A Farming Simulator 2013, bár már nem a legújabb a sorozatban, sokak kedvence maradt. Egyrészt mert tele van tartalommal, másrészt pedig – elvileg – nem egy hardverigényes játék. De vajon tényleg így van ez? Mi van akkor, ha egy igazán régi géped van, mondjuk egy ATI Radeon 9550 vagy egy X1050 videokártyával? Nos, utána jártunk a dolognak!
A nosztalgia ereje és a régi vas
Valljuk be, a videojátékok terén is létezik nosztalgia. Sokaknak kellemes emlékei fűződnek a Farming Simulator 2013-hoz, és szívesen újraélnék azokat az időket, amikor a virtuális traktor volánja mögött töltötték az órákat. Azonban a technika nem áll meg, és ami pár éve középkategóriás gépnek számított, az ma már a minimum követelményeknek sem felel meg. Az ATI Radeon 9550 és X1050 grafikus kártyák pedig már bőven veteránnak számítanak a számítástechnikában.
A minimális és ajánlott rendszerkövetelmények
Mielőtt belevágnánk a tesztelésbe, nézzük meg, mit ír a játék doboza, vagyis a hivatalos rendszerkövetelmények:
- Minimális rendszerkövetelmények:
- Operációs rendszer: Windows XP, Vista, 7
- Processzor: 2.0 GHz Intel vagy AMD processzor
- Memória: 1 GB RAM
- Grafikus kártya: 128 MB videómemória, DirectX 9.0c kompatibilis
- Hang: DirectX 9.0c kompatibilis hangkártya
- Merevlemez: 2 GB szabad hely
- Ajánlott rendszerkövetelmények:
- Operációs rendszer: Windows Vista, 7
- Processzor: 2.0 GHz Intel vagy AMD processzor
- Memória: 2 GB RAM
- Grafikus kártya: 256 MB videómemória, NVIDIA Geforce 6800 sorozat, ATI Radeon X850 vagy jobb
- Hang: DirectX 9.0c kompatibilis hangkártya
- Merevlemez: 2 GB szabad hely
Láthatjuk, hogy a minimális rendszerkövetelmények alapján akár még bizakodhatunk is. Elvégre a Radeon 9550 és X1050 is DirectX 9.0c kompatibilis és rendelkezik a minimálisan elvárt 128 MB videómemóriával. Az ajánlott követelményeknél azonban már más a helyzet, ott erősebb kártyák szerepelnek.
A valóság kegyetlen tesztje
A papír persze mindent elbír, de a való életben azért más a helyzet. A teszt során mindkét kártyával kipróbáltuk a játékot. Fontos megjegyezni, hogy a tesztgépben egy AMD Athlon 64 X2 processzor és 2 GB RAM volt, ami a minimális követelményeknek éppenhogy megfelel, de az ajánlottól azért elmarad.
ATI Radeon 9550
A Radeon 9550-nel a játék elindult, ez már önmagában jó hír. Azonban a menüben is érezhető volt a lassúság. A grafikai beállításokat a legalacsonyabbra véve, 800×600-as felbontásban a játék elindult. Azonban a játékmenet szaggatott volt, a képfrissítés alacsony, ami hosszútávon élvezhetetlenné tette a játékot. A nagyobb gépek, több növényzet és a dinamikus fények különösen megterhelték a kártyát.
ATI Radeon X1050
Az X1050 valamivel jobb eredményeket produkált, de a különbség nem volt egetverő. Itt is a legalacsonyabb beállításokon, 800×600-as felbontásban sikerült elfogadható (de messze nem ideális) képfrissítést elérni. Azonban a nagyobb farmokon, több eszközzel dolgozva itt is előjöttek a szaggatások, a framerate ingadozása pedig zavaró volt.
Konklúzió: Játszható, de kompromisszumokkal
A válasz tehát az, hogy elvileg játszható a Farming Simulator 2013 ATI Radeon 9550 és X1050 videokártyákkal, de nagyon sok kompromisszumot kell kötni. A grafikai beállításokat a minimumra kell állítani, a felbontást le kell csökkenteni, és még így is számítani kell arra, hogy a játékmenet nem lesz teljesen gördülékeny. Ha igazán élvezni szeretnéd a játékot, érdemesebb egy erősebb gépet beszerezni, vagy legalább a videokártyát lecserélni egy modernebbre.
Alternatívák és tippek
Ha ragaszkodsz a régi gépedhez, és a Farming Simulator 2013-at szeretnéd futtatni, van néhány dolog, amivel javíthatsz a helyzeten:
- Driverek frissítése: Ellenőrizd, hogy a legfrissebb driverek vannak-e telepítve a videokártyához. Bár ezekhez a kártyákhoz már nem adnak ki új drivereket, egy régebbi, de jól bevált verzió még segíthet.
- Háttérfolyamatok leállítása: Zárd be az összes felesleges programot, ami fut a háttérben. Minél több erőforrást szabadítasz fel, annál jobb.
- Operációs rendszer optimalizálása: Egy friss, letisztított operációs rendszer sokat javíthat a teljesítményen.
- Alacsony felbontás: A legalacsonyabb felbontás beállítása segít a képfrissítés növelésében.
- Grafikai beállítások minimalizálása: Kapcsold ki az összes felesleges grafikai effektet.
Végső soron érdemes lehet kipróbálni a Farming Simulator 2008 vagy Farming Simulator 2009 verziókat, amik még kevésbé hardverigényesek, de a játékélmény hasonló lehet.