Szeretnéd, ha a laptopod beépített hangszórója mellett egy külső hangszórót is használnál egyszerre? Mondjuk, hogy a zene jobban betöltse a teret, vagy hogy a film nézés közben a mélyebb hangokat is érezd? Jó hírünk van, ez általában megoldható! Ebben a cikkben részletesen bemutatjuk, hogyan tudod beállítani a laptop hangszóró és külső hangszóró egyidejű használatát, beleértve a potenciális problémákat és azok megoldásait is.
Miért használnál egyszerre több hangszórót?
Számos oka lehet annak, hogy valaki egyszerre szeretné használni a laptop beépített hangszóróját és egy külső hangszórót. Néhány gyakori példa:
- Hangzás javítása: A laptopok beépített hangszórói sokszor nem a legjobbak. Egy külső hangszóróval kombinálva sokkal gazdagabb és teljesebb hangélményt kaphatsz.
- Térhangzás: Ha a külső hangszórót a laptop mellé, esetleg mögé helyezed, javíthatod a térhangzást, ami különösen filmek és játékok közben jöhet jól.
- Hangosabb zene: Egy nagyobb szobában a laptop hangszórója önmagában nem biztos, hogy elég hangos. Egy külső hangszóróval ezt könnyen orvosolhatod.
- Egyéni igények: Egyszerűen csak szeretnéd mindkét hangszórót hallani, mert tetszik a kombinált hangzásuk.
Hogyan állítsd be a két hangszóró egyidejű használatát?
A beállítás módja operációs rendszertől függően változhat. Bemutatjuk a leggyakoribb eseteket:
Windows 10/11
- Hangbeállítások megnyitása: Kattints a jobb egérgombbal a tálcán lévő hangszóró ikonra, és válaszd a „Hangbeállítások megnyitása” lehetőséget.
- Hanglejátszás eszközök kiválasztása: A Hang beállítások ablakban görgess le a „Speciális hangbeállítások” részhez, és kattints a „Hangeszközök kezelése” opcióra.
- Hanglejátszási eszközök áttekintése: Megnyílik egy új ablak, ahol láthatod a rendelkezésre álló hanglejátszási eszközöket (pl. laptop hangszóró, külső hangszóró, fejhallgató).
- Sztereó keverő engedélyezése (ha szükséges): Ha nem látod a „Sztereó keverő” eszközt, akkor engedélyezned kell. Ehhez kattints a jobb egérgombbal az üres területre, és válaszd a „Letiltott eszközök megjelenítése” opciót. Ha most megjelenik a Sztereó keverő, kattints rá jobb egérgombbal, és válaszd az „Engedélyezés” lehetőséget.
- A Sztereó keverő beállítása alapértelmezett eszközként: Kattints a jobb egérgombbal a Sztereó keverőre, és válaszd az „Alapértelmezett kommunikációs eszköz beállítása” lehetőséget. Ezt követően ismét kattints a jobb egérgombbal, és válaszd az „Alapértelmezett eszköz beállítása” lehetőséget.
- A külső hangszóró beállítása hallgatási eszközként: Kattints a jobb egérgombbal a külső hangszóróra, és válaszd a „Tulajdonságok” lehetőséget. A „Hallgatás” fülön jelöld be a „Hallgatás erre az eszközre” opciót, és a legördülő menüben válaszd ki a laptop hangszóróját.
- Ellenőrzés: Indíts el egy hangfájlt vagy videót, és ellenőrizd, hogy mindkét hangszóró szól-e.
macOS
- Rendszerbeállítások megnyitása: Kattints az Apple menüre, és válaszd a „Rendszerbeállítások” lehetőséget.
- Hang beállítások kiválasztása: A Rendszerbeállítások ablakban kattints a „Hang” ikonra.
- Többszörös kimenet létrehozása: A Hang ablakban válaszd a „Kimenet” fület.
- Ha nem látod a többes kimeneti eszközt, nyomd le az ALT gombot, miközben a hangszóró ikonra kattintasz a menüsorban. Ekkor válaszd a „Többes kimeneti eszköz létrehozása” opciót.
- Eszközök kiválasztása: A létrehozott többes kimeneti eszközben pipáld ki a laptop hangszóróját és a külső hangszórót is.
- Hangszóró kiválasztása: Válaszd ki a többes kimeneti eszközt a Hang ablakban a „Kimenet” fülön.
- Ellenőrzés: Indíts el egy hangfájlt vagy videót, és ellenőrizd, hogy mindkét hangszóró szól-e.
Lehetséges problémák és megoldások
Bár a beállítás általában egyszerű, előfordulhatnak problémák. Íme néhány gyakori hiba és a hozzájuk tartozó megoldások:
- Nincs hang:
- Ellenőrizd a hangerőt mind a laptopon, mind a külső hangszórón.
- Győződj meg róla, hogy a hangszórók megfelelően csatlakoztatva vannak.
- Ellenőrizd a hangbeállításokat, hogy a megfelelő eszközök vannak-e kiválasztva.
- Indítsd újra a számítógépet.
- Frissítsd a hangkártya illesztőprogramját.
- Hang késleltetése: Ha a külső hangszóró hangja késik a laptop hangszórójához képest, próbáld meg csökkenteni a puffer méretét a hangkártya beállításaiban. Ez a probléma gyakran a Bluetooth kapcsolat miatt fordul elő.
- Torz hangzás: Ha a hang torz, próbáld meg csökkenteni a hangerőt mind a laptopon, mind a külső hangszórón.
- Nem látom a „Sztereó keverőt”: Ha nem látod a „Sztereó keverőt”, győződj meg róla, hogy a hangkártya illesztőprogramja telepítve van, és hogy a „Letiltott eszközök megjelenítése” opció be van kapcsolva.
Összegzés
A laptop hangszóró és külső hangszóró egyidejű használata nagyszerű módja a hangzás javításának és a térhangzás élményének fokozásának. Bár a beállítás kissé eltérhet operációs rendszertől függően, a legtöbb esetben egyszerűen elvégezhető. Ha problémákba ütközöl, ne ess kétségbe, a fenti tippek segítségével valószínűleg orvosolhatod a helyzetet. Élvezd a jobb hangélményt!
Reméljük, hogy ez a cikk segített abban, hogy beállítsd a laptopod hangszóróit a külső hangszórókkal együtt. Jó szórakozást!