Sokan bíznak az Avast vírusirtóban, és joggal. Egy megbízható szoftver, amely hatékonyan védi a számítógépet a legtöbb fenyegetéstől. Azonban néha előfordulhat, hogy mégis bekerül egy vírus a rendszerbe, az Avast ellenére is. Ilyenkor pánik helyett fontos, hogy higgadtan mérjük fel a helyzetet és lépjünk a megfelelő módon.
Miért történhet meg, hogy az Avast ellenére is fertőzött a gép?
Számos oka lehet annak, ha a vírusirtás nem volt sikeres:
- Zéró napos támadás: Ez azt jelenti, hogy a vírus olyan új, hogy a vírusirtó adatbázisa még nem tartalmazza a definícióját.
- Felhasználói hiba: Sajnos néha mi magunk is „segítünk” a vírusoknak bejutni a rendszerbe. Például gyanús e-mail mellékletének megnyitásával, vagy nem megbízható forrásból származó szoftver telepítésével.
- Elavult vírusdefiníciók: Ha az Avast vírusdefiníciói nincsenek naprakészen tartva, akkor a program nem fogja felismerni a legújabb fenyegetéseket.
- Álca: A vírusok egyre kifinomultabbak, és képesek elrejtőzni a vírusirtók elől. Használhatnak rootkiteket, vagy más technikákat, hogy láthatatlanok maradjanak.
- Kompatibilitási problémák: Ritkán, de előfordulhat, hogy az Avast nem kompatibilis valamilyen más szoftverrel a gépen, ami gyengítheti a védelmet.
Jelek, amelyek arra utalnak, hogy fertőzött a számítógép
Fontos, hogy figyeljük a gépünk viselkedését. Néhány jel, ami arra utalhat, hogy vírus került a rendszerbe:
- Lassú működés, programok akadozása.
- Gyakori összeomlások, kékhalál (BSOD).
- Furcsa üzenetek, felugró ablakok.
- Váratlan programok telepítése.
- A vírusirtó kikapcsolása, vagy nem megfelelő működése.
- Megváltozott böngésző beállítások, például új kezdőlap vagy keresőmotor.
- Fájlok eltűnése, vagy sérülése.
- Szokatlan hálózati aktivitás.
Lépések egy fertőzött számítógép esetén
- Ne pánikolj: Fontos, hogy nyugodt maradj és ne ess pánikba. A legtöbb vírus eltávolítható.
- Kapcsold le a gépet az internetről: Ez megakadályozza, hogy a vírus tovább terjedjen, vagy adatokat küldjön a támadóknak.
- Indítsd újra a gépet csökkentett módban: A csökkentett mód csak a legszükségesebb programokat és illesztőprogramokat tölti be, ami megkönnyíti a vírus eltávolítását. Indításkor nyomogasd az F8 billentyűt (a pontos billentyű függ a számítógép gyártójától).
- Futtass egy alapos víruskeresést az Avast-tal: Indítsd el az Avast-ot és futtass egy teljes rendszer vizsgálatot. Fontos, hogy a vírusdefiníciók naprakészek legyenek.
- Használj más vírusirtó programot: Ha az Avast nem találta meg a vírust, próbálkozz egy másik vírusirtóval. Számos ingyenes online víruskereső is létezik, például a Malwarebytes Free vagy az Emsisoft Emergency Kit. Ezek a programok kiegészíthetik az Avast védelmét.
- Vírusirtó Boot CD/USB: Ha a vírus nagyon mélyen beépült a rendszerbe, akkor érdemes lehet egy bootolható vírusirtót használni. Ezek a programok a számítógép elindítása előtt futnak, így a vírus nem tudja befolyásolni a vizsgálatot. Ilyen például az Avira Rescue System vagy a Kaspersky Rescue Disk.
- Rendszer-visszaállítás: Ha a vírus telepítése óta nem telt el sok idő, akkor próbáld meg a rendszer-visszaállítást. Ez visszaállítja a rendszert egy korábbi időpontra, amikor még nem volt fertőzött.
- Fájlok mentése és a rendszer újratelepítése: Ha minden más kudarcot vallott, akkor a végső megoldás a rendszer újratelepítése. Először mentsd le a fontos fájlokat egy külső meghajtóra (de ellenőrizd, hogy az nem fertőzött!), majd telepítsd újra a Windows-t.
- Jelszavak megváltoztatása: A fertőzés után azonnal változtasd meg a jelszavaidat, különösen a fontosabb fiókokhoz (e-mail, bank, közösségi média).
Megelőzés
A legjobb védekezés a megelőzés. Néhány tipp, amivel csökkentheted a fertőzés kockázatát:
- Tartsd naprakészen az Avast-ot és a többi szoftvert: A szoftverfrissítések gyakran tartalmaznak biztonsági javításokat.
- Légy óvatos az e-mailekkel: Ne nyiss meg gyanús e-mail mellékleteket, és ne kattints ismeretlen linkekre.
- Tölts le szoftvereket megbízható forrásból: Kerüld a warez oldalakat és a kalózkodást.
- Használj erős jelszavakat: Használj különböző jelszavakat minden fiókodhoz, és ne használd a személyes adataidat a jelszavadban.
- Készíts rendszeres biztonsági mentéseket: Ha valami rossz történik, akkor könnyen visszaállíthatod a rendszert.
- Legyél tudatos: Tanulj a vírusokról és a biztonsági kockázatokról.
Ne feledd, hogy egyetlen vírusirtó sem nyújt 100%-os védelmet. A biztonság a te felelősséged is! Ha gyanús dolgot tapasztalsz a gépeden, ne habozz segítséget kérni egy szakembertől.