„Segítség! Windows 7 helyett a régi Windows XP-m indul el a gépen! Mi történt? Mit tegyek?” Ismerősen hangzik? Ez egy meglehetősen frusztráló probléma, amivel sajnos sokan találkoznak, különösen régebbi gépeknél, ahol több operációs rendszer (OS) is telepítve volt. Ne ess kétségbe, nem kell egyből szakemberhez fordulnod. Ebben a cikkben részletesen megvizsgáljuk, mi okozhatja ezt a jelenséget, és lépésről lépésre végigvezetünk a megoldásokon.
Miért indul el a Windows XP a Windows 7 helyett?
A legvalószínűbb ok a rendszerbetöltő (bootloader) hibája. A rendszerbetöltő felelős azért, hogy kiválassza, melyik operációs rendszer induljon el a gép bekapcsolásakor. Ha a Windows XP telepítése felülírta a Windows 7 rendszerbetöltőjét, akkor a gép automatikusan az XP-t fogja elindítani. Más okok is állhatnak a háttérben:
- Újabb operációs rendszer telepítése régebbi mellé: Az XP egy régebbi rendszer, és telepítése után gyakran felülírja a Windows 7 betöltési beállításait.
- Dual boot konfiguráció: Lehet, hogy korábban szándékosan állítottad be a gépedet, hogy választhass a két operációs rendszer között, és most valamiért az XP az alapértelmezett.
- Boot.ini fájl sérülése: Bár a Windows 7 nem használja a boot.ini fájlt (a BCD-t használja), ha valamilyen oknál fogva egy XP-s boot.ini került a rendszerre (például egy külső program által), az is okozhat problémákat.
- BIOS beállítások: Ritkábban, de a BIOS-ban is beállíthatók a boot prioritások. Érdemes ellenőrizni, hogy a merevlemez, amin a Windows 7 van, előrébb szerepel-e, mint a merevlemez, amin az XP.
- Hardveres problémák: Rendkívül ritka, de hardveres problémák (pl. merevlemez hiba) is okozhatnak bootolási problémákat.
Megoldások: Vissza a Windows 7-hez!
Most pedig nézzük, hogyan orvosolhatod a problémát. A következőkben különböző módszereket mutatunk be, a legegyszerűbbtől a bonyolultabb felé haladva.
1. Egyszerű megoldás: Boot menü
A legegyszerűbb megoldás, ha a gép bekapcsolásakor a boot menüt hívod elő. Általában a F8, F11, F12, Esc vagy Del gombok valamelyikének nyomkodásával teheted ezt meg (a gomb a gép gyártójától függ). A boot menüben megjelenik a választható eszközök listája, köztük a merevlemezekkel. Válaszd ki azt a merevlemezt, amin a Windows 7 található. Ha így elindul a Windows 7, akkor legalább tudjuk, hogy az operációs rendszer maga nem sérült.
2. Rendszerbetöltő javítása a Windows 7 telepítőlemezével
Ha a fenti megoldás csak ideiglenes, és a gép továbbra is az XP-vel indul, akkor a Windows 7 telepítőlemezével kell javítanod a rendszerbetöltőt.
- Helyezd be a Windows 7 telepítőlemezt a meghajtóba, és indítsd el a gépet róla.
- Válaszd ki a nyelvet és a billentyűzetkiosztást.
- A telepítő képernyőn kattints a „Számítógép javítása” (Repair your computer) opcióra.
- A „Rendszer-helyreállítási lehetőségek” (System Recovery Options) ablakban válaszd ki a „Parancssor” (Command Prompt) opciót.
- A parancssorba írd be a következő parancsokat, soronként, és mindegyik után nyomd le az Entert:
bootrec /fixmbr
bootrec /fixboot
bootrec /rebuildbcd
- Zárd be a parancssort, és indítsd újra a gépet.
A bootrec /fixmbr
parancs megjavítja a Master Boot Recordot (MBR), a bootrec /fixboot
parancs megjavítja a boot szektort, a bootrec /rebuildbcd
parancs pedig újraépíti a Boot Configuration Data (BCD) fájlt, ami a Windows 7 rendszerbetöltőjének konfigurációs fájlja.
3. EasyBCD használata
Az EasyBCD egy ingyenes program, amellyel könnyedén szerkesztheted a rendszerbetöltőt. Letöltheted a NeoSmart Technologies weboldaláról. Telepítsd fel a Windows XP alatt, majd indítsd el.
- Az EasyBCD-ben navigálj a „BCD Deployment” menüponthoz.
- Válaszd ki a „Write MBR” opciót.
- Ezután navigálj a „Add New Entry” menüponthoz.
- A „Operating System” résznél válaszd ki a „Windows Vista/7/8/10” opciót.
- Állítsd be a megfelelő meghajtót (amin a Windows 7 van).
- Kattints az „Add Entry” gombra.
- Ezután navigálj az „Edit Boot Menu” menüponthoz.
- Itt beállíthatod, hogy a Windows 7 legyen az alapértelmezett, és mennyi idő teljen el a választási lehetőség megjelenítése után.
4. BIOS ellenőrzése
Lépj be a BIOS-ba (a gép bekapcsolásakor a Del, F2, F12 vagy Esc gombok valamelyikével), és ellenőrizd a boot prioritásokat. Győződj meg róla, hogy az a merevlemez van előrébb a sorban, amin a Windows 7 található.
5. Végső megoldás: Tiszta telepítés
Ha a fenti megoldások egyike sem működik, akkor végső esetben a Windows 7 tiszta telepítése lehet a megoldás. Ez azt jelenti, hogy a merevlemezt teljesen formázod, és újratelepíted a Windows 7-et. Ez az opció viszont minden adatod elvesztésével jár, ezért csak végső esetben alkalmazd!
Összegzés
Reméljük, hogy ezzel a cikkel sikerült megoldanod a problémát, és visszakaptad a Windows 7-edet. A legfontosabb, hogy ne ess kétségbe, és lépésről lépésre kövesd a leírtakat. Ha továbbra is problémáid vannak, fordulj szakemberhez, aki segíthet a rendszer helyreállításában.