
A csernobili atomerőmű térségében történt februári incidens, melynek során orosz drón csapódott be, újra reflektorfénybe helyezte az 1986-os katasztrófa helyszínének biztonságát. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök akkor megerősítette, hogy a támadás károsította az új szarkofágot, azt a hatalmas, íves acélkonstrukciót, amelyet a 4-es reaktor fölé emeltek.
Ez a védőépítmény, egy nemzetközi összefogás eredménye, mely 2010 és 2019 között valósult meg, eredetileg arra szolgált, hogy legalább egy évszázadig biztonságban tartsa a környezetet a radioaktív anyagoktól. A HVG elemzése rávilágít, hogy a dróntámadás azonban aláásta ezt a védelmet.
A korábbi, szovjet éra beton szarkofágja, melyet a 80-as évek végén emeltek, sosem volt tökéletes megoldás. Az építmény szigetelése nem volt megfelelő, és az összeomlás veszélye is folyamatosan fenyegetett. Az új burkolat éppen ezt a kockázatot lett volna hivatott csökkenteni.
A becsapódás következtében keletkezett sérülés lyukat ütött a védőszerkezeten, ami veszélyezteti a teljes szigetelést. A kár jelentős, és helyreállítása a szakértők szerint komoly anyagi ráfordítást, több millió dollárt igényelhet, melyhez a nemzetközi közösség támogatására van szükség.
Az ukrán kormány ezért nemzetközi segítséget kért, mivel a radioaktív anyagok esetleges kiszabadulása nem csupán Ukrajnát, hanem a teljes régiót, beleértve Magyarországot is, érintené.
A helyreállítási munkálatok különösen nehézségekbe ütköznek, mivel csak a helyszínen végezhetők el, ami jelentős egészségügyi kockázatot jelent a munkavállalók számára. A sugárzás mértékének folyamatos monitorozása és a munkások váltása precíz tervek alapján kell, hogy történjen a minimális sugárterhelés érdekében.
Ez a projekt nem csupán technikai, hanem emberi szempontból is rendkívül összetett feladat. Az eset rámutat arra, hogy a háborús konfliktusok következményei messze túlmutathatnak a harctereken, és akár évtizedes nemzetközi környezetvédelmi erőfeszítéseket is kockáztathatnak.
Nyitóképünk: pcwplus.hu