Sok modern játék automatikusan a legújabb DirectX verziót használja, ha elérhető. De mi van akkor, ha a régebbi DirectX 9-et akarjuk használni ahelyett, hogy a játék a DirectX 11-et erőltetné? Meglepő módon számos oka lehet annak, hogy valaki ezt válassza. Ez a cikk feltárja, hogy miért fordulhatsz a régebbi DirectX 9 felé, hogyan teheted meg, és milyen lehetséges előnyei és hátrányai vannak ennek.
Miért akarnád a DirectX 9-et választani a DirectX 11 helyett?
Bár a DirectX 11 fejlettebb és általában jobb teljesítményt kellene nyújtania, vannak helyzetek, amikor a DirectX 9 választhatóságának előnyei lehetnek:
- Régi hardver: Ha egy régebbi géped van, amely nem optimális a DirectX 11-hez, a DirectX 9 sokkal simább élményt nyújthat. A régebbi kártyákhoz optimalizáltabb, így a játékok jobban futhatnak alacsonyabb beállításokon.
- Kompatibilitási problémák: Néha a legújabb DirectX verziók kompatibilitási problémákat okozhatnak egyes játékokkal. Lehet, hogy grafikai hibákat, instabilitást vagy egyszerűen a játék elindításának képtelenségét tapasztalod. A DirectX 9-re való váltás megoldhatja ezeket a problémákat.
- Teljesítmény javulás: Bár ez ellentmondásosnak tűnhet, egyes játékok váratlanul jobban futhatnak DirectX 9 alatt, különösen bizonyos régebbi hardverkonfigurációkon. Ennek oka lehet a driverek optimalizálatlansága vagy a játék motorjának sajátosságai.
- Személyes preferencia: Egyszerűen preferálhatod a DirectX 9 által generált képet. Egyesek a régebbi grafikai effektusokat és a hozzájuk kapcsolódó nosztalgiát részesítik előnyben.
Hogyan válts DirectX 9-re?
A DirectX 9-re való váltás módszerei játékonként változnak, de itt van néhány általános megközelítés:
- Játék beállításai: A legegyszerűbb eset, ha a játék beállításain belül van egy opció a DirectX verzió kiválasztására. Nézd meg a grafikai beállításokat, vagy a speciális beállításokat. Keresd a „Rendering API”, „Graphics API” vagy hasonló kifejezéseket.
- Indítási opciók (Launch Options): Számos játék (különösen a Steam-en) lehetővé teszi indítási opciók beállítását. Ezt általában a játék tulajdonságainál találod. A DirectX 9-re való kényszerítéshez a következő opciókat próbálhatod ki:
-dxlevel 90
-force-d3d9
/d3d9
Mindig csak egyet próbálj ki először, és teszteld, hogy működik-e.
- Konfigurációs fájlok szerkesztése: Egyes játékok engedélyezik a konfigurációs fájlok manuális szerkesztését. Ezek a fájlok általában a játék telepítési könyvtárában vagy a dokumentumokban találhatók. Keress olyan sorokat, mint a „DirectXVersion”, „Renderer” vagy „API”, és próbáld meg beállítani a 9-es értéket. Fontos: Mielőtt bármit szerkesztenél, készíts biztonsági másolatot a fájlról!
- d3d9.dll „hack”: Ez egy kockázatosabb módszer, és csak végső esetben ajánlott. Lényege, hogy egy módosított
d3d9.dll
fájlt másolsz a játék könyvtárába, ami a játékot DirectX 9-et használatra kényszeríti. Nagyon fontos, hogy megbízható forrásból származzon a fájl, mert vírusokat tartalmazhat! Kérlek, vedd figyelembe, hogy ez a módszer illegális lehet egyes játékoknál.
A DirectX 9-re való váltás előnyei és hátrányai
Mielőtt belevágnál a DirectX 9-re való váltásba, érdemes mérlegelni az előnyöket és hátrányokat.
Előnyök:
- Jobb teljesítmény régebbi hardveren
- Kompatibilitási problémák megoldása
- Kisebb rendszerigény
- Nostalgiázás a régebbi grafikai stílusokkal
Hátrányok:
- Hiányozhatnak a fejlettebb grafikai effektusok (pl. tesszelláció, fejlett árnyékolók)
- Rosszabb képminőség modern játékokban
- Lehetséges instabilitás egyes játékokban (ha nem megfelelően van beállítva)
- Biztonsági kockázatok (a
d3d9.dll
„hack” esetén)
Összegzés
A DirectX 9-re való váltás nem mindig a legjobb megoldás, de bizonyos esetekben érdemes lehet kipróbálni. Ha régi géped van, kompatibilitási problémákat tapasztalsz, vagy egyszerűen csak preferálod a régebbi grafikai stílust, akkor a DirectX 9 még mindig releváns lehet. Fontos azonban, hogy óvatosan járj el, és mindig készíts biztonsági másolatot a fájlokról, mielőtt bármit szerkesztenél. Kísérletezz bátran, de mindig légy tisztában a kockázatokkal!
Remélhetőleg ez a cikk segített jobban megérteni a DirectX 9 lehetőségeit és korlátait a mai játékokban. Sok sikert a kísérletezéshez, és élvezd a játékot!