
A NASA széles körű adatgyűjtést indított, hogy megerősítse egy feltételezett, igen ritka kozmikus jelenség bekövetkeztét. A kutatók figyelmét egy szokatlan fényfelvillanás keltette fel a Szaturnusz közelében, melyet július 5-én detektáltak.
Mario Rana, egy amatőr csillagász, egy figyelemre méltó felvételt küldött a Planetary Virtual Observatory & Laboratory (PVOL) központjába. A felvételen az látható, mintha egy égitest nagy sebességgel ütközött volna a gázóriással.
A NASA most arra kéri mindazon megfigyelők segítségét, akik július 5-én, 11:00 és 11:15 között (magyar idő szerint) a Szaturnuszt figyelték. A cél, hogy minél több adatot gyűjtsenek az eseményről.
A jelenség jelentősége abban rejlik, hogy a Szaturnuszhoz hasonló gázbolygókon rendkívül ritka az ilyen ütközések megörökítése. Amennyiben a gyanú beigazolódik, egy több mint egy kilométeres objektum becsapódása azt jelentené, hogy ilyen esemény átlagosan 3125 évente egyszer fordul elő.
A gázbolygók esetében a becsapódás nyomai sokkal hamarabb eltűnnek, mint például a Földön, ahol a geológiai nyomok akár évmilliókig is fennmaradhatnak. A NASA szakértői hangsúlyozzák, hogy a minél pontosabb rekonstrukció érdekében elengedhetetlen a széleskörű adatgyűjtés.
A Szaturnusz hatalmas gravitációs ereje miatt gyakran vonz be kisbolygókat és üstökösöket, azonban ezek becsapódásai többnyire észrevétlenek maradnak. A bolygó felső légkörének viszonyai gyorsan eltüntetik az ütközés nyomait.
Ha bebizonyosodik a becsapódás ténye, az nem csak az első ilyen észlelése lehet a Szaturnuszon, de értékes lehetőséget teremthet a kutatók számára is.
Becslések szerint évente kb. 8000 kisebb égitest csapódik a Földbe. Úgy tűnik, a Szaturnusz is hasonló számú becsapódással szembesül, ám ezek a legtöbb esetben észrevétlenek maradnak.
A mostani adatgyűjtés során az amatőr és profi csillagászok által megosztott információk felbecsülhetetlen értékűek lehetnek. A gázbolygókon történő becsapódások tanulmányozása értékes információkat nyújthat nem csak a bolygók kialakulásáról, hanem a Naprendszer egészének dinamikájáról is.
A július 5-i esemény új távlatokat nyithat a kozmikus ütközések megfigyelésében, segítve a tudósokat a Naprendszer mélyebb megértésében.
Nyitóképünk: pcwplus.hu