepel a listában” opciót.
- Kattintsunk a „Tovább” gombra.
- Válasszuk a „Telepíts egy programot egy új virtuális meghajtóba” opciót.
- Kattintsunk a „Tovább” gombra.
- Adjunk egy nevet a virtuális meghajtónak (pl. az alkalmazás nevével megegyezően).
- Kattintsunk a „Tovább” gombra.
- A következő oldalon fontos, hogy bejelöljük a „Használj egy másik Wine verziót” opciót.
- Válasszuk ki a legördülő menüből a telepített Wine verziók közül azt, amelyik a leginkább megfelelő az adott alkalmazás számára. Ha nem vagyunk biztosak, próbálkozhatunk többféle verzióval is.
- A következő oldalon válasszuk ki a „32 bit Windows telepítés” opciót, ha az alkalmazás 32 bites, vagy a „64 bit Windows telepítés” opciót, ha az alkalmazás 64 bites. (Ha nem vagyunk biztosak, a legtöbb esetben a 32 bites verzió a jó választás.)
- Kattintsunk a „Tovább” gombra.
- Ezután a PlayOnLinux létrehozza a virtuális meghajtót, és elindít egy Wine konfigurációs ablakot. Itt állíthatjuk be a Wine-t az alkalmazás igényei szerint (pl. a Windows verzióját). Általában az alapértelmezett beállítások is megfelelnek.
- Miután befejeztük a Wine konfigurálását, a PlayOnLinux felkínálja a telepítőfájl kiválasztását. Keressük meg az alkalmazás telepítőfájlját (pl. .exe), és válasszuk ki.
- Követjük az alkalmazás telepítési utasításait.
- A telepítés befejezése után a PlayOnLinux megkérdezi, hogy szeretnénk-e létrehozni egy parancsikont az asztalon. Válaszoljunk igennel, ha szeretnénk.
Hibaelhárítás és tippek
- Ha az alkalmazás nem indul el a telepítés után, próbáljunk meg másik Wine verziót beállítani a virtuális meghajtó számára.
- Ellenőrizzük a WineHQ adatbázisát (appdb.winehq.org), hogy megtudjuk, melyik Wine verzió a leginkább ajánlott az adott alkalmazáshoz.
- A PlayOnLinux „Konfigurálás” gombjával bármikor módosíthatjuk a virtuális meghajtó beállításait, például a Wine verzióját, a Windows verzióját, a grafikus beállításokat, stb.
- Ha továbbra is problémák adódnak, érdemes lehet a Wine hibakeresési naplófájljait (log) megvizsgálni, hogy pontosabb információt kapjunk a hiba okáról. A naplófájlok a virtuális meghajtó könyvtárában találhatók.
Összegzés
A PlayOnLinux egy rendkívül hasznos eszköz a Windows-os alkalmazások futtatásához Ubuntu alatt. A több Wine verzió kezelésének lehetősége pedig lehetővé teszi, hogy a legkülönbözőbb alkalmazásokat is sikerrel futtassuk. Reméljük, ez a cikk segített neked a PlayOnLinux és a Wine használatának elsajátításában!