Számítógépünk indításakor, ahelyett, hogy egyből a megszokott operációs rendszerbe jutnánk, előfordulhat, hogy egy menü fogad minket, ahol több kötet vagy operációs rendszer közül választhatunk. Ez elsőre zavaró lehet, főleg, ha nem emlékszünk rá, hogy mi magunk állítottuk volna be ezt a lehetőséget. De miért történik ez, és hogyan kezelhetjük a helyzetet?
Mi okozza a több kötet felajánlást indításkor?
Számos oka lehet annak, hogy a számítógépünk több kötetet kínál fel bootoláskor. Lássuk a leggyakoribbakat:
- Több operációs rendszer (dual boot): Ez a legkézenfekvőbb ok. Ha a gépeden két vagy több operációs rendszer van telepítve (pl. Windows és Linux), akkor indításkor ki kell választanod, melyiket szeretnéd használni. Ezt nevezik dual boot vagy multi boot konfigurációnak. Ez hasznos lehet, ha különböző feladatokra különböző operációs rendszereket szeretnél használni, vagy ha kísérletezni szeretnél egy új operációs rendszerrel anélkül, hogy felülírnád a meglévőt.
- Régi operációs rendszer maradványai: Ha korábban újratelepítetted az operációs rendszert, előfordulhat, hogy a régi telepítés adatai (pl. a boot szektor adatai) megmaradtak a merevlemezen. Ez ahhoz vezethet, hogy a gép azt hiszi, van egy másik operációs rendszer is, és felkínálja a választási lehetőséget.
- Boot manager problémák: A boot manager (pl. Windows Boot Manager, GRUB) az a szoftver, ami betölti az operációs rendszert. Ha ez a szoftver sérült vagy rosszul konfigurált, hibásan érzékelheti a köteteket és operációs rendszereket, és feleslegesen kínálhatja fel azokat.
- Virtuális gépek (virtual machine): Ha a gépeden futtatsz virtuális gépeket (pl. VMware, VirtualBox), azok bootmenüje bekerülhet a fő bootmenübe, ami szintén több kötet felajánlásához vezethet.
- Helyreállítási partíciók: Számos számítógépgyártó létrehoz egy rejtett helyreállítási partíciót, amely lehetővé teszi a gyári állapot visszaállítását. Ez a partíció is felkínálhatja magát indításkor, bár általában nem szükséges kiválasztani.
- Külső merevlemezek és USB meghajtók: Ha egy bootolható külső merevlemez vagy USB meghajtó van csatlakoztatva a géphez indításkor, a BIOS (Basic Input/Output System) vagy UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) érzékelheti azt, és felajánlhatja a bootolási lehetőségek között.
Hogyan kezeljük a helyzetet?
Attól függ, mi okozza a problémát, többféle megoldás is létezik:
- Ha valóban dual boot rendszert használsz: Ebben az esetben a helyzet normális. Egyszerűen válaszd ki azt az operációs rendszert, amelyet használni szeretnél, és folytasd a munkát. A boot menü időzítését beállíthatod a rendszerbeállításokban.
- Ha a régi operációs rendszer maradványai okozzák: Ebben az esetben a Boot Configuration Data (BCD) szerkesztésével távolíthatod el a felesleges bejegyzéseket. Ehhez használhatod a
bcdedit
parancsot a parancssorból (futtasd rendszergazdaként!). Figyelem! A BCD szerkesztése során figyelj arra, mit törölsz, mert hibás beavatkozás a rendszer indulásképtelenségéhez vezethet! - Ha a boot manager sérült: A Windows helyreállító környezetből javíthatod a boot managert a
bootrec /fixmbr
,bootrec /fixboot
ésbootrec /rebuildbcd
parancsokkal. Ehhez szükséged lesz egy telepítő médiára (DVD vagy USB meghajtó). - Virtuális gépek esetén: A virtuális gép beállításainál állítsd be, hogy ne legyen hozzárendelve bootolási lehetőség.
- Helyreállítási partíció esetén: Általában nem szükséges ezzel foglalkozni, hagyd, hogy az alapértelmezett operációs rendszer induljon el. Ha zavaró a megjelenése, a BCD szerkesztésével elrejtheted, de ezt csak akkor tedd, ha pontosan tudod, mit csinálsz.
- Külső meghajtók esetén: Egyszerűen húzd ki a külső meghajtót a gépből indítás előtt. A BIOS/UEFI beállításokban is megadhatod a bootolási sorrendet, hogy a belső merevlemez legyen az elsődleges boot eszköz.
Megelőzés
A problémák megelőzése érdekében javasolt:
- Operációs rendszer telepítésekor figyelmesen kövesd az utasításokat, és ügyelj arra, hogy a megfelelő partícióra telepítsd az operációs rendszert.
- Ne végezz feleslegesen újratelepítést, ha nem muszáj.
- Tartsd karban a rendszeredet, és futtass rendszeresen vírusellenőrzést.
- Legyél óvatos a BCD szerkesztésével, és csak akkor nyúlj hozzá, ha biztos vagy a dolgodban.
Remélhetőleg ez a cikk segített megérteni, miért kínálja a számítógéped több kötetet bekapcsoláskor, és hogyan kezelheted a helyzetet. Ha továbbra is problémáid vannak, fordulj szakemberhez!