A okostelefonok világában, ahol a trendek szélsebesen változnak, és a készülékek élettartama gyakran alig éri el a néhány évet, vannak olyan modellek, amelyek valamilyen okból mégis mély nyomot hagynak. A Nokia Lumia 735 pontosan ilyen készülék volt. 2014-ben mutatta be a Microsoft, és a Lumia sorozat részeként a középpiacot célozta meg, kiemelve egy egészen különleges funkciót: az előlapi kamerát. Ez a telefon nem csupán egy eszköz volt, hanem egy jelkép a Nokia örökségének, a Windows Phone operációs rendszer egyedi filozófiájának és az okostelefonok evolúciójának egy meghatározó szakaszának.
Dizájn és Ergonómia: A Nokia Ismertetőjegyei
A Lumia 735 első ránézésre is azonnal felismerhető volt a Nokia jellegzetes dizájnnyelvének köszönhetően. A készülék kecses, lekerekített éleivel, élénk színű, cserélhető hátlapjaival (narancs, zöld, fehér és fekete) és matt felületével azonnal megnyerte a felhasználók szívét. A polikarbonát anyaghasználat nem csupán tartósságot, de prémium érzetet is kölcsönzött a telefonnak, miközben könnyed maradt. 134,7 x 68,5 x 8,9 mm-es méreteivel és 134 grammos súlyával rendkívül kényelmesen feküdt a kézben, és az egykezes használat sem okozott gondot. A gombok elhelyezése logikus volt, a hangerőszabályzók, a bekapcsológomb és a dedikált kamera gomb könnyen elérhető helyen, a jobb oldalon kaptak helyet. Ez a letisztult, funkcionális, mégis stílusos megközelítés a Nokia egyik utolsó, de annál sikeresebb stílusgyakorlata volt a Microsoft égisze alatt.
Kijelző: Élénk Színek és Mély Feketék
A Lumia 735 egyik legvonzóbb tulajdonsága a 4,7 hüvelykes, OLED ClearBlack kijelző volt. Bár a 720p (1280 x 720 pixel) felbontás papíron nem hangzott kiemelkedőnek a Full HD korszak hajnalán, a pixeldencitás (316 ppi) mégis éles képet garantált. Ami igazán lenyűgöző volt, az az OLED technológia által biztosított élénk színek és hihetetlenül mély feketék. Ez a ClearBlack technológiával párosulva kiváló olvashatóságot biztosított még erős napfényben is, minimalizálva a tükröződést. A kontrasztarány és a betekintési szögek kiemelkedőek voltak, így a multimédiás tartalmak fogyasztása – legyen szó fotókról, videókról vagy játékokról – igazi élményt nyújtott. A Lumia 735 kijelzője egyértelműen meghaladta a hasonló árkategóriájú riválisok IPS paneljeit.
Teljesítmény és Operációs Rendszer: A Windows Phone Folyamatossága
A motorháztető alatt a Lumia 735 egy négymagos Qualcomm Snapdragon 400 processzort rejtett, 1,2 GHz-es órajellel, amelyet 1 GB RAM és 8 GB belső tárhely egészített ki (MicroSD kártyával bővíthető 128 GB-ig). Bár ezek a specifikációk a mai mércével szerénynek tűnnek, a Windows Phone 8.1 operációs rendszer optimalizált működésének köszönhetően a telefon kivételesen gyors és gördülékeny volt. A Live Tiles (élő csempék) felület akadozás nélkül futott, az alkalmazások gyorsan megnyíltak, és a multitasking is zökkenőmentes volt. A Windows Phone ereje épp abban rejlett, hogy kevésbé erőforrás-igényes volt, mint az Android, így egy szerényebb hardverrel is prémium felhasználói élményt nyújtott. A Lumia 735 később megkapta a Windows 10 Mobile frissítést is, ami tovább növelte a funkcionalitását, bár az applikációk hiánya már ekkor érezhetőbbé vált a platform hanyatlásával.
Kamerák: A Selfie-Bajnok Megszületése
A Lumia 735 talán legfőbb húzóereje a kamerarendszere volt, különös tekintettel az előlapi egységre. Ezt a telefont „selfie-telefonként” reklámozták, és nem véletlenül: az 5 megapixeles, nagylátószögű előlapi kamera volt az egyik első a piacon, amelyet kifejezetten a minőségi önarcképek és videóhívások igényeire szabtak. F/2.4-es rekeszértékével és a wide-angle lencsével több ember fért el egy képkockán, ideálissá téve csoportos szelfikhez vagy videókonferenciákhoz. A képminőség kiváló volt a kategóriájában, részletes és természetes színvisszaadással.
A hátlapi kamera sem maradt le messze. Bár „csak” 6,7 megapixeles volt, a Carl Zeiss optika és a PureView technológia ígérete (még ha nem is a klasszikus túlmintavételezés formájában, mint a 1020-as modelleknél) jó képminőséget garantált. Az F/1.9-es rekeszérték lehetővé tette, hogy a kamera viszonylag sok fényt gyűjtsön be, ami jobb teljesítményt eredményezett gyenge fényviszonyok között is. A LED vaku segített a sötétebb környezetben, és a Lumia Camera alkalmazás számos manuális beállítási lehetőséget kínált (ISO, fehéregyensúly, záridő), így a fotózás szerelmesei kreatívan kibontakozhattak. A videófelvétel Full HD (1080p) minőségben történt, 30 képkocka/másodperc sebességgel, ami a legtöbb felhasználó számára bőven elegendő volt.
A Windows Phone Élménnyel egyedülálló
A Windows Phone 8.1, majd később a Windows 10 Mobile a Lumia 735 lelke volt. Ez az operációs rendszer alapjaiban különbözött az Android és iOS platformoktól. A Live Tiles – interaktív, információkat megjelenítő csempék – egy teljesen újfajta kezelőfelületet biztosítottak, amely személyre szabható és dinamikus volt. Az Értesítési Központ (Action Center), a Word Flow billentyűzet, amely kiváló csúsztatós gépelési élményt nyújtott, és a beépített Microsoft Office csomag mind hozzájárultak a termelékeny használathoz.
A Cortana, a Microsoft intelligens személyi asszisztense is a telefon egyik kiemelkedő funkciója volt, bár Magyarországon hivatalosan nem volt elérhető. A HERE Maps (később HERE Drive+) pedig az egyik legjobb offline navigációs megoldást kínálta, ami ingyenesen elérhető volt, és különösen hasznosnak bizonyult utazás közben.
Az alkalmazás-ökoszisztéma volt az, ahol a Windows Phone platform elkezdett lemaradni a konkurenciától. Bár az alapvető és népszerű applikációk többsége elérhető volt (Facebook, WhatsApp, Instagram, stb.), a választék sokkal szűkebb volt, és az új alkalmazások is lassabban érkeztek meg, vagy elmaradtak. Ez a hiányosság, sajnos, az operációs rendszer végét jelentette, de a Lumia 735 fénykorában mégis egy rendkívül koherens és élvezetes felhasználói élményt kínált.
Akkumulátor és Egyéb Funkciók: Vezeték Nélküli Töltés a Középkategóriában
A 2220 mAh kapacitású akkumulátor kiváló üzemidőt biztosított a Lumia 735-nek. A Windows Phone optimalizált energiafelhasználásának köszönhetően egy átlagos napot kényelmesen kibírt a telefon, sőt, mérsékelt használat mellett akár két nap is elérhető volt egyetlen töltéssel. Ami igazán figyelemre méltó volt ebben az árkategóriában, az a beépített vezeték nélküli töltés (Qi szabvány) lehetősége. Ez egy prémium funkció volt, ami akkoriban még a zászlóshajó készülékekben sem volt magától értetődő, és jelentősen növelte a telefon kényelmét és vonzerejét.
A Nokia Lumia 735 emellett teljes körű kapcsolódási lehetőségeket kínált, beleértve a 4G LTE-t a gyors mobilinternetért, a Bluetooth 4.0-át, az NFC-t (Near Field Communication) az egyszerű párosításért és mobilfizetésért, valamint a GPS-t/GLONASS-t a pontos helymeghatározásért.
Örökség és Helye a Történelemben
A Nokia Lumia 735 egy remekül kiegyensúlyozott telefon volt, amely a minőségi hardvert egy egyedi szoftveres élménnyel párosította. A selfie-k kiemelésére való fókuszálás frissítő volt, és az OLED kijelző, a vezeték nélküli töltés és a minőségi kamerák mind olyan funkciók voltak, amelyek kiemelték a versenytársak közül a középkategóriában. Sajnos, a Windows Phone platform hanyatlása beárnyékolta a telefon sikerét. Az alkalmazásfejlesztők elpártoltak, a Microsoft stratégiai irányváltásai pedig végül a platform leépítéséhez vezettek.
Ennek ellenére a Lumia 735 a mai napig emlékezetes maradt azok számára, akik használták. Ez volt az egyik utolsó készülék, amelyen érződött a Nokia mérnöki precizitása és innovációs szelleme, mielőtt a márka végleg eltűnt a Microsoft mobiltelefonjainak palettájáról. Egy olyan készülék volt, amely megmutatta, hogy egy jól optimalizált operációs rendszer és átgondolt hardver hogyan tudja felvenni a versenyt a „nyers erővel”, és hogyan tud egyedülálló felhasználói élményt nyújtani. A Lumia 735 nem csupán egy telefon volt, hanem egy korszak lezárása és egy ígéretes, de be nem teljesült vízió emléke a mobiltechnológia történetében.
Akik ma is egy ilyen készüléket birtokolnak, valószínűleg nosztalgiával tekintenek rá, hiszen az emlékeztet arra az időre, amikor a Nokia és a Windows Phone még egy alternatív, de vonzó utat kínált a mobilkommunikáció világában.