A Windows 7, bár már nem támogatott, még mindig sokak szívében él, és sokan használják is a mai napig. Azonban akik kitartottak mellette, gyakran szembesülnek egy frusztráló problémával: a frissítésekkel. Néha úgy tűnik, mintha a Windows Update egyszerre 16 ezer frissítést szeretne letölteni és telepíteni. De miért történik ez, és mit tehetünk ellene?
A Probléma Gyökerei
A probléma alapja a Windows 7 támogatásának megszűnésében rejlik. A Microsoft 2020 januárjában hivatalosan leállította a rendszer frissítését a legtöbb felhasználó számára. Ez azt jelenti, hogy 2020 után kiadott frissítések nincsenek közvetlenül a Windows Update-be integrálva a régi rendszerek számára.
Röviden: a telepítési folyamat nem egyenletes. Az újonnan telepített vagy régen frissített Windows 7 rendszereknek először fel kell telepíteniük egy csomó korábbi frissítést, mielőtt a legújabbakat megkaphatnák. Ezek a régi frissítések nem egyetlen, nagy csomagban érkeznek, hanem külön-külön, ami a Windows Update számára úgy tűnik, mintha rengeteg frissítést kellene egyszerre kezelnie.
A Megoldás Lépései
Szerencsére van néhány módszer, amivel orvosolhatjuk a problémát:
1. A Szervizcsomag 1 (SP1) Ellenőrzése
Mielőtt bármibe is belekezdenénk, győződjünk meg róla, hogy a Windows 7 SP1 telepítve van. Az SP1 a Windows 7 egyik legfontosabb frissítése, és sok későbbi frissítés alapja. Ha nincs telepítve, az Update nem fog megfelelően működni. Ellenőrizni a Vezérlőpult -> Rendszer és Biztonság -> Rendszer menüpontban tudjuk.
2. A Kényelmi Frissítőcsomag Telepítése
A Kényelmi Frissítőcsomag (Convenience Rollup Update), más néven KB3125574, tartalmazza az összes frissítést az SP1 után egészen 2016 májusáig. Ennek a telepítése jelentősen lecsökkentheti a letöltendő frissítések számát. Letölthetjük a Microsoft Update Katalógusból, a rendszerünknek megfelelő (32 vagy 64 bites) verziót választva.
3. A Microsoft Update Katalógus Használata
A Microsoft Update Katalógus egy online tárhely, ahol minden Windows frissítés megtalálható. Ha a Windows Update nem működik megfelelően, manuálisan is letölthetjük és telepíthetjük a szükséges frissítéseket erről az oldalról. Keressünk rá a KB-számokra, és töltsük le a rendszerünknek megfelelő verziót.
4. A Legújabb Szervizelési Verem Frissítés (Servicing Stack Update – SSU) Telepítése
A Szervizelési Verem Frissítés (SSU) a Windows Update összetevőit frissíti, ami kulcsfontosságú a frissítések telepítéséhez. A legújabb SSU telepítése segíthet a frissítési problémák megoldásában. A Microsoft Update Katalógusban keressünk rá a legújabb SSU-ra a Windows 7-hez, és telepítsük.
5. A Windows Update Hibaelhárító Futtatása
A Windows Update Hibaelhárító automatikusan képes felderíteni és javítani a gyakori frissítési problémákat. Futtassuk a Vezérlőpult -> Hibaelhárítás -> Rendszer és Biztonság -> Windows Update menüpontban.
6. A Windows Update Összetevők Újraindítása
Néha a Windows Update szolgáltatásai akadhatnak. Indítsuk újra őket a következő lépésekkel:
- Nyissuk meg a Parancssort rendszergazdaként.
- Futtassuk a következő parancsokat sorban, mindegyik után nyomjunk Entert:
net stop wuauserv
net stop cryptSvc
net stop bits
net stop msiserver
ren C:WindowsSoftwareDistribution SoftwareDistribution.old
ren C:WindowsSystem32catroot2 Catroot2.old
net start wuauserv
net start cryptSvc
net start bits
net start msiserver
7. Tiszta Telepítés (Végső Esetben)
Ha semmi más nem segít, a tiszta telepítés lehet a végső megoldás. Ez azt jelenti, hogy a teljes rendszert újratelepítjük. Mielőtt belevágnánk, mindenképpen készítsünk biztonsági másolatot a fontos adatainkról!
Miért Fontos a Frissítés?
Bár a Windows 7 már nem kap hivatalos támogatást, a frissítések telepítése továbbra is fontos a biztonság szempontjából. A frissítések javítják a biztonsági réseket, és védelmet nyújtanak a kártevők ellen. Ha továbbra is Windows 7-et használunk, tegyünk meg mindent annak érdekében, hogy rendszerünk a lehető legbiztonságosabb legyen.
Alternatívák
Érdemes elgondolkodni egy újabb operációs rendszerre való váltáson, mint például a Windows 10 vagy Windows 11. Ezek a rendszerek folyamatosan frissülnek, és sokkal biztonságosabbak, mint a Windows 7.
Reméljük, ez a cikk segített megérteni és megoldani a Windows 7 frissítési problémáit. Sok sikert a frissítéshez!