A Linux disztribúciók világa tele van szenvedéllyel, innovációval és néha mélyen gyökerező ellentétekkel. Míg sokan rajonganak a kedvenc rendszerükért, vannak olyan történetek, amelyek a közösség egy részében tartósan negatív érzéseket szültek. Az egyik ilyen történet a Novell, a SUSE Linux, és a belőle kinőtt OpenSUSE saga. Hosszú évek teltek el a legvitatottabb események óta, mégis, ha szóba kerül ez a név, sokan még ma is elfordulnak tőle. De miért is alakult ki ez az ellenszenv, és vajon jogos-e még ma is fenntartani?
A Novell Akvizíció és Az Első Hullámok
A történet gyökerei 2003-ig nyúlnak vissza, amikor az akkoriban neves szoftvercég, a Novell bejelentette, hogy felvásárolja a SUSE Linuxot, az egyik legelismertebb és legfejlettebb Linux disztribúciót Európában. A SUSE ekkor már hosszú múltra tekintett vissza, stabil felhasználói bázissal és kiválóan megtervezett eszközökkel, mint például a YaST (Yet another Setup Tool) rendelkezett, ami a rendszertelepítést és -felügyeletet forradalmasította. A felvásárlás híre vegyes érzéseket váltott ki. Egyfelől pozitívnak tűnt, hogy egy erős vállalati háttér segítheti a nyílt forráskódú projekt további fejlődését. Másfelől azonban aggodalmak merültek fel, hogy egy hagyományosan zárt forráskódú, vállalati kultúrával rendelkező cég miként fogja kezelni egy nyílt forráskódú projektet, és vajon nem fogja-e felhígítani annak alapelveit.
A Novell ekkoriban maga is nehéz időszakon ment keresztül, próbálta megtalálni helyét a Microsoft dominálta szoftverpiacon. Sokak szemében a SUSE megvásárlása egy kétségbeesett kísérlet volt arra, hogy a Linux révén újra relevánssá váljanak. Az OpenSUSE projekt hivatalosan 2005-ben indult el, azzal a céllal, hogy egy szabadon elérhető, közösség által vezérelt Linux disztribúciót biztosítson, amely a SUSE Linux Enterprise (SLE) alapjait képezi.
A Hírhedt Microsoft-partnerség: A Bizalom Megtörése
Az igazi „törés” és a legmélyebb bizalmi válság azonban 2006 novemberében következett be, amikor a Novell bejelentette, hogy széles körű együttműködési megállapodást kötött a Microsofttal. Ez a megállapodás számos pontot tartalmazott, többek között közös marketinget és technológiai együttműködést, de a legvitatottabb elem a patent-megállapodás volt. A Microsoft, amely korábban agresszívan támadta a Linuxot és a nyílt forráskódú szoftvereket a patent-sértések vádjával, most pénzügyi „védelmet” kínált a Novell SUSE Linux felhasználóinak a Microsoft patent-perjei ellen. Ez a lépés a nyílt forráskódú közösség jelentős részét mélységesen felháborította és elidegenítette.
Miért volt ez annyira kritikus? A nyílt forráskódú mozgalom alapja a szabadság és az együttműködés. A patent-megállapodás sokak szemében azt jelentette, hogy a Novell elárulta a GPL (General Public License) alapelveit, és ezzel legitimálta a Microsoft azon állítását, miszerint a Linux és a nyílt forráskódú szoftverek tele vannak patent-sértésekkel. Ez a Microsoft „FUD” (Fear, Uncertainty, Doubt – félelem, bizonytalanság, kétség) kampányának bebetonozását jelentette a nyílt forráskódú szoftverek ellen. Sokan úgy érezték, a Novell eladta magát, és ezzel gyengítette az egész Linux ökoszisztémát. Számos fejlesztő és felhasználó egyszerűen elpártolt a SUSE-tól és az OpenSUSE-tól, más disztribúciók felé fordulva, mint például az Ubuntu vagy a Fedora, amelyek távolságot tartottak a Microsofttól.
Technikai Döntések és Felhasználói Élmény: A YaST-tól A Rendszerig
Bár a Microsoft-partnerség volt a fő ok, más tényezők is hozzájárultak az OpenSUSE körüli negatív érzésekhez. A SUSE/OpenSUSE mindig is arról volt híres, hogy egyedülálló, vállalati szintű eszközökkel rendelkezik, mint például a már említett YaST. A YaST rendkívül erőteljes és átfogó konfigurációs eszköz, amely szinte mindent kezel a hálózat beállításától a szoftverfrissítésen át a felhasználók kezeléséig. Éppen ez a sokoldalúság azonban kétélű fegyvernek bizonyult. Míg a tapasztalt rendszergazdák és vállalati környezetek imádták a precíz kontrollt, addig sok otthoni felhasználó és Linux-újonc számára a YaST kezelőfelülete túl komplexnek és túlzsúfoltnak tűnt a versenytársak egyszerűbb megoldásaihoz képest.
Emellett felmerültek panaszok a csomagkezeléssel kapcsolatban is. Habár az RPM csomagformátumot használja, akárcsak a Fedora és a Red Hat, az OpenSUSE-nak volt egy időszak, amikor a repository-k kezelése és a függőségek feloldása időnként problémásabbnak bizonyult, mint például a Debian APT alapú rendszereinél. A disztribúció frissítési ciklusa és az új technológiák adoptálása is vita tárgyát képezte. Míg más disztribúciók gyorsan haladtak előre, az OpenSUSE néha konzervatívabbnak tűnt, ami lassította az új felhasználók áramlását.
Közösség vs. Vállalati Irányítás: A Hatalmi Harc
Az OpenSUSE a Novell (később a Micro Focus, majd az EQT) vállalati ernyője alatt működött. Ez a kettősség – egy vállalati entitás és egy nyílt forráskódú közösség közötti feszültség – folyamatosan jelen volt. Míg a Novell és később a SUSE LLC jelentős forrásokat biztosított a fejlesztéshez és az infrastruktúrához, addig a közösség egy része úgy érezte, hogy a vállalati stratégia néha felülírja a közösség igényeit és prioritásait. Ez a „vállalati befolyás” érzése, ellentétben a tisztán közösség-vezérelt projektekkel (mint a Debian), hozzájárult ahhoz, hogy egyesek kevésbé hitelesnek tartsák az OpenSUSE-t a tiszta nyílt forráskódú etosz szempontjából. A fejlesztők „agyelszívása” (brain drain) is valós probléma volt, amikor tehetséges önkéntesek hagyták el a projektet a fenti okok miatt.
A Versenytársak Árnyékában: Az Elveszett Harc
A Novell–Microsoft partnerség idején és az azt követő években a Linux desktop piac robbanásszerűen növekedett. Az Ubuntu például ekkoriban vált rendkívül népszerűvé, köszönhetően az egyszerű telepítésnek, a modern felhasználói felületnek és az erős közösségi támogatásnak. Eközben a Debian és a Fedora is tovább erősítette pozícióját mint stabil, megbízható alternatíva. Ebben a sűrű mezőnyben az OpenSUSE-nak nehéz dolga volt. Az „elárult” érzés, a komplexitás vádja és a vállalati befolyás miatti aggodalmak mind hozzájárultak ahhoz, hogy sok potenciális felhasználó inkább más disztribúciót válasszon.
Az Örökség és A Jelenebb Kép: Megbocsátás vagy Ragaszkodás A Múlthoz?
Azóta sok minden változott. A Novell gyakorlatilag megszűnt ebben a formában, a SUSE pedig többször is gazdát cserélt, jelenleg az EQT nevű befektetési cég tulajdonában van, és sokkal függetlenebb vállalati entitásként működik. Az OpenSUSE projekt is jelentősen fejlődött. Két fő kiadási ága van: az OpenSUSE Leap, amely a stabil, vállalati SUSE Linux Enterprise forráskódjára épül, és az OpenSUSE Tumbleweed, egy „rolling release” modell, amely folyamatosan frissül a legújabb szoftverekkel. Ez a kettős stratégia lehetővé teszi, hogy különböző igényű felhasználókat szolgáljon ki.
A mai OpenSUSE egy rendkívül kifinomult, stabil és innovatív Linux disztribúció, különösen erős KDE Plasma integrációval. A YaST is folyamatosan fejlődik, és ma már sokkal felhasználóbarátabb, mint korábban, miközben megőrizte erejét. A közösség is aktív, és számos fejlesztés tőlük származik. Azonban a múltbeli sérelmek mély nyomot hagytak. Sok régi Linux-felhasználó számára az OpenSUSE és a Novell neve összefonódott a Microsofttal való ellentmondásos patent-megállapodással, és ez az előítélet nehezen múlik el, még akkor is, ha a jelenlegi valóság egészen más.
Konklúzió
Az OpenSUSE és a Novell körüli ellenszenv nem technikai gyengeségekből fakad, hanem elsősorban a Novell egykori vállalati döntéseiből, különösen a Microsofttal kötött patent-megállapodásból. Ez a lépés a nyílt forráskódú közösség bizalmát ásta alá, és generációkra rányomta a bélyegét. Bár az OpenSUSE azóta sokat változott, és egy kiváló Linux disztribúcióvá érett, a múlt súlya még mindig érzékelhető. Azok, akik ma utálják, gyakran egy régmúlt sérelmet hordoznak magukban. Akik viszont nyitottak a kipróbálására, egy rendkívül stabil, modern és jól karbantartott rendszert találnak, amely méltán állja meg a helyét a Linux disztribúciók élvonalában.