A számítógép indításakor megjelenő fekete képernyő és a „No Bootable Device” hibaüzenet az egyik legfrusztrálóbb probléma, amivel egy felhasználó találkozhat. Mit jelent ez a hiba, és hogyan orvosolhatjuk? Ebben a cikkben részletesen bemutatjuk a lehetséges okokat és megoldásokat, hogy újraindíthasd számítógépedet.
Mi az a „No Bootable Device” Hiba?
A „No Bootable Device” (Nincs Indítható Eszköz) hiba azt jelenti, hogy a számítógép nem talál olyan eszközt (például merevlemezt, SSD-t vagy USB meghajtót), amelyről el tudná indítani az operációs rendszert. Egyszerűbben fogalmazva, a gép nem találja az „útmutatót” (az operációs rendszert), ami alapján elindulhatna.
A Hiba Lehetséges Okai
Számos oka lehet annak, hogy a „No Bootable Device” hiba megjelenik. Nézzük a leggyakoribbakat:
- Hibásan csatlakoztatott vagy sérült merevlemez/SSD: A leggyakoribb ok, hogy a merevlemez vagy az SSD, amin az operációs rendszer van, nem megfelelően van csatlakoztatva a számítógéphez, vagy fizikailag sérült.
- BIOS indítási sorrend probléma: A BIOS (Basic Input/Output System) felelős azért, hogy melyik eszközről próbálja meg a gép először indítani a rendszert. Ha a megfelelő eszköz nincs beállítva elsődleges indítási eszköznek, a hiba megjelenhet.
- Sérült operációs rendszer: Az operációs rendszer fájljai megsérülhetnek vírusfertőzés, áramszünet vagy hibás frissítés következtében.
- BIOS beállítások hibái: Előfordulhat, hogy a BIOS beállítások valamilyen oknál fogva megváltoztak, és ez okozza a problémát.
- Meghajtóhiba: A merevlemez vagy SSD meghajtó hardveresen meghibásodhatott.
- CMOS elem lemerülése: A CMOS elem felel a BIOS beállítások tárolásáért. Ha lemerül, a BIOS beállítások visszaállhatnak alapértelmezettre, ami a boot sorrend problémájához vezethet.
- Külső eszköz zavarása: Néha egy nem megfelelően működő USB eszköz is okozhat ilyen problémát.
Hibaelhárítási Lépések
Most nézzük, mit tehetsz, ha találkozol a „No Bootable Device” hibával:
- Ellenőrizd a csatlakozásokat:
- Kapcsold ki a számítógépet, és húzd ki a tápkábelt.
- Nyisd ki a számítógépházat, és ellenőrizd a merevlemez/SSD csatlakozásait (SATA kábel és tápkábel). Győződj meg róla, hogy szilárdan a helyükön vannak.
- Ha van rá lehetőséged, próbáld ki a merevlemezt/SSD-t egy másik SATA porton.
- Ellenőrizd a BIOS indítási sorrendet:
- Indítsd újra a számítógépet, és figyeld, hogy melyik billentyűt kell megnyomnod a BIOS-ba való belépéshez (általában Del, F2, F12, Esc).
- A BIOS beállításokban keresd meg a „Boot” vagy „Boot Order” menüpontot.
- Győződj meg róla, hogy a merevlemez/SSD, amelyen az operációs rendszer van, az első helyen szerepel az indítási sorrendben.
- Mentsd el a változtatásokat, és lépj ki a BIOS-ból.
- Próbáld ki a BIOS alaphelyzetbe állítását:
- A BIOS beállításokban keress egy „Load Defaults” vagy „Restore Defaults” opciót.
- Válaszd ezt az opciót, és mentsd el a változtatásokat.
- Ha ez nem működik, húzd ki a számítógépet a konnektorból, és vedd ki a CMOS elemet (egy kis gombelem az alaplapon) néhány percre. Ezt követően helyezd vissza, és próbáld újraindítani a gépet.
- Ellenőrizd a merevlemezt/SSD-t egy másik számítógépen:
- Ha van rá lehetőséged, csatlakoztasd a merevlemezt/SSD-t egy másik működő számítógéphez, és ellenőrizd, hogy az felismeri-e.
- Ha a másik számítógép sem ismeri fel, valószínűleg hardveres meghibásodás történt.
- Futtass memóriatesztet:
- Bár ritkán, a hibás RAM is okozhat indítási problémákat. Tölts le egy memóriatesztelő programot (pl. Memtest86), és futtasd le a memórián.
- Próbáld meg az operációs rendszer javítását vagy újratelepítését:
- Ha a hiba továbbra is fennáll, valószínűleg az operációs rendszer sérült. Próbáld meg javítani a rendszert egy telepítőlemezről vagy USB meghajtóról.
- Végső megoldásként telepítsd újra az operációs rendszert.
- Ellenőrizd a hardvereket:
- Ha továbbra is fennáll a probléma, és már minden más lehetőséget kipróbáltál, a hardver meghibásodása a valószínű. Ebben az esetben érdemes szakemberhez fordulni.
Megelőzési Tippek
A „No Bootable Device” hiba elkerülése érdekében érdemes betartani néhány egyszerű szabályt:
- Rendszeresen készíts biztonsági másolatot: Így ha probléma adódik, könnyen visszaállíthatod a rendszert.
- Tartsd karban a számítógépedet: Ne engedd, hogy túlmelegedjen, és rendszeresen tisztítsd meg a portól.
- Telepíts megbízható vírusirtót: A vírusok károsíthatják az operációs rendszert.
- Ne kapcsold ki a gépet áramszünet közben: Az áramszünet okozta hirtelen kikapcsolás adatvesztéshez és rendszerhibákhoz vezethet.
Összegzés
A „No Bootable Device” hiba frusztráló lehet, de a legtöbb esetben orvosolható a fent említett lépésekkel. Fontos, hogy türelmes légy, és lépésről lépésre haladj. Ha egyik megoldás sem segít, érdemes szakemberhez fordulni.