A Windows 8.1 korszakát éljük, majd hirtelen felbukkan a Windows 10, és mindenki frissíteni akar. De mi történik a Windows 8.1 Pro licenszel? Vajon a frissítés után is a Pro verziót kapjuk, vagy csak a „sima” Windows 10-et? Ez egy gyakori kérdés, és ebben a cikkben pontosan erre a kérdésre fogunk választ adni, részletesen, érthetően, és emberi nyelven.
A Microsoft frissítési politikája
A Microsoft a Windows 10 megjelenésekor ingyenes frissítési lehetőséget kínált a Windows 7 és Windows 8.1 felhasználók számára. Ez az ajánlat egy ideig volt elérhető, de a lényeg az volt, hogy a meglévő licenszed alapján kaptad meg a Windows 10 verziót. Ez azt jelenti, hogy ha Windows 8.1 Pro-val rendelkeztél, akkor a frissítés után Windows 10 Pro-t kellett, hogy kapj. Ha Windows 8.1 Home verziód volt, akkor Windows 10 Home lett a végeredmény.
Fontos megjegyezni, hogy az ingyenes frissítési időszak már lejárt. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne lehetne még frissíteni. Vannak „kiskapuk”, és léteznek olyan esetek, amikor még mindig működik a frissítés, de erre nem lehet 100%-ig hagyatkozni.
Mit tegyek, ha nem vagyok biztos a verzióban?
Ha már Windows 10-et használsz, de nem vagy biztos abban, hogy a Pro verziód van-e, könnyen ellenőrizheted:
- Nyomd meg a Windows billentyű + R kombinációt a Futtatás ablak megnyitásához.
- Írd be a winver parancsot, és nyomd meg az Entert.
- Megjelenik egy ablak, amelyben láthatod a Windows verzióját (pl. Windows 10 Pro vagy Windows 10 Home).
Ha Windows 10 Home-ot látsz, pedig eredetileg Windows 8.1 Pro-d volt, akkor valami hiba történhetett a frissítés során. Ebben az esetben érdemes lehet felvenni a kapcsolatot a Microsoft ügyfélszolgálatával, vagy szakemberhez fordulni.
Frissítési forgatókönyvek és lehetséges problémák
Bár a fentiek a „szabályok”, azért a valóságban előfordulhatnak eltérések. Nézzünk néhány lehetséges forgatókönyvet:
- Tiszta telepítés: Ha a frissítés helyett tiszta telepítést végeztél a Windows 10-ből, akkor a telepítés során meg kell adnod a termékkulcsodat. Ha a Windows 8.1 Pro kulcsodat adod meg, akkor a Windows 10 Pro fog települni.
- Hardvercsere: Ha a frissítés után jelentős hardvercsere történt (pl. alaplap), akkor a Windows újraaktiválásra szorulhat. Ebben az esetben is a meglévő licenszed számít.
- Digitális licensz: A Windows 10 digitális licenszet használ, amely a Microsoft fiókodhoz és a hardveredhez van kötve. Ez megkönnyíti az újraaktiválást, de fontos, hogy a Microsoft fiókodba be legyél jelentkezve.
- Aktiválási problémák: Előfordulhatnak aktiválási problémák a frissítés után. Ilyenkor érdemes a Hibaelhárítás opciót használni a Beállítások -> Frissítés és biztonság -> Aktiválás menüpont alatt.
Mit tehetek, ha elrontottam?
Ha véletlenül rossz verziót telepítettél, vagy aktiválási problémáid vannak, ne ess kétségbe! Több megoldás is létezik:
- Kapcsolatfelvétel a Microsoft ügyfélszolgálatával: Ők segíthetnek az aktiválási problémák megoldásában, vagy akár a megfelelő verzió telepítésében is.
- Windows 10 Pro vásárlása: Ha minden más kudarcot vall, akkor a legegyszerűbb megoldás a Windows 10 Pro licensz megvásárlása.
- Szakember segítsége: Ha nem vagy biztos a dolgodban, kérj segítséget egy számítógép szerelőtől vagy informatikustól.
Összegzés
A Windows 8.1 Pro-ról Windows 10-re történő frissítés esetén elvileg a Windows 10 Pro verziót kell, hogy kapd. Az ingyenes frissítési időszak lejárta után is érvényes ez a szabály, bár a frissítés már nem feltétlenül olyan egyszerű. Fontos, hogy tisztában legyél a licenszeddel, és hogy szükség esetén tudj reagálni az esetleges problémákra. Reméljük, ez a cikk segített tisztázni a kérdést!