Sokan emlékszünk még arra az időre, amikor a Microsoft ingyenesen kínálta a Windows 10-re való frissítést a Windows 7 és 8/8.1 felhasználóinak. Az az akció hivatalosan 2016 júliusában véget ért, de vajon ez azt jelenti, hogy az ingyenes Windows 10 már a múlté? A válasz bonyolultabb, mint gondolnánk.
A hivatalos helyzet
A Microsoft hivatalosan lezárta az ingyenes frissítési időszakot. Ha most szeretnénk legálisan Windows 10-et telepíteni egy olyan gépre, amin még nincs, akkor licencet kell vásárolnunk. Ez a legbiztosabb és legajánlottabb megoldás, hiszen így teljeskörű támogatást kapunk, és biztosak lehetünk abban, hogy a rendszerünk mindig naprakész lesz a legújabb biztonsági javításokkal.
A nem hivatalos utak
Ennek ellenére, az interneten még mindig találhatunk olyan "trükköket" és megoldásokat, amik állítólag lehetővé teszik az ingyenes Windows 10 telepítést. Lássuk, mik ezek, és milyen kockázatokkal járnak:
- A termékkulcs keresése: Sok fórumon és oldalon kínálnak használt vagy "szabad" termékkulcsokat. Ezek használata azonban nagyon kockázatos. Először is, illegális, és a Microsoft bármikor letilthatja a kulcsot. Másodszor, a letöltött telepítőfájl tartalmazhat vírusokat vagy malware-t.
- A kisegítő lehetőségeket kihasználó frissítés: Az eredeti ingyenes frissítési programban létezett egy lehetőség a kisegítő lehetőségeket használók számára. Bár ez a program hivatalosan is megszűnt, egyesek szerint még mindig működik. Azonban ez a megoldás sem garantált, és a Microsoft bármikor megszüntetheti a működését.
- Használt számítógépekből származó licencek: Ha használt számítógépet vásárolunk, érdemes ellenőrizni, hogy rendelkezik-e Windows 10 licenccel. Ha igen, akkor használhatjuk azt a licencet a gépen. Fontos azonban, hogy a licenc az eredeti géphez van kötve, ezért ha másik gépre szeretnénk telepíteni, akkor problémák adódhatnak az aktiválással.
- "Aktíváló" programok: Rengeteg olyan program kering az interneten, ami azt ígéri, hogy aktiválja a Windows 10-et ingyen. Ezek a programok szinte kivétel nélkül kártékonyak, és súlyos biztonsági kockázatot jelentenek. Soha ne telepítsünk ilyen programokat a gépünkre!
A kockázatok mérlegelése
Az ingyenes Windows 10 telepítése csábító lehet, de érdemes alaposan átgondolni a kockázatokat. A legális licenc vásárlása a legbiztonságosabb és legmegbízhatóbb megoldás, hiszen így elkerülhetjük a jogi problémákat, a vírusokat és a malware-t. Ráadásul a legújabb frissítéseket és biztonsági javításokat is garantáltan megkapjuk.
Ha mégis úgy döntünk, hogy kipróbálunk egy nem hivatalos módszert, akkor legyünk nagyon óvatosak. Csak megbízható forrásból töltsünk le fájlokat, és telepítsünk antivírus programot a gépünkre. Ne feledjük, hogy az ingyenes megoldások sokszor többe kerülnek, mint a legális licenc.
Alternatívák
Ha nem szeretnénk Windows 10-et vásárolni, akkor érdemes lehet fontolóra venni más operációs rendszereket is. A Linux számos ingyenes és nyílt forráskódú disztribúciót kínál, amelyek kiváló alternatívát jelenthetnek a Windows számára. Ilyen például az Ubuntu, a Linux Mint vagy a Fedora. Ezek a rendszerek általában kevesebb erőforrást igényelnek, mint a Windows, így régebbi gépeken is jól futnak.
Végső gondolatok
Az ingyenes Windows 10 lehetősége még létezik, de sok kockázattal jár. A legális út a legbiztonságosabb és legmegbízhatóbb, de ha más megoldást keresünk, legyünk nagyon körültekintőek. Mérlegeljük a kockázatokat és a lehetséges alternatívákat, mielőtt döntést hozunk.