Sokan szembesülünk azzal a kérdéssel, hogy vajon a gépünk el fog-e bírni egy adott játékot, vagy érdemes-e megvenni, mielőtt csalódnánk a gyenge teljesítmény miatt. Ráadásul, ha szeretnénk még felvételt is készíteni a játékról a Fraps segítségével, akkor a hardver követelmények még magasabbak. Ebben a cikkben bemutatom, hogy milyen játékok futnak jól egy konkrét konfiguráción, és a Fraps-szel való felvétel hogyan befolyásolja a teljesítményt.
A tesztgép konfigurációja
Mielőtt belemerülnénk a játékok listájába, fontos tisztázni, hogy milyen hardverről beszélünk. Ez a teszt a következő konfiguráción történt:
- Processzor: Intel Core i5-8400
- Videokártya: NVIDIA GeForce GTX 1060 6GB
- Memória: 16GB DDR4 2666MHz
- SSD: 256GB (rendszer és játékok)
- Operációs rendszer: Windows 10 64-bit
Ez a konfiguráció már nem a legújabb, de még mindig képes arra, hogy a legtöbb játékot közepes vagy magas beállításokon futtassa, különösen 1080p felbontásban. A GTX 1060 egy népszerű kártya volt, és még ma is sok játékos használja.
Játékok tesztelése Fraps-szel
A tesztelés során a következő játékokat próbáltam ki, különböző beállításokon és a Fraps-szel való felvétel mellett. A Fraps-et azért választottam, mert egy viszonylag régi, de megbízható program, és sokan használják még ma is. Fontos megjegyezni, hogy a felvétel jelentősen csökkentheti a képkockasebességet (FPS), mivel a processzornak és a merevlemeznek többletmunkát kell végeznie.
Grand Theft Auto V
A GTA V még mindig egy népszerű játék, és a grafikai beállítások széles skálájának köszönhetően jól skálázódik a különböző hardvereken. A teszt során közepes beállításokon átlagosan 60 FPS-t értem el Fraps nélkül. A felvétel bekapcsolásával ez körülbelül 45-50 FPS-re esett vissza. Magas beállításokon a Fraps-szel való felvétel már érezhetően akadozott.
The Witcher 3: Wild Hunt
A The Witcher 3 gyönyörű grafikájával híres, de ez komoly terhelést jelent a hardvernek. Közepes beállításokon Fraps nélkül 50-60 FPS volt az átlag. A felvétel bekapcsolásával ez 35-45 FPS-re csökkent, ami még játszható, de már érezhető a különbség. Magas beállításokon a Fraps-szel való felvétel már nem volt élvezhető.
Fortnite
A Fortnite egy optimalizáltabb játék, mint a fent említettek, így magasabb képkockasebességet lehet elérni. Magas beállításokon Fraps nélkül 100+ FPS volt az átlag. A felvétel bekapcsolásával ez 70-80 FPS-re csökkent, ami még mindig nagyon jó.
Overwatch
Az Overwatch szintén egy jól optimalizált játék. Magas beállításokon Fraps nélkül 120+ FPS volt az átlag. A felvétel bekapcsolásával ez 90-100 FPS-re esett vissza, ami szinte észrevehetetlen.
Cyberpunk 2077
A Cyberpunk 2077 egy erőforrás igényes játék, ami sok gépet megizzaszt. Alacsony-közepes beállításokon Fraps nélkül 40-50 FPS volt az átlag. A felvétel bekapcsolásával ez 25-35 FPS-re csökkent, ami már nem igazán játszható. Ez a játék egyértelműen megmutatja, hogy a hardvernek komoly kihívást jelent a felvétel.
Alternatívák a Fraps helyett
Bár a Fraps egy népszerű program, vannak alternatívák, amelyek kevésbé terhelik a rendszert. Például az OBS Studio vagy az NVIDIA ShadowPlay (ha NVIDIA kártyád van) hatékonyabban tudják kezelni a felvételt, és kevésbé befolyásolják a játék teljesítményét. Az OBS Studio ráadásul ingyenes és nyílt forráskódú.
Összegzés
A tesztek alapján látható, hogy a Fraps-szel való felvétel jelentősen csökkentheti a játékok teljesítményét. Fontos figyelembe venni a hardver konfigurációját és a játék grafikai igényeit. Ha gyengébb géped van, érdemes alacsonyabb beállításokat választani, vagy alternatív felvevő programot használni. Ha komolyabban szeretnél foglalkozni a játékfelvételekkel, akkor érdemes lehet beruházni egy erősebb processzorba és videokártyába.
Remélem, ez a cikk segített abban, hogy jobban megértsd a játékok és a Fraps kapcsolatát, és jobban meg tudd tervezni a játékélményedet!