Emlékszik még arra az időre, amikor a Windows 8 megjelent, és egy teljesen új felületet hozott magával? A Microsoft megpróbálta ötvözni a tablet-szerű élményt a hagyományos asztali környezettel, ami sok felhasználó számára okozott fejtörést. Különösen igaz ez a webböngészőkre, mint a Google Chrome. Sokaknak ismerős lehet a probléma: a megszokott asztali ablak helyett a Chrome hirtelen teljes képernyős, úgynevezett „Metro” módban indult el, megfosztva a felhasználókat a tálcától, az ablakvezérlőktől és a megszokott, hatékony munkafelülettől. Ha Ön is ebbe a helyzetbe került, és szeretné visszaállítani a Chrome-ot a jól ismert asztali megjelenésre, akkor jó helyen jár! Ez a részletes útmutató segít Önnek a visszaállításban, lépésről lépésre.
Miért Történt Ez? A Windows 8 és a Chrome Kettős Élete
A Windows 8 egyik kulcsfontosságú újítása a „Start képernyő” volt, amely a modern, teljes képernyős alkalmazásoknak adott otthont, ellentétben a hagyományos „Asztal” felülettel. A Google Chrome, hogy kihasználja ezt az új környezetet, bevezetett egy „Windows 8 módot”. Ez lehetővé tette a Chrome számára, hogy teljes képernyős, érintésbarát felületen fusson, optimalizálva a tablet és érintőképernyős eszközök számára. Bár ez egyeseknek hasznos lehetett, a legtöbb hagyományos asztali felhasználó számára ez a mód korlátozónak és kényelmetlennek bizonyult, mivel elrejtette a Windows tálcát, az ablakkeretet és a többi alkalmazást, megnehezítve a multitaskingot. Gyakran előfordult, hogy a Chrome véletlenül vagy egy frissítés után átváltott ebbe a módba, és nehezen lehetett visszaváltani a megszokott asztali ablakba.
1. Lépés: A Chrome Belső Beállításának Ellenőrzése
Ez a leggyakoribb és legegyszerűbb megoldás. A Chrome-ban van egy beépített opció, amellyel válthat a két mód között. Kövesse az alábbi lépéseket:
- Nyissa meg a Google Chrome böngészőt. Mindegy, hogy „Metro” vagy asztali módban nyílik meg.
- Keresse meg a menü ikont. Ez általában három függőleges pont (⋮) vagy három vízszintes vonal (≡) a böngésző ablakának jobb felső sarkában. Kattintson rá.
- A legördülő menüben keresse meg a „Chrome újraindítása az asztalon” vagy „Relaunch Chrome on the desktop” opciót. Ha éppen teljes képernyős Windows 8 módban van, ezt az opciót fogja látni. Kattintson rá.
- A Chrome automatikusan újraindul, és remélhetőleg a megszokott asztali ablakban nyílik meg.
- Ha már asztali módban van, és az opció „Chrome újraindítása Windows 8 módban” feliratú, akkor ez azt jelenti, hogy a böngésző már az asztali felületen fut. Ebben az esetben valószínűleg nem ez az oka a problémájának.
Ez a módszer a leggyorsabb és a legtöbb esetben sikeresen visszaállítja a Chrome-ot a kívánt állapotba. Ha mégsem, ne aggódjon, vannak más lehetőségek is.
2. Lépés: A Chrome Beállítása Alapértelmezett Böngészőként és a Windows 8 Speciális Beállításai
Néha a probléma abból adódik, hogy a Windows 8 nem ismeri fel megfelelően, hogy melyik Chrome verziót (Metro vagy asztali) indítsa el alapértelmezett böngészőként. Ezt kétféleképpen is orvosolhatja:
2.1. Alapértelmezett Böngésző Beállítása a Chrome-on Keresztül
- Nyissa meg a Google Chrome-ot.
- Kattintson ismét a menü ikonra (három pont/vonal) a jobb felső sarokban.
- Válassza a „Beállítások” menüpontot.
- Görgessen lefelé a „Alapértelmezett böngésző” szekcióig.
- Ha a Chrome nem az alapértelmezett böngésző, látni fog egy gombot „Beállítás alapértelmezettként” vagy „Make default” felirattal. Kattintson rá.
- A Windows 8 ekkor megnyithatja az „Alapértelmezett programok” panelt. Itt győződjön meg róla, hogy a Chrome van kiválasztva. Fontos: A Windows 8 megkérdezheti, hogy a „Google Chrome” vagy a „Google Chrome (Desktop)” verziót szeretné-e alapértelmezettként használni. MINDIG A „Google Chrome (Desktop)”-ot Válassza! Ezzel biztosítja, hogy az asztali változat legyen az elsődleges.
2.2. Alapértelmezett Böngésző Beállítása a Windows 8 Rendszeren Keresztül
Ha az előző módszer nem vezetett eredményre, vagy szeretné közvetlenül a Windows beállításaiban ellenőrizni, kövesse az alábbi lépéseket:
- Nyomja meg a Windows billentyű + X kombinációt, majd válassza a „Vezérlőpult” (Control Panel) lehetőséget.
- A Vezérlőpulton belül keressen rá a „Programok” (Programs) kategóriára, majd azon belül kattintson az „Alapértelmezett programok” (Default Programs) linkre.
- Válassza az „Alapértelmezett programok beállítása” (Set your default programs) lehetőséget.
- A bal oldali listában keresse meg és kattintson a „Google Chrome”-ra.
- Ezután két lehetőség közül választhat:
- „A program beállítása alapértelmezettként” (Set this program as default): Ez egy gyors megoldás, amely a Chrome-ot állítja be minden releváns fájltípushoz és protokollhoz.
- „A program alapértelmezéseinek kiválasztása” (Choose defaults for this program): Ez részletesebb ellenőrzést tesz lehetővé. Itt manuálisan kiválaszthatja, hogy a Chrome mely fájltípusokat (pl. .htm, .html, .url) és protokollokat (pl. HTTP, HTTPS) kezelje. Győződjön meg róla, hogy minden releváns elem be van jelölve.
- Miután elvégezte a beállításokat, kattintson az „OK” gombra.
- Indítsa újra a számítógépet, és próbálja meg elindítani a Chrome-ot. Remélhetőleg most már asztali módban fog megnyílni.
3. Lépés: Chrome Parancsikon Tulajdonságainak Ellenőrzése
Néha a probléma a Chrome indításához használt parancsikonban rejlik. Előfordulhat, hogy a parancsikon célútvonala megváltozott, és valamilyen speciális paraméterrel indul, ami a „Metro” módba kényszeríti. Ezt a következőképpen ellenőrizheti:
- Keresse meg a Chrome parancsikonját, amelyet általában használ az indításhoz (legyen az az asztalon, a tálcán vagy a Start képernyőn).
- Kattintson jobb gombbal a parancsikonra, majd válassza a „Tulajdonságok” (Properties) lehetőséget.
- A megnyíló ablakban válassza a „Parancsikon” (Shortcut) fület.
- Keresse meg a „Cél” (Target) mezőt. Ennek általában valami ilyesminek kellene lennie:
"C:Program Files (x86)GoogleChromeApplicationchrome.exe"
(vagy hasonló útvonal, attól függően, hogy hová telepítette). - FONTOS: Győződjön meg róla, hogy nincs benne semmilyen extra paraméter a
.exe"
után, mint például--kiosk
vagy--force-app-mode
. Ha van, törölje ezeket a paramétereket. - A „Futtatás” (Run) legördülő menüben győződjön meg róla, hogy „Normál ablak” (Normal window) van kiválasztva, nem pedig „Maximalizált” vagy „Minimalizált”.
- Kattintson az „Alkalmaz” (Apply), majd az „OK” gombra.
- Próbálja meg elindítani a Chrome-ot erről a parancsikonról.
Hibaelhárítás és Haladó Tippek (Ha A Fentiek Nem Segítettek)
Ha a fenti lépések ellenére is fennáll a probléma, az alábbi, fejlettebb hibaelhárítási módszereket érdemes megfontolni:
4.1. A Chrome Újratelepítése
Ez egy drasztikusabb, de gyakran hatékony megoldás a makacs problémákra. Egy tiszta Chrome újratelepítés eltávolíthatja a sérült fájlokat vagy beállításokat, amelyek a problémát okozhatják.
- Zárja be teljesen a Chrome-ot.
- Nyomja meg a Windows billentyű + X kombinációt, majd válassza a „Vezérlőpult” lehetőséget.
- Kattintson a „Program eltávolítása” (Uninstall a program) linkre a „Programok” kategória alatt.
- Keresse meg a „Google Chrome”-ot a listában, kattintson rá jobb gombbal, majd válassza az „Eltávolítás” (Uninstall) lehetőséget.
- A telepítési varázsló megkérdezheti, hogy törölje-e a böngészési adatokat is. Ajánlott ezt is bejelölni, ha tiszta lappal szeretne indulni (ez törli a könyvjelzőket, előzményeket stb., hacsak nincsenek szinkronizálva Google fiókkal).
- Miután az eltávolítás befejeződött, indítsa újra a számítógépet.
- Nyissa meg a Microsoft Edge-et (vagy Internet Explorert) és látogasson el a
google.com/chrome
oldalra a Chrome legújabb verziójának letöltéséhez. - Telepítse újra a Chrome-ot, majd ellenőrizze, hogy asztali módban indul-e.
4.2. Rendszerleíró Adatbázis Ellenőrzése (Haladó Felhasználóknak!)
Ez a módszer csak haladó felhasználóknak ajánlott, és mindig készítsen biztonsági másolatot a rendszerleíró adatbázisról, mielőtt bármilyen változtatást hajtana végre! Hibás szerkesztés komoly problémákat okozhat a rendszerben.
- Nyomja meg a Windows billentyű + R kombinációt, írja be a
regedit
parancsot, majd nyomja meg az Entert. - Navigáljon a következő elérési útra:
HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsShellAssociationsUrlAssociationshttpUserChoice
- Keresse meg a
Progid
nevű bejegyzést. Ennek értéke általábanChromeHTML
-re kellene mutatnia. Ez jelzi, hogy a Chrome kezeli a HTTP linkeket. Bár ez közvetlenül nem oldja meg a Metro mód problémát, ellenőrizheti, hogy a rendszer helyesen társítja-e a Chrome-ot az internetes protokollokhoz. - Soha ne módosítsa ezt az értéket, hacsak nem biztos abban, hogy mit csinál! Ha nem érti, hagyja békén, és próbálkozzon a többi megoldással.
4.3. Rosszindulatú Szoftverek Ellenőrzése
Bár ritka, előfordulhat, hogy rosszindulatú szoftverek (malware) módosítják a böngésző viselkedését. Futtasson egy teljes rendszervizsgálatot megbízható vírusirtó szoftverrel, hogy kizárja ezt a lehetőséget.
4.4. Új Felhasználói Profil Létrehozása
Nagyon ritkán a felhasználói profil sérülése okozhat ilyen típusú problémákat. Hozzon létre egy új Windows felhasználói fiókot (Vezérlőpult > Felhasználói fiókok > Másik fiók kezelése > Új fiók hozzáadása), majd jelentkezzen be az új fiókkal, és próbálja meg ott elindítani a Chrome-ot. Ha ott megfelelően működik, az eredeti profilja lehet a probléma forrása.
Összefoglalás és Gondolatok a Windows 8-ról
A Chrome asztali ablakban való megnyitásának problémája a Windows 8 alatt egy jellemző példája volt annak, hogyan próbálta meg a Microsoft ötvözni a régi és az új felhasználói élményt, ami nem mindig sikerült zökkenőmentesen. A Google is igyekezett alkalmazkodni ehhez a környezethez a „Windows 8 mód” bevezetésével, ami azonban sokak számára inkább akadályt, mint előnyt jelentett.
Szerencsére, amint azt az útmutató is bemutatta, a visszaállítás általában viszonylag egyszerű. A legtöbb esetben a Chrome belső beállítása vagy az alapértelmezett böngésző megváltoztatása már megoldást hoz. A parancsikonok ellenőrzése és végső esetben a tiszta újratelepítés további biztosítékot nyújt.
Bár a Windows 8 már a múlté (a Windows 8.1 és különösen a Windows 10 sokkal jobban kezeli az asztali és a modern alkalmazások közötti átmenetet), sok felhasználó továbbra is ezt a rendszert használja. Reméljük, ez a részletes útmutató segített Önnek abban, hogy újra élvezhesse a Google Chrome-ot a megszokott, kényelmes asztali módban, megszüntetve a frusztráló teljes képernyős indítási problémát!