A WinRAR egyike a legismertebb és legelterjedtebb archiváló szoftvereknek a világon. Számtalan felhasználó használja nap mint nap fájlok tömörítésére, kibontására és kezelésére. Azonban a legtöbb ember, aki ezt a szoftvert használja, tudja, hogy a WinRAR egy próbaverzióval érkezik, amely elméletileg 40 nap után lejár. A valóságban viszont sokan évekig, sőt akár évtizedekig is használják a próbaverziót anélkül, hogy bármilyen korlátozást tapasztalnának. De vajon mi ennek a magyarázata? Miért nem blokkolja a program a működést a próbaidőszak lejárta után?
A WinRAR licencmodellje: Egyedi megközelítés
A WinRAR készítői egy meglehetősen egyedi licencmodellt alkalmaznak. Míg a legtöbb szoftver esetében a próbaidőszak lejártával a program használhatatlanná válik, vagy jelentős funkcionális korlátozásokkal rendelkezik, a WinRAR esetében ez nem így van. A 40 napos próbaidőszak lejárta után a program továbbra is működik, de időnként felugrik egy emlékeztető ablak, amely arra kéri a felhasználót, hogy vásárolja meg a szoftvert.
Ez az emlékeztető ablak talán a legszembetűnőbb „büntetés” a próbaverzió használatáért, de sok felhasználó egyszerűen figyelmen kívül hagyja ezt, és továbbra is problémamentesen használja a programot. Ez felveti a kérdést: miért kínálják ezt a lehetőséget a fejlesztők? Több oka is lehet.
Miért „él” tovább a próbaverzió?
-
Marketing stratégia: A WinRAR egy bevált és megbízható szoftver, amelynek jó híre van. A próbaverzió hosszú távú használatának engedélyezése egyfajta marketingfogás. A felhasználók megszokják a programot, megtanulják használni, és idővel, ha elégedettek a termékkel, nagyobb valószínűséggel vásárolják meg a teljes verziót, akár támogatás céljából is.
-
A kalózkodás elleni védekezés: Bár furcsának tűnhet, a próbaverzió fenntartása egyfajta védekezés is a szoftverkalózkodás ellen. Ha a szoftver a próbaidőszak lejárta után használhatatlanná válna, sok felhasználó illegális verziókhoz fordulna. Az emlékeztető ablak kevésbé irritáló, mint egy használhatatlan program, így a felhasználók inkább a legális, de „próba” verziót használják, mint egy feltört, potenciálisan veszélyes alternatívát.
-
A felhasználói élmény fontossága: A WinRAR készítői valószínűleg tisztában vannak azzal, hogy sok felhasználó számára kényelmetlen lenne egy hirtelen működésképtelenné váló program. Az emlékeztető ablak kevésbé zavaró, és a felhasználók továbbra is tudják használni a programot, amikor szükségük van rá. Ez a felhasználói élmény szempontjából fontos, és a márkahűséget is erősítheti.
-
A vállalati szektor: Bár sok otthoni felhasználó a próbaverziót használja, a WinRAR bevételének jelentős része a vállalati szektorból származik. A vállalatok általában tisztában vannak a szoftverlicencek fontosságával, és nagy valószínűséggel megvásárolják a teljes verziót a jogi következmények elkerülése érdekében.
A licenc háttere és jogi szempontok
Fontos tisztázni, hogy a WinRAR próbaverziójának használata a próbaidőszak lejárta után is jogilag a szoftver felhasználási feltételeinek megsértését jelenti. Bár a program működik, a felhasználói szerződés egyértelműen kimondja, hogy a szoftvert meg kell vásárolni a próbaidőszak lejárta után. A fejlesztők ezt a jogsértést tolerálják, de ez nem jelenti azt, hogy a felhasználók jogosan használják a szoftvert licenc nélkül. A licencmegállapodás értelmében a próbaverzió célja a szoftver tesztelése és a vásárlás előtti kipróbálása.
Gyakorlatilag a WinRAR egyfajta „becsület alapú” licencmodellt alkalmaz. A fejlesztők bíznak a felhasználókban, hogy ha elégedettek a szoftverrel és rendszeresen használják, akkor megvásárolják a teljes verziót. Ez a megközelítés eltér a legtöbb szoftvergyártó gyakorlatától, de a WinRAR esetében úgy tűnik, bevált.
Összegzés
A WinRAR próbaverziójának tartós működése egyedi jelenség a szoftvervilágban. Ez a stratégia marketing-, kalózkodás elleni védekezési és felhasználói élmény szempontok kombinációjának köszönhető. Bár jogilag a próbaidőszak lejárta után a szoftvert meg kellene vásárolni, a fejlesztők tolerálják a licenc nélküli használatot, bízva abban, hogy a felhasználók idővel megvásárolják a teljes verziót. Ez a „becsület alapú” licencmodell egy érdekes példa arra, hogy a szoftverfejlesztők különböző módszerekkel is sikereket érhetnek el a piacon.