Az Asus Transformer Book T100 egy ikonikus készülék a maga nemében. A 2013-ban megjelent, atom processzoros táblagép billentyűzet dokkolóval sokak számára jelentett egy megfizethető, hordozható és sokoldalú eszközt. De vajon mit tud kezdeni egy mai játékkal, vagy akár egy régebbi klasszikussal, mint a The Saboteur?
A The Saboteur – Egy rövid bemutató
A The Saboteur egy 2009-ben megjelent, nyílt világú akció-kaland játék, mely a második világháborúban játszódik a náci megszállás alatt lévő Párizsban. A játékos Sean Devlin szerepét ölti magára, egy ír autóversenyzőét, aki bosszút akar állni a németeken barátja haláláért. A játék különlegessége a „világításrendszer”, melyben a megszállt területek fekete-fehérek, míg a felszabadított területek színessé válnak, ezzel is érzékeltetve a játékos cselekedeteinek hatását.
Az Asus Transformer Book T100 Specifikációi
Mielőtt belevágnánk a tesztelésbe, érdemes áttekinteni a T100 főbb jellemzőit:
- Processzor: Intel Atom Z3740 (1.33 GHz, turbóval 1.86 GHz)
- Memória: 2 GB DDR3L
- Grafikus kártya: Intel HD Graphics (Bay Trail)
- Kijelző: 10.1 hüvelykes, 1366×768 felbontás
- Operációs rendszer: Windows 8.1 (eredetileg, de frissíthető)
Látható, hogy a T100 nem egy erőmű. Az Atom processzor és a 2GB RAM mai szemmel már nagyon kevésnek tűnik, de nézzük meg, mit tud kihozni belőle a The Saboteur.
A The Saboteur futtatása a T100-on – A teszt
A The Saboteur telepítése gond nélkül lezajlott. Mivel a játék nem volt a legfrissebb, kompatibilitási problémák nem merültek fel. A beállításokat a legkisebbre vettem, azaz a legalacsonyabb felbontást (800×600), a legkisebb grafikai beállításokat és kikapcsoltam minden extra effektet.
Az eredmény? Nos, nem volt tökéletes. A játék elindult, de a teljesítmény messze volt az ideálistól. A játékmenet akadozott, a képfrissítés gyakran leesett a játszhatatlan tartományba (15-20 FPS). A nagyobb nyílt világú területeken, ahol sok NPC és jármű volt jelen, a helyzet még rosszabbá vált.
Érdekes módon, a zártabb területeken, mint például a bárokban vagy a küldetések során, a teljesítmény javult, de még itt is messze volt a folyamatostól. A játékmenet nem volt élvezetes, a folyamatos akadozások elvonták a figyelmet, és nehézzé tették a pontos célzást és irányítást.
Finomhangolás és lehetséges megoldások
Próbáltam optimalizálni a rendszert a játék futtatása előtt. Bezártam minden felesleges programot, kikapcsoltam a Windows Aero-t, és a háttérben futó folyamatok számát is minimalizáltam. Ez minimális javulást eredményezett, de a játékmenet továbbra is messze volt az ideálistól.
Egy másik megoldás lehetne a játék futtatása alacsonyabb felbontásban, akár 640×480-ban, de ez jelentősen rontana a látványon, és a játékélmény sem lenne jobb. Emellett léteznek különböző teljesítményfokozó programok, de ezek hatékonysága kérdéses egy ilyen gyenge hardveren.
Végső ítélet
Sajnos a The Saboteur nem igazán játszható az Asus Transformer Book T100-on. A hardver egyszerűen nem elég erős ahhoz, hogy a játéket folyamatosan és élvezhetően futtassa. Bár elindul és működik valamilyen szinten, a teljesítménybeli hiányosságok elrontják a játékélményt.
Ez nem jelenti azt, hogy a T100 haszontalan lenne. Továbbra is egy remek eszköz irodai munkára, böngészésre és videónézésre. De a komolyabb játékokhoz, mint a The Saboteur, már kevésnek bizonyul. Ha játszani szeretnél ezen a készüléken, érdemesebb régebbi, kevésbé erőforrásigényes játékokat keresni.
Összefoglalva, a The Saboteur és az Asus Transformer Book T100 párosítása nem egy nyerő kombináció. Bár a nosztalgiafaktor megvan, a játékélmény kárára megy a gyenge hardver miatt.