Sok felhasználóban felmerül a kérdés, hogy a régi, de megbízható Windows 7 operációs rendszerről át lehet-e váltani a Windows 8-ra anélkül, hogy a teljes rendszert újra kéne telepíteni, azaz formázni kellene a merevlemezt. A válasz nem egyértelmű igen vagy nem, mivel számos tényezőtől függ, de a rövid válasz: igen, elvileg lehetséges az in-place frissítés.
Mi az az in-place frissítés?
Az in-place frissítés azt jelenti, hogy a Windows 7 rendszert a Windows 8 telepítőjével frissítjük, anélkül, hogy a merevlemezt formáznánk. Ez azt jelenti, hogy a programok, fájlok és beállítások elvileg megmaradnak. Ez sokkal kényelmesebb megoldás, mint a tiszta telepítés, ahol mindent elölről kell kezdeni.
A kompatibilitás kérdése
A legfontosabb szempont az, hogy a Windows 7-ed verziója kompatibilis-e a Windows 8-cal. Általánosságban elmondható, hogy a Windows 7 legtöbb kiadása (Home Premium, Professional, Ultimate) frissíthető Windows 8-ra, de a Starter Edition nem. Mielőtt belevágnál a frissítésbe, érdemes a Microsoft hivatalos oldalán tájékozódni a kompatibilitási kérdésekről és a minimális rendszerkövetelményekről.
A hardveres követelmények
A Windows 8 rendszerkövetelményei hasonlóak a Windows 7-éhez, de azért érdemes ellenőrizni, hogy a géped megfelel-e az alábbiaknak:
- Processzor: 1 GHz vagy gyorsabb
- RAM: 1 GB (32-bites) vagy 2 GB (64-bites)
- Szabad hely a merevlemezen: 16 GB (32-bites) vagy 20 GB (64-bites)
- Grafikus kártya: Microsoft DirectX 9 grafikus eszköz WDDM illesztőprogrammal
- Érintőképernyő használatához: tablet vagy monitor, amely támogatja a többpontos érintést
Ha a géped nem felel meg ezeknek a követelményeknek, a Windows 8 lassabban fog futni, vagy akár instabil is lehet.
A frissítés lépései
Ha meggyőződtél arról, hogy a rendszered kompatibilis és a hardveres követelményeknek is megfelel, akkor a következő lépéseket kell követned:
- Készíts biztonsági másolatot! Ez a legfontosabb lépés. Mielőtt bármibe is belekezdenél, készíts egy teljes biztonsági másolatot a rendszeredről. Erre többféle módszer létezik: készíthetsz egy rendszerképet (system image), vagy mentheted a fontos fájljaidat egy külső merevlemezre. Ha valami balul sül el, a biztonsági másolat segítségével vissza tudod állítani a rendszeredet a korábbi állapotába.
- Töltsd le a Windows 8 telepítőjét. Ha megvásároltad a Windows 8-at, akkor a Microsofttól tudod letölteni a telepítőt.
- Indítsd el a telepítőt. A telepítő elindítása után válaszd az „Upgrade” (Frissítés) opciót.
- Kövesd a képernyőn megjelenő utasításokat. A telepítő végigvezet a frissítés folyamatán. Érdemes odafigyelni a figyelmeztetésekre, mert a telepítő jelezheti, ha valamilyen program nem kompatibilis a Windows 8-cal.
- Aktiváld a Windows 8-at. A frissítés befejezése után aktiválnod kell a Windows 8-at a termékkulccsal.
Lehetséges problémák és megoldások
Az in-place frissítés nem mindig zökkenőmentes. Néhány gyakori probléma:
- Kompatibilitási problémák: Előfordulhat, hogy egyes programok nem kompatibilisek a Windows 8-cal. Ebben az esetben frissíteni kell a programot, vagy el kell távolítani.
- Illesztőprogram problémák: A Windows 8 esetleg nem rendelkezik a megfelelő illesztőprogramokkal egyes hardvereszközökhöz. Ebben az esetben le kell tölteni az illesztőprogramokat a gyártó weboldaláról.
- Teljesítmény problémák: A frissítés után a rendszered lassabban futhat. Ennek oka lehet a felesleges fájlok, a régi illesztőprogramok vagy a túl sok futó program. Érdemes kitakarítani a rendszert, eltávolítani a felesleges programokat és frissíteni az illesztőprogramokat.
- Kék halál (BSOD): Súlyosabb esetben a frissítés után a géped kék halállal állhat le. Ennek oka lehet hardveres hiba, illesztőprogram probléma vagy szoftveres konfliktus. Ebben az esetben a biztonsági másolat segítségével vissza kell állítani a rendszeredet.
Mi a teendő, ha a frissítés sikertelen?
Ha az in-place frissítés valamilyen okból sikertelen, akkor a legjobb megoldás a tiszta telepítés. Ez azt jelenti, hogy a merevlemezt formázod, és a Windows 8-at teljesen elölről telepíted. Bár ez időigényesebb, de biztosítja, hogy a rendszered tiszta és stabil legyen.
Összegzés
Az in-place frissítés a Windows 7-ről a Windows 8-ra elvileg lehetséges, de nem mindig a legbiztonságosabb megoldás. A frissítés előtt mindenképpen készíts biztonsági másolatot, és győződj meg arról, hogy a rendszered és a programjaid kompatibilisek a Windows 8-cal. Ha bármilyen probléma adódik, a tiszta telepítés a legbiztosabb megoldás.