Sok felhasználó számára az Ubuntu nagyszerű operációs rendszer, de előfordulhat, hogy vissza szeretnél térni a jól bevált Windows 7-hez. Ebben a cikkben végigvezetünk a teljes folyamaton, lépésről lépésre, hogy zökkenőmentesen válthass át a két rendszer között. Ne aggódj, nem kell informatikus zseninek lenned hozzá!
Miért válts Windows 7-re?
Bár a Windows 7 támogatása hivatalosan megszűnt, sokan még mindig szeretik a stabilitása, a könnyű kezelhetősége és a hardverigénye miatt. Persze, vannak modern operációs rendszerek, de a Windows 7 továbbra is egy megbízható választás lehet bizonyos felhasználási esetekben. Fontos viszont megjegyezni, hogy a támogatás hiánya biztonsági kockázatokat hordoz magában, ezért ha online tevékenységeket végzel, érdemes megfontolni egy frissebb operációs rendszerre való váltást.
Előkészületek a telepítés előtt
Mielőtt nekikezdenél, győződj meg róla, hogy minden fontos adatodról biztonsági másolat készült. Ez a legfontosabb lépés, mert a telepítés során minden adat törlődik a merevlemezről. Készíts biztonsági másolatot külső merevlemezre, felhőbe, vagy bármilyen más adathordozóra.
Szükséged lesz egy Windows 7 telepítőlemezre vagy egy bootolható USB meghajtóra. Ha nincs telepítőlemezed, létrehozhatsz egy bootolható USB meghajtót egy másik számítógépen. Ehhez szükséged lesz egy ISO fájlra (Windows 7 telepítő) és egy olyan programra, mint a Rufus. A Windows 7 ISO fájlt megbízható forrásból töltsd le.
Győződj meg arról is, hogy a termékkulcs rendelkezésedre áll, mert a telepítés során szükség lesz rá.
Végül ellenőrizd a BIOS/UEFI beállításokat. Előfordulhat, hogy be kell állítanod a boot sorrendet, hogy a számítógép az USB meghajtóról vagy a DVD-ről induljon el.
Az Ubuntu eltávolítása és a Windows 7 telepítése: Lépésről lépésre
- Indítsd el a számítógépet a Windows 7 telepítőlemezről vagy USB meghajtóról. A gép bekapcsolásakor figyelj, hogy melyik billentyűt kell megnyomnod a BIOS/UEFI menübe való belépéshez (általában Del, F2, F12 vagy Esc). A BIOS/UEFI menüben válaszd ki a boot sorrendet, és állítsd be, hogy az USB meghajtó vagy a DVD legyen az elsődleges boot eszköz.
- Válaszd ki a nyelvet, az időt és a billentyűzet kiosztást. A Windows telepítő képernyőn megjelennek ezek a beállítások.
- Kattints a „Telepítés” gombra.
- Olvasd el és fogadd el a licencfeltételeket.
- Válaszd az „Egyéni (haladó)” telepítési módot. Ez a legfontosabb lépés, mert itt fogod formázni a merevlemezt.
- Válaszd ki a partíciót, ahová a Windows 7-et telepíteni szeretnéd. Itt látni fogod az Ubuntu által használt partíciókat. Válaszd ki a megfelelő partíciót (általában a legnagyobb méretű partíció), majd kattints a „Formázás” gombra. Fontos! Győződj meg róla, hogy a megfelelő partíciót formázod, mert a formázás során minden adat törlődik!
- Kattints a „Tovább” gombra. A telepítés megkezdődik.
- A telepítés során a számítógép többször újraindulhat. Ne aggódj, ez teljesen normális.
- A telepítés befejeztével meg kell adnod a termékkulcsot.
- Állítsd be a felhasználónevet és a jelszót.
- Válaszd ki a frissítési beállításokat.
- Állítsd be az időzónát és a dátumot.
- A Windows 7 betöltődik.
Telepítés utáni teendők
A Windows 7 telepítése után elengedhetetlen, hogy telepítsd a legújabb illesztőprogramokat a hardvereidhez. Az illesztőprogramokat letöltheted a gyártók weboldalairól. Telepíts egy vírusirtót is, hogy megvédd a számítógéped a kártevőktől. Végül telepítsd a kedvenc programjaidat.
Hibaelhárítás
Ha problémák merülnek fel a telepítés során, ne ess kétségbe. Ellenőrizd, hogy a BIOS/UEFI beállítások megfelelően vannak-e konfigurálva. Győződj meg róla, hogy a telepítőlemez vagy USB meghajtó hibátlanul működik. Ha továbbra is problémád van, keress online fórumokon vagy kérj segítséget egy szakembertől.
Végszó
Reméljük, hogy ez az útmutató segített az Ubuntu eltávolításában és a Windows 7 telepítésében. Ne felejtsd el, hogy a biztonsági másolat készítése a legfontosabb lépés, és hogy a telepítés után telepítened kell az illesztőprogramokat és a vírusirtót. Sok sikert!