A Steam, mint a világ egyik legnagyobb digitális játékplatformja, sokkal többet kínál, mint pusztán játékok vásárlása és indítása. Az integrált közösségi funkciók, a képernyőfelvétel készítésének lehetősége, a webböngésző, a barátok listája és a Steam Input rendszer mind a játékon belüli menü, azaz a Steam Overlay (vagy Steam menü) részei. De mi van akkor, ha nem egy Steames játékkal játszol? Lehet, hogy egy GOG-ról, Epic Games Store-ról vagy éppen egy régebbi, lemezes kiadású játékról van szó. Sok játékos számára kulcsfontosságú, hogy ezekben az esetekben is élvezhessék a Steam által nyújtott kényelmet és funkcionalitást. Szerencsére a Valve gondolt erre, és lehetővé teszi a nem Steames játékok hozzáadását a könyvtárhoz. Azonban az Overlay megjelenítése nem mindig egyenes út, gyakran találkozhatunk kihívásokkal. Ez az átfogó útmutató segít neked abban, hogy a kedvenc nem Steames játékaidban is élvezhesd a Steam menü minden előnyét.
Miért is fontos a Steam Overlay?
Mielőtt belemerülnénk a technikai részletekbe, nézzük meg, miért is érdemes vesződni azzal, hogy a Steam Overlay működjön nem Steames játékokban is. A válasz egyszerű: kényelem és funkcionalitás. A beépített Steam menü számos olyan eszközt kínál, amelyek jelentősen javíthatják a játékélményt:
- Barátok és csevegés: Játék közben könnyedén cseveghetsz barátaiddal, megnézheted, ki online, vagy akár meghívhatod őket egy játékba, még akkor is, ha az adott játék nem támogatja a Steam közösségi funkcióit.
- Képernyőfelvételek és videók: A Steam beépített képernyőfelvétel-készítője hihetetlenül egyszerűvé teszi a legjobb pillanatok megörökítését. Nem kell kilépned a játékból, nem kell harmadik féltől származó szoftvert használnod.
- Webböngésző: Gyorsan utánanézhetsz egy walkthrough-nak, megnézhetsz egy videót, vagy akár csak ellenőrizheted az e-mailjeidet anélkül, hogy Alt+Tab-bal ki kellene lépned a játékból.
- Útmutatók és fórumok: Hozzáférhetsz a Steam közösségi útmutatókhoz és a játék fórumaihoz, ami különösen hasznos, ha elakadsz egy feladványban, vagy csak tippeket keresel.
- Vezérlő támogatás (Steam Input): Talán az egyik legfontosabb előny. A Steam Input rendszer lehetővé teszi, hogy bármilyen vezérlőt (beleértve a Playstation, Xbox vagy Steam kontrollereket) tetszőlegesen konfigurálj, még olyan játékokhoz is, amelyek natívan nem támogatják az adott vezérlőt, vagy egyáltalán semmilyet. Testreszabhatod a gombkiosztást, az érintőpadot, a giroszkópot és még sok mást, szinte korlátlan szabadsággal. Ez felbecsülhetetlen értékű lehet régebbi PC-s játékok vagy olyan címek esetében, amelyek csak billentyűzet-egér vezérléssel működnének.
- Teljesítményfigyelő: Ellenőrizheted a játék FPS-ét, a GPU és CPU kihasználtságát, hőmérsékletét.
Az alapok: Nem Steames játék hozzáadása a könyvtárhoz
Az első és legfontosabb lépés az, hogy a játékot hozzáadjuk a Steam könyvtárához. Ez viszonylag egyszerű folyamat:
- Nyisd meg a Steam klienst.
- A bal alsó sarokban kattints a „+ Játék hozzáadása…” gombra.
- Válaszd a „Nem Steames játék hozzáadása…” opciót.
- Megjelenik egy lista a számítógépeden talált programokról. Keresd meg a játék futtatható (.exe) fájlját. Ha nem találod, kattints a „Tallózás…” gombra, és navigálj el a játék telepítési mappájába. Fontos, hogy a játék indításához használt fő futtatható fájlt válaszd ki, ne valamilyen segédprogramot vagy indítót. Például, ha egy játékhoz van egy „Launcher.exe” és egy „Game.exe” is, valószínűleg a „Game.exe” lesz a megfelelő.
- Jelöld be a játék melletti négyzetet, majd kattints a „Kijelölt programok hozzáadása” gombra.
Miután hozzáadtad, a játék megjelenik a Steam könyvtáradban. Jobb egérgombbal rákattintva, majd a „Tulajdonságok” menüpontot választva átnevezheted, beállíthatod az ikont, és megadhatsz indítási opciókat is, ami kulcsfontosságú lehet a hibaelhárítás során.
Gyakori problémák és hibaelhárítás
Sajnos, a Steam Overlay nem mindig működik azonnal és zökkenőmentesen minden nem Steames játékkal. Íme a leggyakoribb problémák és azok lehetséges megoldásai:
1. Az Overlay egyáltalán nem jelenik meg (Shift+Tab)
- Győződj meg a beállításokról: A Steam kliensben lépj a „Steam” > „Beállítások” > „Játékon belüli” menüpontra. Ellenőrizd, hogy a „Játékon belüli Steam Overlay engedélyezése” opció be van-e jelölve. Emellett győződj meg róla, hogy a billentyűparancs (alapértelmezetten Shift+Tab) megfelelő, és nem ütközik más programok vagy magának a játéknak a parancsikonjaival.
- Rendszergazdai jogok: Ez az egyik leggyakoribb ok. Ha a játék rendszergazdai jogosultságokat igényel az indításhoz (például egy régebbi játék, vagy egy, ami a Program Files mappában van), akkor a Steam klienst is rendszergazdaként kell futtatni. Ha a Steam normál felhasználóként fut, és a játék rendszergazdaként, akkor az Overlay nem fog tudni injektálódni a játékfolyamatba.
- Keresd meg a Steam indító ikonját (asztalon, Start menüben vagy a telepítési mappában).
- Jobb egérgomb > „Tulajdonságok”.
- „Kompatibilitás” fül > Jelöld be a „Program futtatása rendszergazdaként” négyzetet.
- Alkalmazd a beállításokat.
Ezt megteheted ideiglenesen is, ha jobb egérgombbal kattintasz a Steam ikonra és a „Futtatás rendszergazdaként” lehetőséget választod.
- Helyes futtatható fájl kiválasztása: Győződj meg róla, hogy a játékhoz a *helyes* .exe fájlt adtad hozzá. Néha több .exe fájl is található egy játék mappájában (pl. launcher.exe, setup.exe, game.exe). Az esetek többségében a *játék magát indító* .exe fájlra van szükség. Ha bizonytalan vagy, próbáld meg elindítani az egyes .exe fájlokat, és figyeld meg, melyik indítja a játékot közvetlenül, a nélkül, hogy egy indító felület jönne fel előtte.
- Teljes képernyős vs. Ablakos mód: Egyes régebbi játékok nem szeretik a teljes képernyős módot az Overlay-jel. Próbáld meg a játékot ablakos módban futtatni. Ez történhet a játék beállításain belül, vagy az indítási opciókban a Steam-ben (lásd alább).
- Egyéb Overlay programok: Más szoftverek (pl. Discord Overlay, GeForce Experience/AMD Adrenalin Overlay, Xbox Game Bar, MSI Afterburner) ütközhetnek a Steam Overlay-jel. Próbáld meg ideiglenesen letiltani ezeket a programokat, hogy kizárd az ütközés lehetőségét.
2. A játék összeomlik az indításkor vagy az Overlay megpróbálása után
- Kompatibilitási mód: Régebbi játékoknál segíthet, ha a játék .exe fájljának tulajdonságainál beállítasz egy kompatibilitási módot (pl. Windows XP SP3 vagy Windows 7).
- Grafikus API: Néhány játéknál problémát okozhat a Steam Overlay injektálása, ha a játék DirectX 9, 10, 11 vagy OpenGL-t használ. DirectX 12 és Vulkan esetén az Overlay integrációja másképp működik, és általában stabilabb. Ha a játék lehetőséget ad grafikus API váltásra, érdemes lehet kipróbálni.
- Steam Beta program: Előfordulhat, hogy a Steam béta verziója javít a kompatibilitáson, vagy éppen problémákat okoz. Érdemes kipróbálni a stabil verziót, vagy éppen a béta verzióra váltani, ha problémák vannak.
3. Steam indítási opciók használata
A Steam indítási opciói rendkívül hasznosak lehetnek a nem Steames játékok esetében. Ide parancssori argumentumokat írhatsz be, amelyek a játék indításakor aktiválódnak.
- Kattints jobb egérgombbal a nem Steames játékra a könyvtárban.
- Válaszd a „Tulajdonságok” menüpontot.
- Az „Általános” fül alatt találsz egy „Indítási opciók” (Launch Options) mezőt.
Néhány hasznos opció:
-windowed
vagy-noborder
: Ablakos módban vagy keret nélküli ablakos módban indítja a játékot, ami gyakran segíthet az Overlay problémáinál.-fullscreen
: Kényszeríti a teljes képernyős módot (ha a játék nem kezeli jól).-dx9
,-dx11
,-opengl
: Kényszeríti a játékot egy adott grafikus API használatára, ha a játék támogatja.
Érdemes utánanézni az adott játékhoz tartozó specifikus indítási opcióknak online.
4. Játékok más indítóprogramokon keresztül (Epic, GOG Galaxy, Battle.net stb.)
Ez egy trükkösebb eset. Ha egy játékot egy másik launcher-ből indítasz (pl. Epic Games Store, GOG Galaxy, Battle.net, Origin/EA App, Ubisoft Connect), akkor a Steam Overlay általában csak a *launcherre* fog rácsatlakozni, nem pedig magára a játékra. Amikor elindítod a játékot a launcherből, a Steam Overlay eltűnik.
Ennek áthidalására van néhány megközelítés:
- Közvetlen .exe hozzáadása: Ha lehetséges, találd meg a játék *valódi* futtatható fájlját, és add hozzá azt közvetlenül a Steamhez. Ne a launcher .exe-jét. Ez nem mindig lehetséges, mivel sok játék a launcher-en keresztül ellenőrzi a licencet, vagy frissítéseket.
- A launcher hozzáadása, majd onnan a játék indítása: Ha nem tudod közvetlenül hozzáadni a játékot, akkor add hozzá magát a launchert (pl. „EpicGamesLauncher.exe”) a Steamhez. Indítsd el a Steam-ből az Epic Launchert, majd onnan indítsd el a játékot. Ekkor a Steam Overlay a launcher ablakán fog megjelenni, nem a játékén. Néha segít, ha a launcher beállításaiban kikapcsolod a játék bezárásakor a launcher bezárását, és engeded, hogy a launcher a háttérben fusson, miközben a játék fut. Ezzel az Overlay megmaradhat, de a játékot akkor is le kell futtatni a launcherből.
- Harmadik féltől származó eszközök: Léteznek olyan eszközök (pl. Playnite, Lutris Linuxon), amelyek megpróbálják egységesíteni a játékkönyvtáradat, de ezek sem garantálják az Overlay működését minden esetben.
- Esetenkénti megoldások: Néhány játékhoz vannak specifikus javítások vagy trükkök az Overlay működéséhez. Érdemes rákeresni az adott játék és a „Steam Overlay fix” kulcsszavakra online.
5. Vezérlő támogatás és Steam Input problémák
Ha a Steam Input-ot szeretnéd használni nem Steames játékokkal, az Overlay-nek működnie kell. Ha az Overlay nem jelenik meg, a vezérlő profilod sem fog betöltődni.
- Steam Input beállítások: Győződj meg róla, hogy a Steam „Beállítások” > „Vezérlő” > „Általános vezérlő beállítások” menüpontjában engedélyezted a használni kívánt vezérlő típusát (pl. Xbox konfigurációs támogatás, PlayStation konfigurációs támogatás).
- Játék specifikus profil: Miután sikeresen hozzáadtad a játékot, és elindítottad a Steam-en keresztül, a játék Steam könyvtár bejegyzésénél (Big Picture módban vagy asztali módban a játék oldalán) válaszd a „Vezérlőbeállítások” vagy „Kezelő beállítások” opciót. Itt tudod konfigurálni a vezérlő profilját az adott játékhoz.
Haladó tippek és végső megoldások
- Teljesen friss telepítés: Ha minden más kudarcot vall, és nagyon ragaszkodsz az Overlay-hez, egy tiszta Steam kliens telepítés (mentett játékokkal együtt) néha megoldhatja a mélyebb problémákat.
- Firewall és Antivirus: Bizonyos biztonsági szoftverek tévesen blokkolhatják a Steam Overlay injektálását a játékfolyamatba. Ideiglenesen tiltsd le őket, hogy kizárd ezt az okot.
- Steam Link/Remote Play: A Steam Link vagy Remote Play funkciók használatához feltétlenül szükséges az Overlay működése. Ha problémáid vannak ezen funkciók használatával nem Steames játékokkal, az Overlay hibaelhárítása az első lépés.
Összegzés
A Steam Overlay egy rendkívül hasznos funkció, amely jelentősen gazdagíthatja a játékélményt, még a nem Steames játékok esetében is. Bár az Overlay megjelenése néha trükkös lehet, a fent említett lépésekkel és hibaelhárítási tippekkel nagy valószínűséggel sikerül majd működésre bírnod. Ne feledd, a legfontosabb a megfelelő .exe fájl kiválasztása, a rendszergazdai jogok figyelembe vétele, és a többi overlay kikapcsolása. Ha sikerül, élvezheted a Steam által nyújtott kényelmet és a teljes értékű vezérlő támogatást a kedvenc játékaidban, függetlenül attól, hogy honnan származnak. Jó szórakozást!