Az Age of Mythology (AoM) nem csupán egy játék; egy kulturális jelenség, amely emberek millióinak szívébe lopta be magát világszerte. A Microsoft által 2002-ben kiadott valós idejű stratégia (RTS) játék egyedülálló módon ötvözte a népszerű Age of Empires sorozat bevált mechanikáit a lenyűgöző mitológiai elemekkel. Lehetővé tette, hogy a játékosok istenekként irányítsanak civilizációkat, hős egységeket vezessenek, és mitológiai lényeket hívjanak segítségül a csatamezőre. Az istenek ereje, mint a meteorzápor, földrengés vagy a gyógyító áldás, különleges dimenziót adott a stratégiának, amit azóta is sokan hiányolnak a hasonló műfajú játékokból. De mi van akkor, ha már ezerszer végigjátszottad az egyjátékos kampányokat, minden online meccset kipróbáltál, és egy kis változatosságra vágysz, anélkül, hogy elhagynád a mitológia és a stratégia izgalmas világát?
Ha te is nosztalgiával gondolsz az AoM aranykorára, és keresed azt a játékot, ami hasonló élményt nyújt, jó helyen jársz! Ebben a cikkben részletesen bemutatjuk azokat a címeket, amelyek vagy a témájukban, vagy a játékmenetükben, vagy mindkettőben képesek megidézni az Age of Mythology varázsát.
Mi Teszi Az Age of Mythology-t Különlegessé?
Mielőtt belevágunk az ajánlókba, érdemes tisztázni, mi volt az, ami ennyire felejthetetlenné tette az AoM-ot, és milyen elemeket érdemes keresni az alternatívákban:
- Mitológiai témák: Görög, egyiptomi, norvég (és az Atlantisz kiegészítővel atlanti) istenek, hősök, és lények, mint a minotauruszok, múmiák, sárkányok, vagy valkűrök.
- RTS alapok: Nyersanyaggyűjtés (fa, étel, arany, kegy), bázisépítés, egységgyártás, technológiai fejlesztések.
- Isteni erők: A játék talán legjellegzetesebb eleme, amely stratégiai előnyt biztosított, és drámai módon befolyásolta a csaták kimenetelét.
- Hős egységek: Erős, egyedi képességekkel rendelkező karakterek, akik kulcsszerepet játszottak a csatákban és a mítikus lények elleni harcban.
- Különböző frakciók: Minden civilizáció egyedi egységekkel, épületekkel, istenekkel és játékstílussal rendelkezett.
- Kampány és többjátékos mód: Lebilincselő történetek és kihívásokkal teli online összecsapások.
Hasonló Játékok Kategóriák Szerint
Az alábbiakban különböző kategóriákba soroltuk az ajánlott játékokat, hogy könnyebben megtaláld azt, ami a legjobban illeszkedik az ízlésedhez.
Közvetlen RTS Testvérek és Szellemi Utódok
Ezek a játékok az RTS műfaj alapjait tekintve nagyon hasonlóak az AoM-hoz, de gyakran hiányzik belőlük a mitológiai tematika.
Age of Empires II: Definitive Edition
Az AoM atyjának számító széria egyik legkiemelkedőbb darabja. Bár nincsenek benne minotauruszok vagy istenek, az Age of Empires II: Definitive Edition a klasszikus RTS-élményt nyújtja a maga teljes pompájában. Bázisépítés, nyersanyagkezelés, hatalmas hadseregek, történelmi civilizációk – minden megvan, ami egy nagyszerű stratégiai játékhoz kell. A Definitive Edition a modern grafika mellett rengeteg új civilizációt és kampányt is tartalmaz. Ha az AoM-ban az RTS mechanikákat szeretted, ez a játék kötelező!
Age of Empires III: Definitive Edition és Age of Empires IV
Az Age of Empires III: Definitive Edition már közelebb áll az AoM korszakához, kicsit modernebb grafikával és játékmenettel, bevezetve a „Home City” mechanizmust. Míg az Age of Empires IV visszatér az AoE II gyökereihez, de modern köntösben és aszimmetrikusabb frakciókkal. Mindkettő kiváló RTS, de a mitológia hiánya miatt talán nem nyújtja azt a misztikus élményt.
Warcraft III: Reforged
Talán a legközelebbi „szellemi utód” az AoM-hoz, ha a stratégiai mélységet és a fantasy elemeket nézzük. A Warcraft III: Reforged központi elemei a hős egységek, akik szinte RPG-szerű fejlődésen mennek keresztül, szintet lépnek, tárgyakat gyűjtenek és egyedi képességeket sajátítanak el. A négy teljesen eltérő faj (Orkok, Emberek, Élőholtak, Éjjeli Elfek) és az erős mágiahasználat rendkívül változatos és taktikus játékmenetet biztosít. A történet is epikus és mély. Ha az AoM-ban a hősök fontosságát és az egyedi frakciók játékstílusát szeretted, a Warcraft III elragad majd.
StarCraft II
Bár sci-fi környezetben játszódik, a StarCraft II egy etalon a kompetitív RTS játékok között. Három rendkívül aszimmetrikus faj (Terran, Zerg, Protoss) hatalmas taktikai mélységgel és villámgyors akcióval. Ha a precíz irányítást, a mikro-menedzsmentet és a kiélezett online csatákat szeretted az AoM-ban, akkor a StarCraft II kihagyhatatlan. Azonban az „istenek ereje” és a „mitológiai lények” itt teljesen más formában jelennek meg, ha egyáltalán.
Mitológiai és Fantasy RTS Gyöngyszemek
Ezek a játékok valamilyen formában a fantasy vagy mitológiai elemekre fókuszálnak, miközben megtartják az RTS alapokat, vagy legalábbis a stratégiai gondolkodást.
Northgard
A Northgard egy skandináv mitológián alapuló, könnyedebb, de mégis mély RTS. Itt a hangsúly a kolóniafejlesztésen, a felfedezésen, és a túlélésen van a zord téli körülmények között. Nincsenek közvetlen „istenek ereje” képességek, de a különböző klánok egyedi bónuszokkal és a viking istenek áldásaival rendelkeznek. A játékmenet lassabb, fókuszáltabb, mint az AoM-ban, de a viking mitológia és a hangulatos grafika miatt érdemes kipróbálni, ha egy picit más tempójú stratégiai játékra vágysz.
Total War: Warhammer (I, II, III)
A Total War sorozat hatalmas, epikus csatáiról ismert. A Total War: Warhammer trilógia azonban felülmúlja mindezt a Games Workshop ikonikus fantasy univerzumával. Itt nem egy-két mitikus lény van, hanem egész hadseregek állnak belőlük! Sárkányok, grifonok, óriások, démonok és vámpírok csapnak össze gigantikus csatákban. A stratégiai térképen a birodalmadat irányítod, míg a valós idejű csatákban te magad vezényled a seregeket. Bár a játékmenet eltér az AoM-tól (a bázisépítés hiánya miatt), a fantasy-mitológia és az epikus csaták iránti rajongásodat garantáltan kielégíti.
SpellForce 3: Reforced
A SpellForce sorozat egyedülálló módon ötvözi az RTS és az RPG elemeket. A SpellForce 3: Reforced-ban egyedi hőscsapatot irányítasz, akik küldetéseket oldanak meg, szinteket lépnek és felszerelést gyűjtenek, miközben bázist építesz és hadsereget irányítasz a klasszikus RTS módon. A fantasy környezet, a mély történet és a két műfaj okos ötvözése nagyon frissítő élményt nyújt. Ha az AoM-ban a hősök szerepét és a történeti szálat szeretted, akkor ez egy remek választás lehet.
Immortal Realms: Vampire Wars
Ez egy érdekes hibrid, amely ötvözi a turn-based birodalommenedzsmentet a valós idejű, de szüneteltethető taktikai csatákkal, mindezt egy sötét fantasy világban. Vámpírok, vámpírlovagok és más sötét lények irányításával hódíthatsz meg területeket és vívhatsz csatákat. Bár nem klasszikus RTS, a stratégiai mélység és a fantasy tematika miatt érdemes lehet rávetni egy pillantást, ha valami újdonságra vágysz.
Egyéb RTS Gyöngyszemek, Amik Felkelthetik Az Érdeklődésed
Ezek a játékok eltérő témájúak, de az RTS műfaj kiváló képviselői, amelyek esetleg tetszhetnek, ha az AoM játékmenetét kedvelted, függetlenül a mitológiai témától.
- Company of Heroes 2 (és 3): A második világháborúba kalauzol el, és a hangsúlyt a taktikus egységkezelésre és a fedezékrendszerre helyezi. Intenzív és részletgazdag csaták.
- Dawn of War III: A Warhammer 40,000 univerzumban játszódik, és a klasszikus Dawn of War játékmenetet ötvözi a hős egységekkel és a MOBA elemekkel. Nagyon akció-orientált RTS.
Hogyan Válassz?
A megfelelő játék kiválasztásához gondold át, mi volt az Age of Mythology legkedveltebb aspektusa számodra:
- Ha a mitológiáért voltál oda, és az istenek ereje nélkül elképzelhetetlen számodra egy stratégiai játék, akkor a Total War: Warhammer vagy a Northgard lehet a befutó (bár az istenek ereje itt más formában van jelen).
- Ha a klasszikus RTS mechanikákat, a bázisépítést és a gazdaságot szeretted, az Age of Empires II: Definitive Edition a leglogikusabb választás.
- Ha a hős egységek és a mély, aszimmetrikus frakciók kötöttek le, a Warcraft III: Reforged vagy a SpellForce 3: Reforced lesz a te játékod.
- Ha a kompetitív online játék a prioritás, a StarCraft II vagy az Age of Empires II: Definitive Edition a legjobb választás.
Összefoglalás
Az Age of Mythology egy korszakalkotó játék volt, amely örökre beírta magát az RTS műfaj történelmébe. Bár a direkt utódok száma kevés, a stratégiai játékok világa tele van gyöngyszemekkel, amelyek különböző módon idézik meg az AoM szellemiségét. Akár a történelmi hűség, a fantasy csaták, a hősök epikus útja, vagy a precíz gazdasági menedzsment vonz jobban, garantáltan találsz olyan címet, amely hosszú órákra a képernyő elé szegez. Merülj el a mítoszok és a stratégia világában újra, és fedezd fel a következő kedvenc játékodat!
Te mit játszanál szívesen az Age of Mythology után? Vannak más játékok, amik szerinted is megérdemelnének egy említést? Oszd meg velünk a kommentekben!