
Napjainkban az otthoni, korlátlan és gyors internetkapcsolat szinte alapvetőnek számít, de ez nem mindig volt így. Sokan tapasztalják, hogy a várt sebesség helyett lassú böngészéssel kell szembenézniük. Ebben a cikkben bemutatjuk, milyen rejtett folyamatok és alkalmazások falják fel az adatkeretedet, és rontják az internetelérésed.
Az úgynevezett „energiavámpírok” fogalma sokak számára ismerős: olyan eszközök, amelyek folyamatosan fogyasztanak áramot. Hasonlóképpen léteznek „sávszélességvámpírok” is. Ezek olyan eszközök vagy programok, amelyek a háttérben folyamatosan adatot használnak, és bár egyszerre nem tűnik soknak, a hónap végén meglepetést okozhatnak, miközben a netkapcsolatod sebességét is negatívan befolyásolják.
Előfordulhat, hogy a legváratlanabb eszköz okozza a problémát. Egy kínai gyártó légtisztítója például havi szinten több gigabájtnyi adatot forgalmazott, ami teljesen indokolatlan volt. A cikk célja, hogy segítsünk azonosítani és kiküszöbölni ezeket a „vámpírokat”.
A helyzet azonban ennél összetettebb, hiszen az is előfordulhat, hogy még messze van az adatkeret vége, de az internet sebessége mégis lassú. Rendkívül bosszantó, ha a 250 Mbit helyett csak 1-2 Mbites sebességgel tudsz letölteni, de szerencsére a probléma ilyenkor is könnyen orvosolható.
Megmutatjuk, hogyan tarthatod kordában az adatforgalmat. Felmerül a kérdés, érdemes-e egyáltalán foglalkozni ezzel a témával. Ha valaki korlátlan internetelőfizetéssel rendelkezik, számára nem jelent gondot néhány gigabájtnyi extra adat. Azonban a nyári időszakban sokan kényszerülnek mobilnetet használni, ahol még mindig gyakoriak az adatkorlátos csomagok.
Hasonló a helyzet a külföldre utazókkal is, akiknek szinte mindig valamilyen korláttal kell számolniuk, legyen szó akár az Európai Unión belüli, akár azon kívüli tartózkodásról. Könnyen előfordulhat, hogy egy otthon gond nélkül működő laptop néhány nap alatt kimeríti a drága internetcsomagot a világ másik felén, anélkül, hogy észrevennénk.
Fontos tudni, hogy rengeteg eszköz és szoftver lehet adatvámpír. Minden háztartás egyedi ebből a szempontból, így bár vannak általános érvényű tanácsok és kiindulópontok, a probléma feltárása néha hosszadalmas és bonyolult lehet.
A Windows és más alkalmazások frissítései elengedhetetlenek a biztonság szempontjából, mivel csak így biztosítható, hogy a hackerek ne tudjanak adatot vagy pénzt lopni. A szakértők szerint a legjobb, ha a frissítéseket a rendszer vagy a programok automatikusan kezelik. Azonban a fejlesztők nem feltétlenül optimalizálják a folyamatokat az adatforgalom kímélése szempontjából.
A Windows biztonsági frissítéseit például a felhasználók alapértelmezés szerint nemcsak a Microsoft szervereiről töltik le, hanem egymástól is, peer-to-peer alapon, ami nem kedvez az adatforgalomnak. Ez a funkció szerencsére kikapcsolható a Gépházban.
Ha a PC mobilhálózaton keresztül csatlakozik az internethez, érdemes kikapcsolni az automatikus frissítést is. A csomagok megjelenéséről így is értesülni fogsz, de saját magad választhatod ki, mikor töltse le a Windows a frissítéseket. A Windows frissítések általában kisebb méretűek, ellentétben a játékokkal, ahol egy-egy csomag akár 15-20 GB-os vagy még nagyobb is lehet.
A játékoknál tehát érdemes megfontolni az automatikus frissítés kikapcsolását, különösen azoknál a címeknél, amelyekkel nem játszol rendszeresen. A helyzet hasonló a komolyabb alkalmazásokkal is. Egy böngészőfrissítés általában gyors és fájdalommentes, de például egy Photoshop esetében akár 1 GB adatmennyiséggel is számolhatsz, ami egy nyaraláshoz vásárolt 10 GB-os adatkeret 10 százalékát is felemésztheti.
A streaming eszközök, mint a Netflix, köztudottan sok adatot fogyasztanak filmnézés közben. Azt azonban kevesebben tudják, hogy a szolgáltatók akkor is használnak adatot, amikor nem használod aktívan. Ilyenkor egy képernyővédőhöz hasonló, végtelenített videó fut, animációkkal és filmajánlókkal. Egy Chromecast eszköz akár napi 500 MB adatot is letölthet a „semmibe”.
A megoldás? A beállításokban érdemes letiltani mindent, amit csak lehet, például a képernyővédőknél alacsonyabb felbontású verziót választani. A legbiztosabb megoldás azonban az, ha a streaming eszközt kikapcsolod, amikor nem használod. Az USB-s eszközöknél jó trükk lehet, ha a tévé USB csatlakozójára kötöd, így csak akkor kap áramot, ha a tévét is bekapcsoltad.
Az okos biztonsági kamerák egyre nagyobb része nemcsak a helyi hálózaton keresztül elérhető tárhelyre vagy memóriakártyára rögzíti a videókat, hanem a felhőben is tárolja azokat. Ez növeli az adatforgalmat. Egyetlen kamera akár 100-500 GB adatforgalmat is generálhat havonta! Ezt az adatmennyiséget kiiktatni nem lehet, de törekedhetsz a csökkentésére a felbontás csökkentésével vagy azzal, hogy a kamera csak esemény esetén töltse fel a videót a felhőbe.
Ha a fenti lépések ellenére is magas az adatforgalom, érdemes egy második víruskeresőt telepíteni a PC-re, mivel lehetséges, hogy egy kártevő kijátszotta az elsődleges védelmet.
Ha a fentiek nem vezetnek eredményre, akkor jöhet az aprólékos munka. Ellenőrizd a router webes kezelőfelületét, mert sok termék megmutatja, hogy az éppen csatlakozó eszközök mennyi adatot fogyasztanak. Ha így sem sikerül azonosítani a problémát, egyesével húzd le az eszközöket a hálózatról egy-két napra, és figyeld, változik-e a helyzet. Ha pedig a PC vagy a notebook használ túl sok adatot, telepítsd fel a Portmastert, amellyel programonként tilthatod le az internetelérést.
Ha van internet, de nem elég gyors, először az alapokat kell ellenőrizni. Húzz ki mindent a szolgáltatói modemből, kapcsold ki a WiFi-t, és csak egyetlen notebookkal csatlakozz rá, majd teszteld a sebességet. Ha már itt gond van, vedd fel a kapcsolatot a szolgáltatóval. Ha a sebesség megfelelő, dugd be a routert a modembe, és ismételd meg a mérést a routerhez csatlakozva. Ha a sebesség jelentősen csökkent, a router beállításai nem megfelelőek, vagy meghibásodott az útválasztó.
Ha még mindig gyors az internet, teszteld a WiFi-t úgy, hogy csak egyetlen eszköz csatlakozik rá. Ha a tempó rendben van, de a lakás másik végén lassú, akkor lefedettségi probléma áll fenn. Ilyenkor egy jelismétlő vagy mesh hálózat segíthet.
Ha úgy érzed, hogy a net lassú, akkor jellemzően három probléma lehet: a szolgáltató alulméretezte a kapacitást, gyenge a router, vagy valami folyamatosan adatforgalmat generál.
A lassulás oka lehet az is, hogy a szolgáltató alulméretezte a kapacitást, és csúcsidőben akadozik a kapcsolat. Ez ellen nem tehetsz. Érdemes a pinget is mérni, mert ha annak értéke túl magas, az is lehet a probléma forrása. A lassulást okozhatja a gyenge router is. Ha a WiFi-hez túl sok eszköz kapcsolódik, a router nem bírja a strapát. Ebben az esetben a router cseréje a megoldás.
A legnehezebb felderíteni, ha valami folyamatosan adatforgalmat generál, és ez okozza a lassulást. A probléma akkor áll fenn, ha valamilyen eszköz a maximális sebességgel tölti fel az adatokat. Ilyenkor a letöltések is késnek. A feltöltési sávszélességet tipikusan a torrent zabálja, de meglepetést okozhat a videochat is. Első körben a router kezelőfelületét, majd az egyes eszközöket érdemes ellenőrizni. Ha a probléma forrása valamelyik számítógép, a Portmaster segíthet kiszűrni a rakoncátlankodó szoftvert.
Nyitóképünk: pcwplus.hu