Gratulálok az új gépedhez! Valószínűleg alig várod, hogy belevessd magad a kedvenc Steam játékokba. Viszont felmerülhet a kérdés: tényleg mindent újra le kell tölteni? A válasz nem egyszerű igen vagy nem, de ne aggódj, ebben a cikkben mindenre kitérünk, hogy zökkenőmentes legyen az átállás!
Az alapok: Mi történik a játékaimmal?
Alapvetően a Steam a játékokat a Steam fiókodhoz köti, nem a konkrét gépedhez. Ez azt jelenti, hogy ha bejelentkezel a Steam fiókodba az új gépen, látni fogod a teljes játékkönyvtáradat. Azonban a játékfájlok fizikailag nincsenek ott az új gépeden, ezért alapvetően két lehetőséged van:
- Újratöltés: Ez a legegyszerűbb, de időigényesebb megoldás. Egyszerűen kiválasztod a letölteni kívánt játékokat a könyvtáradból, és a Steam letölti őket.
- Játékfájlok átvitele: Ez a gyorsabb megoldás, ha van lehetőséged a régi gépedről átmásolni a játékfájlokat.
A Játékfájlok Átvitelének Módjai
Ha szeretnéd megspórolni a letöltési időt, a játékfájlok átvitele a nyerő. Több módszer is létezik:
1. Steam Backup és Restore Funkció
A Steam rendelkezik egy beépített funkcióval, ami megkönnyíti a játékok biztonsági mentését és visszaállítását. Ezzel a módszerrel egyetlen fájlba tömörítheted a játékfájlokat, amit aztán könnyedén átvihetsz az új gépedre.
- Biztonsági mentés (régi gépen): A Steam kliensben menj a Steam -> Biztonsági mentés és visszaállítás játékokat… -> Biztonsági mentés játékok… lehetőséget válaszd ki, és kövesd az utasításokat.
- Fájlok átvitele: Másold át a létrehozott biztonsági mentési fájlokat (általában egy .zip vagy .rar fájl) az új gépedre (pl. külső merevlemezre, pendrive-ra, vagy hálózaton keresztül).
- Visszaállítás (új gépen): Az új gépen a Steam kliensben menj a Steam -> Biztonsági mentés és visszaállítás játékokat… -> Játékok visszaállítása… lehetőséget válaszd ki, és navigálj a biztonsági mentési fájlokhoz.
Ez a módszer viszonylag egyszerű, de lassabb lehet, mint a fájlok közvetlen másolása, mivel a Steam kicsomagolja és ellenőrzi a fájlokat.
2. Közvetlen Fájlmásolás
Ez a módszer gyorsabb lehet, mint a Steam Backup és Restore, de némi kézi munkát igényel.
- A játékfájlok megtalálása (régi gépen): A Steam alapértelmezett telepítési mappája általában a C:Program Files (x86)Steamsteamappscommon. Itt találod a játékok mappáit.
- Fájlok átvitele: Másold át a kívánt játékok mappáit az új gépedre (pl. külső merevlemezre, pendrive-ra, vagy hálózaton keresztül).
- Fájlok áthelyezése (új gépen): Az új gépen hozd létre a Steam telepítési mappáját (ha még nincs) és másold be a játékok mappáit a steamappscommon mappába.
- Játék telepítése (új gépen): A Steam kliensben a könyvtáradban keresd meg a játékot, és kattints a „Telepítés” gombra. A Steam észlelni fogja a már meglévő fájlokat, és csak a szükséges frissítéseket fogja letölteni.
Fontos, hogy a Steam bezárva legyen, amikor a fájlokat másolod, és indítsd újra a másolás után.
3. Hálózati Megosztás
Ha a régi és az új géped ugyanazon a hálózaton van, használhatsz hálózati megosztást a fájlok átvitelére.
- Hálózati megosztás beállítása (régi gépen): Oszd meg a Steam játékfájlokat tartalmazó mappát a hálózaton.
- Fájlok másolása (új gépen): Az új gépen csatlakozz a hálózati megosztáshoz, és másold le a kívánt játékok mappáit.
- Fájlok áthelyezése (új gépen): Kövesd a 2. pontban (Közvetlen Fájlmásolás) leírtakat a fájlok áthelyezéséhez és a játék telepítéséhez.
Amit Érdemes Figyelembe Venni
- Mentések: A legtöbb Steam játék a mentéseket a Steam Cloud szolgáltatásba menti, így azok automatikusan szinkronizálódnak az új gépedre. Azonban néhány játéknál ez nem működik, ezért érdemes külön is lementeni a mentéseket, ha fontosak számodra. A mentések helye játékfüggő, de általában a Dokumentumok mappában, vagy a játék telepítési mappájában találhatók.
- Driverek: Ne felejtsd el telepíteni a legfrissebb videokártya drivereket az új gépedre, hogy a játékok optimálisan fussanak.
- Steam Cloud: Ellenőrizd a Steam beállításaiban, hogy a Steam Cloud engedélyezve van-e, mert ez automatikusan szinkronizálja a mentéseket és beállításokat a támogatott játékoknál.
- Helyi fájlok ellenőrzése: A Steam-ben a „Tulajdonságok” -> „Helyi fájlok” fül alatt van egy „A játékfájlok integritásának ellenőrzése…” gomb. Ezzel a funkcióval ellenőrizheted, hogy a játékfájlok sérültek-e, és ha igen, a Steam letölti a javításokat.
Összegzés
Bár az új gép beüzemelése és a Steam játékok átvitele elsőre bonyolultnak tűnhet, a fenti módszerekkel könnyedén megteheted. Válaszd azt a módszert, amelyik a legkényelmesebb és leggyorsabb számodra. Ne felejtsd el ellenőrizni a mentéseket és a drivereket, és máris élvezheted a kedvenc játékaidat az új gépeden!