A Windows 7, bár már nem a legújabb operációs rendszer, sokak számára még mindig megbízható és szeretett. Viszont az idő múlásával előfordulhatnak váratlan hibák, melyek közül az egyik legfrusztrálóbb a fekete képernyő indításkor, esetleg valamilyen hibajelzéssel kísérve. Ez a probléma különösen a Windows 7 x64 verzióját használóknál jelentkezhet. Ebben a cikkben részletesen bemutatjuk a lehetséges okokat, és lépésről lépésre végigvezetünk a megoldási lehetőségeken, hogy újra működőképessé tegyük a rendszered.
Mi okozhatja a fekete képernyőt indításkor?
Számos oka lehet annak, hogy a Windows 7 nem indul el rendesen és csak egy fekete képernyő fogad:
- Hibás illesztőprogramok: Grafikuskártya, hangkártya vagy más hardverhez tartozó elavult, sérült vagy hibás illesztőprogramok.
- Korrupt rendszerfájlok: A Windows rendszerfájljai megsérülhetnek vírusfertőzés, helytelen leállítás vagy hardverhiba miatt.
- Hardverhiba: RAM, merevlemez vagy alaplap probléma.
- Frissítési problémák: A Windows frissítések telepítése közben fellépő hibák.
- Boot szektor problémák: Sérült vagy hiányzó boot szektor.
- Vírus vagy malware fertőzés: Kártékony szoftverek befolyásolhatják a rendszer indítását.
Hibaelhárítási lépések a fekete képernyő ellen
Mielőtt bármilyen komolyabb beavatkozást végeznénk, érdemes kipróbálni néhány egyszerűbb megoldást:
1. Külső eszközök eltávolítása
Húzzuk ki az összes USB eszközt (nyomtató, külső merevlemez, pendrive, stb.) a számítógépből. Néha egy külső eszköz okozhat bootolási problémákat. Indítsuk újra a gépet és nézzük meg, hogy ez megoldja-e a problémát.
2. Biztonságos mód (Safe Mode) indítása
A Biztonságos mód a Windows egy speciális indítási módja, mely csak a legszükségesebb illesztőprogramokat és szolgáltatásokat tölti be. Ha a gép Biztonságos módban elindul, az azt jelenti, hogy a hiba valószínűleg egy illesztőprogramban vagy egy nem alapvető szolgáltatásban van.
- Kapcsoljuk ki a számítógépet.
- Kapcsoljuk be a számítógépet, és azonnal kezdjük el nyomkodni az F8 billentyűt (esetleg Delete, Esc, F2, F10, F12 – ez a gép típusától függ).
- A megjelenő menüben válasszuk a „Biztonságos mód” (Safe Mode) opciót.
Ha a Biztonságos mód elindul, próbáljuk meg a következőket:
- Illesztőprogramok frissítése/visszaállítása: Az Eszközkezelőben (Device Manager) keressük meg a problémásnak tűnő eszközöket (általában sárga felkiáltójellel vannak jelölve). Frissítsük, vagy ha az nem segít, állítsuk vissza az illesztőprogramot egy korábbi verzióra.
- Rendszer-visszaállítás (System Restore): Állítsuk vissza a rendszert egy olyan időpontra, amikor még megfelelően működött. A Rendszer-visszaállítás a rendszerfájlokon és a beállításokon változtat, a személyes fájlokon nem.
- Víruskeresés: Futtassunk le egy teljes víruskeresést egy naprakész vírusirtóval.
3. Indítójavítás (Startup Repair)
Ha a Biztonságos mód sem indul el, próbáljuk meg az Indítójavítást. Ehhez szükségünk lesz egy Windows 7 telepítőlemezre vagy egy helyreállító meghajtóra.
- Indítsuk el a számítógépet a telepítőlemezről vagy a helyreállító meghajtóról.
- Válasszuk ki a nyelvet és a billentyűzetkiosztást.
- Kattintsunk a „Számítógép javítása” (Repair your computer) opcióra.
- Válasszuk ki a „Hibaelhárítás” (Troubleshoot) lehetőséget.
- Kattintsunk az „Indítójavítás” (Startup Repair) opcióra.
Az Indítójavítás automatikusan megpróbálja kijavítani a rendszerindítással kapcsolatos problémákat.
4. Bootrec.exe használata
A Bootrec.exe egy parancssori eszköz, mely segítségével manuálisan javíthatjuk a boot szektort és a boot konfigurációs adatokat. Ehhez is szükségünk lesz a telepítőlemezre vagy a helyreállító meghajtóra.
- Indítsuk el a számítógépet a telepítőlemezről vagy a helyreállító meghajtóról.
- Válasszuk ki a nyelvet és a billentyűzetkiosztást.
- Kattintsunk a „Számítógép javítása” (Repair your computer) opcióra.
- Válasszuk ki a „Hibaelhárítás” (Troubleshoot) lehetőséget.
- Kattintsunk a „Parancssor” (Command Prompt) opcióra.
- Írjuk be a következő parancsokat, mindegyik után nyomjunk Entert:
bootrec /fixmbr
bootrec /fixboot
bootrec /scanos
bootrec /rebuildbcd
Ezután indítsuk újra a számítógépet.
5. Hardverhiba kizárása
Ha a fenti megoldások egyike sem működik, akkor valószínű, hogy hardverhiba áll a probléma hátterében. Ebben az esetben érdemes tesztelni a RAM-ot (például a Memtest86+ programmal) és a merevlemezt (a gyártó által biztosított diagnosztikai eszközökkel). A hibás hardvert cserélni kell.
Végső megoldás: Tiszta telepítés
Ha minden más kudarcot vall, a legvégső megoldás a Windows 7 x64 tiszta telepítése. Ez eltávolít minden adatot a merevlemezről, ezért csak akkor alkalmazzuk, ha már mindent megpróbáltunk, és nincs más lehetőség. A telepítés előtt készítsünk biztonsági másolatot a fontos adatainkról egy külső meghajtóra.
Reméljük, hogy ez a cikk segített megoldani a Windows 7 x64 indítási hibát. Ha további kérdéseid vannak, fordulj szakemberhez.