Sokunkkal előfordult már, hogy egy program próbaverzióját használtuk, ami aztán lejárt. De mi történik, ha a laptopunkat újra kell telepíteni, vagy egyszerűen csak a program nem működik megfelelően, és újra kell raknunk? Felmerül a kérdés: újraindul-e a próbaidő, vagy búcsút kell intenünk a szoftver ingyenes használatának?
Miért fontos ez a kérdés?
Egy 30 napos próbaverzió remek lehetőség arra, hogy kipróbáljunk egy szoftvert, mielőtt pénzt adnánk ki érte. Ha a laptopunkat újra kell telepíteni, vagy a programmal problémáink adódnak, az újratelepítés logikus lépésnek tűnik. Azonban, ha a próbaidő nem indul újra, akkor lehet, hogy hoppon maradunk.
Mi történik valójában az újratelepítéssel?
A válasz sajnos nem egyértelmű, és sok tényezőtől függ, beleértve:
- A program típusát
- A fejlesztő által alkalmazott licencelési módszert
- A számítógépünk konfigurációját
Nézzük meg részletesebben a leggyakoribb forgatókönyveket:
1. A program egyszerű újratelepítése
Ha csak egyszerűen újratelepítjük a programot anélkül, hogy bármilyen más változtatást eszközölnénk a rendszerünkön, a próbaidő nagy valószínűséggel NEM fog újraindulni. Ennek oka, hogy a program általában valamilyen módon tárolja az információt arról, hogy korábban már futott ezen a gépen. Ez az információ lehet egy regisztrációs bejegyzés, egy fájl a számítógépünkön, vagy akár egy cookie a böngészőnkben (webes alkalmazások esetén).
2. A laptop teljes újratelepítése (formázás)
Itt már érdekesebb a helyzet! Ha a laptopot teljesen formázzuk és újratelepítjük az operációs rendszert, akkor elméletileg minden korábbi adat törlődik. Ebben az esetben nagyobb az esély arra, hogy a program a telepítés után úgy érzékeli, mintha egy teljesen új gépre került volna. Azonban, még ebben az esetben sincs garancia a próbaidő újraindulására.
Miért? Mert a programfejlesztők különböző módszereket alkalmazhatnak a licencelés és az aktiválás során:
- Hardver azonosító (Hardware ID): A program azonosíthatja a számítógépünk hardverkomponenseit, például a processzort, a merevlemezt vagy a hálózati kártyát. Ha ezek az alkatrészek nem változnak, akkor a program fel fogja ismerni, hogy már futott ezen a gépen.
- IP cím: Bár az IP cím idővel változhat, a program rögzítheti, hogy mely IP címekről aktiválták a próbaverziót.
- Online aktiválás: A program online szerverekkel kommunikál az aktiválás során. A szerver rögzítheti a gépünket, és megakadályozhatja a próbaidő újraindulását.
- Felhő alapú licencelés: Néhány program a licencinformációkat a felhőben tárolja. Ebben az esetben az újratelepítés nem fog segíteni.
3. Virtuális gépek (VM) használata
Egyesek a virtuális gépek (VM) használatát javasolják a próbaidők meghosszabbítására. A VM egy szoftveres emulációja egy fizikai számítógépnek. Elméletileg, ha telepítjük a programot egy virtuális gépre, és a próbaidő lejárta után töröljük a VM-et, majd létrehozunk egy újat, akkor újraindulhat a próbaidő. Azonban, a programfejlesztők egyre ügyesebbek a VM-ek detektálásában, és sok program nem engedi a próbaverzió futtatását VM-en.
Mit tehetünk valójában?
Sajnálatos módon nincs tuti módszer a próbaidő újraindítására az újratelepítéssel. A legjobb, amit tehetünk:
- Olvassuk el a program licencfeltételeit! A licencszerződés tartalmazhat információkat arról, hogy hány alkalommal telepíthetjük a programot, és milyen feltételek mellett.
- Keressünk információt a program fórumain! Más felhasználók is találkozhattak már ezzel a problémával, és lehetséges, hogy találtak valamilyen megoldást.
- Lépjünk kapcsolatba a program fejlesztőjével! Lehet, hogy tudnak segíteni, vagy kínálnak valamilyen kedvezményes lehetőséget.
- Fontoljuk meg a program megvásárlását! Ha a program hasznosnak bizonyult a próbaidő alatt, akkor érdemes lehet megvásárolni a teljes verziót. Ezzel nem csak a programot támogathatjuk, hanem hozzáférhetünk az összes funkcióhoz és a frissítésekhez is.
- Keressünk ingyenes alternatívákat! Számos ingyenes szoftver létezik, amelyek hasonló funkcionalitást kínálnak, mint a fizetős programok.
Összefoglalás
A programok újratelepítése nem feltétlenül jelenti a próbaidő újraindulását. A programfejlesztők különböző módszereket alkalmaznak a licencelés során, amelyek megakadályozhatják a próbaverzió többszöri aktiválását ugyanazon a gépen. A legjobb, amit tehetünk, hogy alaposan tájékozódunk a program licencfeltételeiről, és mérlegeljük a vásárlást, vagy alternatív megoldásokat keresünk.