Szeretnéd felgyorsítani a számítógépedet? Unod már, hogy percekig kell várnod a Windows 10 indulására? Akkor itt az ideje egy SSD-re váltani! Ebben a cikkben lépésről lépésre végigvezetünk a Kingston HyperX Fury SSD beépítésén és a Windows 10 telepítésén, hogy a géped szárnyakat kapjon. Ne aggódj, nem kell informatikusnak lenned, mi segítünk!
Miért válassz SSD-t és miért a Kingston HyperX Fury?
A hagyományos merevlemezek (HDD-k) forgó alkatrészeket tartalmaznak, amik lassítják a hozzáférési időt. Ezzel szemben az SSD-k (Solid State Drive) nincsenek mozgó alkatrészeik, így sokkal gyorsabban képesek olvasni és írni adatokat. Ez azt jelenti, hogy a számítógéped sokkal gyorsabban fog indulni, az alkalmazások pillanatok alatt betöltődnek, és a játékok is gördülékenyebbek lesznek.
A Kingston HyperX Fury egy kiváló választás, mert megbízható, gyors, és ár-érték arányban is remekül teljesít. Tökéletes választás játékosoknak, grafikusoknak és mindenkinek, aki egy gyors és stabil rendszert szeretne.
Amire szükséged lesz:
- Kingston HyperX Fury SSD (a kívánt kapacitással)
- Csavarhúzó (a számítógépház kinyitásához)
- SATA adatkábel (ha a régi nem elég hosszú, vagy nincs szabad a gépedben)
- Windows 10 telepítő média (USB pendrive vagy DVD)
- Egy másik számítógép internetkapcsolattal (a Windows 10 letöltéséhez, ha nincs meg)
- BIOS belépési adatok (ha nem tudod, a kézikönyvben megtalálod)
Előkészületek: Biztonság mindenek előtt!
Mielőtt bármibe belekezdenél, nagyon fontos, hogy kikapcsold a számítógépedet és húzd ki a konnektorból! Statikus elektromosság károsíthatja az alkatrészeket, ezért érints meg egy fémtárgyat a házon, hogy levezesd magadról a töltést.
Ha a régi merevlemezeden fontos adatok vannak, készíts róluk biztonsági másolatot! Ezt megteheted egy külső merevlemezre, egy másik számítógépre vagy felhő alapú szolgáltatásba.
Az SSD beépítése: A fizikai munka
- Nyisd ki a számítógépház oldalát. Általában csavarokkal van rögzítve.
- Keresd meg az SSD számára kialakított helyet. Általában 2.5″-os helyek vannak a házban, de ha nincs, akkor szükséged lehet egy 3.5″-ról 2.5″-re átalakító keretre.
- Csavarozd be az SSD-t a helyére. Ügyelj arra, hogy ne húzd meg túlságosan a csavarokat.
- Csatlakoztasd a SATA adatkábel egyik végét az SSD-re, a másik végét pedig az alaplapon található SATA portra.
- Csatlakoztasd az SSD-t a tápegységből jövő SATA tápkábelhez.
- Zárd vissza a számítógépházat.
Windows 10 telepítése: A szoftveres rész
Ha még nincs meg a Windows 10 telepítőmédia, le kell töltened a Microsoft weboldaláról. Ehhez szükséged lesz egy másik, internetre kapcsolt számítógépre. A Microsoft oldalán találsz egy eszközt (Media Creation Tool), ami segít a telepítőmédia létrehozásában.
- Helyezd be a Windows 10 telepítő médiát (USB pendrive vagy DVD) a számítógépbe.
- Indítsd újra a számítógépet.
- A gép indulásakor nyomogasd a BIOS belépési billentyűjét (általában Del, F2, F12, Esc, de a pontos billentyűt a kézikönyvben vagy a képernyőn láthatod).
- A BIOS-ban keresd meg a boot sorrend beállítását.
- Állítsd be a boot sorrendet úgy, hogy a telepítőmédia (USB pendrive vagy DVD meghajtó) legyen az első helyen.
- Mentsd el a beállításokat és lépj ki a BIOS-ból. A számítógép újra fog indulni és a Windows 10 telepítő el fog indulni.
- Kövesd a képernyőn megjelenő utasításokat. Válaszd a „Egyéni telepítés” (Custom Install) lehetőséget.
- A partíciók kiválasztásánál válaszd az SSD-t. Ha az SSD teljesen új, akkor létre kell hoznod partíciókat a számára. A Windows 10 automatikusan létrehozza a szükséges partíciókat.
- Várd meg, amíg a Windows 10 telepítése befejeződik. A telepítés során a számítógép többször újraindulhat.
- A telepítés befejezése után telepítsd a szükséges illesztőprogramokat (pl. videokártya, hangkártya, hálózati kártya). Ezeket az illesztőprogramokat az alaplap gyártójának weboldaláról tudod letölteni.
- A Windows 10 aktiválásához szükséged lesz egy termékkulcsra.
Optimalizálás: Hozd ki a maximumot az SSD-ből!
A Windows 10 automatikusan optimalizálja az SSD-t, de van néhány dolog, amivel még tovább javíthatod a teljesítményt:
- Ellenőrizd, hogy az SSD TRIM funkciója engedélyezve van-e. A TRIM funkció segít az SSD-nek abban, hogy hatékonyabban kezelje a törölt adatokat. Ezt a parancssorból tudod ellenőrizni:
fsutil behavior query DisableDeleteNotify
. Ha az eredmény „DisableDeleteNotify = 0”, akkor a TRIM funkció engedélyezve van. - Kapcsold ki a defragmentálást az SSD-n. Az SSD-k nem igénylik a defragmentálást, sőt, a defragmentálás akár káros is lehet.
- Állítsd a lapozófájlt az SSD-re. A lapozófájl egy terület a merevlemezen, amelyet a Windows 10 virtuális memóriaként használ. Ha kevés a RAM a gépedben, akkor érdemes a lapozófájlt az SSD-re állítani, hogy gyorsabban betöltődjenek az alkalmazások.
Gratulálunk!
Sikerült telepítened a Windows 10-et a Kingston HyperX Fury SSD-re! Élvezd a villámgyors rendszert és a gördülékenyebb munkát! Ha bármilyen kérdésed van, ne habozz feltenni a hozzászólásokban!