
Új forrásokat keres az uniós költségvetés számára Brüsszel, ám úgy tűnik, a digitális óriáscégek megadóztatásának terve parkolópályára került. Egy, a Politico által megszellőztetett dokumentum szerint az Európai Bizottság felhagyott a speciális digitális adó bevezetésével.
Ez a lépés egyértelmű gesztus az Egyesült Államok felé, ami Donald Trump és az olyan amerikai technológiai vállalatok számára jelenthet sikert, mint az Apple vagy a Meta. Az EU és az USA jelenleg egy új kereskedelmi egyezmény megkötésén dolgozik, és a digitális adó kihagyása a következő hétéves uniós költségvetés tervezetéből azt sugallja, hogy Brüsszel nem akar konfliktust Washingtonnal.
A tervek szerint az új költségvetés előkészítése 2028-ban kezdődik, és bár a digitális adó hivatalosan nem kapcsolódik a kereskedelmi tárgyalásokhoz, lekerült a napirendről. Érdekes fordulat ez, hiszen nem is olyan régen, májusban még a Bizottság a techóriások megadóztatásával tervezte visszafizetni az EU közös adósságát.
Korábban az volt az elképzelés, hogy az új bevételi források részben ebből a szektorból származzanak.
Úgy tűnik, hogy a mostani visszalépés egy tudatos stratégiai döntés, főleg annak fényében, hogy Trump korábban már vámokkal fenyegette Kanadát hasonló digitális adók miatt. Az EU saját adóbevételeinek növelése mindig is problematikus téma volt, mivel a tagállamok többsége nem szívesen engedi át az adóbeszedés feletti kontrollt Brüsszelnek, különösen úgy, hogy a kiadások átláthatósága is kérdéses.
A közös költségvetés nagyrészt a tagállamok befizetéseiből áll össze. A Bizottság azonban új megoldásokat keres, mivel a járvány utáni helyreállítási csomag adósságát rendezni kell.
A kiszivárgott dokumentum alapján három új adónem került a tervek közé a digitális adó helyett: egy e-hulladékra, egy dohánytermékekre és egy az 50 millió euró feletti árbevételű nagyvállalatokra kivetendő adó. Ezekből az EU évente 25-30 milliárd euró bevételt remél, amit kizárólag az adósságszolgálat fedezésére fordítanának.
A dohánytermékeket a tagállamok már most is adóztatják, de az ebből származó bevétel eddig nemzeti szinten maradt. Az új elképzelés szerint ennek egy része a brüsszeli költségvetésbe kerülne. Olaszország, Görögország és Románia már most is ellenzi az e-cigaretták és vape-termékek bevonását ebbe a körbe. Svédország pedig egyértelműen elutasította, hogy nemzeti bevételeinek akár csak egy részét is átengedje az EU-nak.
A Bizottság erősíteni kívánja a 2021-ben bevezetett karbonvámot (carbon border adjustment mechanism), és részesedést kér az emissziókereskedelmi rendszer (ETS) bevételeiből. Az ETS különösen érzékeny téma a közép-kelet-európai országok számára, melyek gazdaságát aránytalanul érinti. A javaslat szerint csak a bevételek egy része kerülne az EU központi költségvetésébe, a nagyobb része a tagállamoknál maradna.
Az új, 2027-től életbe lépő ETS2, amely az épületeket és közlekedést is bevonja, bevételei nem kerülnének uniós szintre. A Bizottság hamarosan bemutatja végleges javaslatcsomagját, de az új adónemek bevezetéséhez a tagállamok egyhangú jóváhagyása szükséges, ami feszült tárgyalásokhoz vezethet a következő két évben. A digitális különadó ötlete egyelőre lekerült a napirendről, legalábbis politikai okokból.
Nyitóképünk: pcwplus.hu