Sokan emlékszünk még a Windows 7-re, a Microsoft egyik legnépszerűbb operációs rendszerére. Bár már nem támogatott, sokan még ma is használják, vagy éppen egy régi gépről szeretnék áthelyezni a licencüket egy újra. De vajon lehetséges ez? A válasz, mint sokszor, nem egyszerű igen vagy nem, hanem egy bonyolultabb, jogi és technikai tényezőktől függő válasz.
A Windows 7 licenc típusai
Ahhoz, hogy megértsük, miért nem egyértelmű a válasz, először is tisztában kell lennünk a Windows 7 licenc típusainak különbségeivel. Két fő típust különböztetünk meg:
- OEM (Original Equipment Manufacturer) licenc: Ez a licenc típus egy adott számítógéphez van kötve. Általában akkor vásároljuk, amikor egy komplett számítógépet veszünk (pl. a Media Marktban vagy az Euronics-ban). Az OEM licencet nem lehet másik gépre áthelyezni. A licenc az alaplaphoz van kötve, tehát az alaplap cseréje egyben a licenc elvesztését is jelenti.
- Retail (dobozos) licenc: Ezt a licencet külön vásároljuk, egy dobozban, DVD-vel és termékkulccsal. A Retail licenc átruházható másik gépre, de csak akkor, ha az eredeti gépen deaktiváljuk a licencet.
Hogyan állapíthatom meg a licenc típusát?
Ha nem emlékszel, hogy milyen típusú licencet vásároltál, többféle módon is kiderítheted:
- A vásárlási dokumentumok átnézése: A számlán, a megrendelés visszaigazolásán vagy a dobozon általában szerepel, hogy OEM vagy Retail licencről van-e szó.
- Parancssor használata: Nyisd meg a parancssort (keresd a „cmd” kifejezést a Start menüben, majd futtasd rendszergazdaként), és írd be a következő parancsot:
slmgr /dli
. Ez egy ablakot fog megnyitni, amiben megjelenik a licenc típusa. Ha „OEM_SLP” szerepel benne, akkor OEM licencről van szó. - A Microsoft ügyfélszolgálat felkeresése: Ha egyik módszer sem vezet eredményre, hívd fel a Microsoft ügyfélszolgálatát a termékkulcs megadásával. Ők pontos információt tudnak adni a licencről.
A Windows 7 áthelyezésének lépései (Retail licenc esetén)
Ha Retail licencről van szó, az alábbi lépéseket kell követned az áthelyezéshez:
- A Windows 7 deaktiválása az eredeti gépen: Ezt a parancssor segítségével teheted meg. Nyisd meg a parancssort (rendszergazdaként), és írd be a következő parancsot:
slmgr /upk
. Ez eltávolítja a termékkulcsot a gépről. Ezután futtasd aslmgr /cpky
parancsot is, ami eltávolítja a termékkulcsot a rendszerleíró adatbázisból. Végül indítsd újra a gépet. - A Windows 7 telepítése az új gépre: Telepítsd fel a Windows 7-et az új gépre a telepítőlemezről vagy USB meghajtóról.
- A termékkulcs aktiválása az új gépen: A telepítés során vagy utána kérni fogja a termékkulcsot. Add meg a régi gépen használt termékkulcsot. Ha online aktiválás nem sikerül, próbáld meg telefonon aktiválni a Microsoft ügyfélszolgálatán keresztül.
Problémák és lehetséges megoldások
Az áthelyezés során több probléma is felmerülhet:
- Aktiválási hiba: A Microsoft rendszere érzékelheti, hogy a termékkulcsot már használják. Ebben az esetben telefonos aktiválásra lehet szükség, ahol elmagyarázhatod a helyzetet a Microsoft ügyfélszolgálatának.
- Hardveres változások: Az aktiválás során a rendszer ellenőrzi a hardver konfigurációját is. Ha túl sok hardveres változás történt az eredeti géphez képest, az aktiválás sikertelen lehet.
- A Windows 7 már nem támogatott: Fontos észben tartani, hogy a Windows 7 támogatása megszűnt. Bár elvileg átvihető a licenc, a biztonsági frissítések hiánya miatt erősen ajánlott egy modernebb operációs rendszerre váltani (pl. Windows 10 vagy Windows 11).
Összefoglalás
Összefoglalva, a Windows 7 áthelyezése másik gépre lehetséges, de csak akkor, ha Retail licenc-ed van, és az eredeti gépen megfelelően deaktiváltad a licencet. OEM licenc esetén ez nem lehetséges. Azonban a támogatás megszűnése miatt erősen ajánlott egy modern operációs rendszerre váltani, hogy a géped biztonságban legyen.